Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Iryna Kosheva
|
aktualizacja

Pierwszy dom z drukarki 3D we Francji

7
Podziel się

Nordine i Nouria Ramdani, wraz z trojgiem dzieci, przeprowadzili się 29 czerwca do nowego domu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ten dom został wydrukowany.

Pierwszy dom z drukarki 3D we Francji
(Youtube.com)

Wystarczyło trochę więcej niż 2 dni. W tym czasie powstał pierwszy we Francji dom wyprodukowany przy pomocy technologii 3D. Liczy 4 sypialnie i salon, powierzchnia użytkowa wynosi prawie 100 metrów kwadratowych. Poza wydrukiem domu, kolejne 4 miesiące zajęło montowanie okien, drzwi i dachu.

Budynek został zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu w Nantes, którzy otrzymali wsparcia od rady miejskiej. Szkielet domu i ściany stworzył robot-drukarka BatiPrint3D, a cały proces kosztował ok. 850 tysięcy złotych. Mimo tak wysokich kosztów, dla projektantów jest to bardzo dobry wynik – ich głównym celem było sprawdzenie metody połączenia technik budowlanych z produktami 3D drukarek. W przyszłości może się to stać zupełnie nową techniką stosowaną na szeroką skalę.

"Od 2 tysięcy lat w procesie budowlanym nie było żadnej alternatywy. Chcieliśmy spróbować czegoś nowego. Dlatego mówię, że jesteśmy dopiero na progu nowej historii" – powiedział Francky Trichet, przedstawiciel miasta Nantes, odpowiedzialny za budowe.

Domy z drukarki 3D nie są nowością. Niektóre firmy budowlane proponują wydrukowane budynki, które powstają w ciągu kilkudziesięciu godzin. Na przykład, ukraińska firma PassivDom twierdzi, że może stworzyć taki dom w ciągu 8 godzin.

Źródło: Cnet, BBC News

KOMENTARZE
(7)
xyz
4 lata temu
To pozwoliłoby uwolnić się wreszcie od masy pseudo budowlańców, mających problem z utrzymaniem ścian i siebie w pionie, a do tego zarabiających nieproporcjonalnie do jakości wykonywanej pracy.
Inżynier
4 lata temu
Widać, że to niewypał. No, ale rozwojówka ma zabawę.
walec
4 lata temu
życzę miłego wdychania chemikaliów z plastiku
adam
4 lata temu
Gdyby wydrukowali naprawdę cały dom to byłoby to osiągnięcie, jeżeli drukuje się tak na prawdę tylko szalunek ( formę) do wlania w nią betonu to prefabrykacja elementów betonowych jest bardziej zaawansowaną i szybszą technologią
Asasasas
4 lata temu
cholera,przez to stracę prace...
cudzoziem
4 lata temu
Chińczycy mają w tym większe osiągnięcia buduiją wieżowce 3D
osa
4 lata temu
a ja myslałam ,że to bedzie tani domek jak z pierników a tu zaraz fura pieniędzy to po co drukować , że co że sie udało ??? nie powinien wiecej kosztowac jak 60 tyś przecież robocizna odpada bo robot robił i tylko działka kosztuje i po sprawie -- windują ceny bez powodów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić