Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Pierwsze wakacyjne podwyżki cen paliw

4
Podziel się

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas do spadków cen paliw. Niestety podwyżki na światowym rynku ropy przenoszą się też na sytuację na stacjach paliw. To nie koniec podwyżek.

Pierwsze wakacyjne podwyżki cen paliw
(PAP, Andrzej Grygiel)
bFdTSCBh

Pierwszy tydzień lipca przynosi podwyżki cen paliw. Średnio w skali tygodnia litr benzyny 95 podrożał o 2 gr do poziomu 4,37 zł/l. Za litr oleju napędowego płacimy natomiast średnio 4,18 zł/l czyli aż 5 gr/l więcej niż przed tygodniem. Autogaz potaniał natomiast 3 gr/l i obecnie średnia krajowa cen litra tego paliwa to 1,82 zł.

Skala wzrostów cen na stacjach jest dużo mniejsza niż wynikałoby to ze skali podwyżek na poziomie hurtowym. Od połowy czerwca ceny diesla wzrosły bowiem już 19 gr/l brutto, benzyn zaś 8 gr/l brutto.

Sytuacja na stacjach jest nieco lepsza dla kierowców za sprawą wyraźnego spadku poziomu marży detalicznej. Jest ona obecnie bardzo niska w skali całego kraju. W niektórych regionach kraju jest ona nawet na granicy progu rentowności.

bFdTSCBj

Dlatego też patrząc na poziom marży detalicznej wydaje się, że jest miejsce na dalsze podwyżki cen paliw, jednak najprawdopodobniej w kolejnych tygodniach lipca poziom marż detalicznych pozostanie stosunkowo niski, a ceny na stacjach nie powinny wzrosnąć o więcej niż 3-5 gr/l. Tym bardziej, że wzrosty cen ropy Brent w Londynie wyhamowały.

źródło: BM Reflex

bFdTSCBK
KOMENTARZE
(4)
123
5 lata temu
Świętochłowice-Zgoda - Pb95 : Shell - 4,16 zł/l , Orlen - 4,23 zł/l (18.07.17)
lili
5 lata temu
TO PRZEZ WZROST WYMAGAN PREZESA KTOREGO 500+NIE SIEGA TAK DOLATA ZALATWIL WYBUDOWANIEM SZPITALA BASTYLIA PISU W GNIEZNIE
Zniesmaczony
5 lata temu
8gr/litr PB95? pod warszawą wzrosło 15gr yyy
bFdTSCBL
Smutas
5 lata temu
W tydzień ON poszła 20gr w górę...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić