o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Pierwszy taki wyrok. Sąd nie wyda polskiego dziecka do Danii

4
Podziel się

7- letni chłopiec nie zostanie oddany pod opiekę duńskiego ojca. W czwartek Sąd Okręgowy z Ostrołęki stwierdził, że dziecko zostanie w Polsce. To pierwsza taka decyzja. W sierpniu rząd przyjął projekt zmian dotyczący wydawania za granicę dzieci, które zostały porwane przez rodziców.

Sąd uznał, że wydanie dziecka do Danii byłoby dla niego niekorzystne
Sąd uznał, że wydanie dziecka do Danii byłoby dla niego niekorzystne (Pixabay.com, Shlomaster)
bELfdXwB

Sprawa dotyczy matki, która uciekła z dzieckiem z Danii, przed jego biologicznym ojcem - informuje Orto Iuris, organizacja zrzeszająca prawników. Tamtejszy Sąd zdecydował o pozbawieniu kobiety praw do opieki nad synem. Pierwotna decyzja sądu w Polsce była taka sama.

Matka 7-latka odwołała się od tego wyroku. Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej zmienił decyzję na jej korzyść. Wtedy apelację złożył ojciec dziecka.

- Sprawa ma charakter precedensowy, dotyczy bowiem zastosowania art. 577 KPC do rozstrzygnięć dotyczących przepisów Konwencji Haskiej - mówi mec. Maciej Kryczka, który reprezentuje kobietę. Wspomniany artykuł mówi o tym, że "Sąd może zmienić swe postanowienie, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy".

bELfdXwD

Dziecko od czterech lat przybywa w Polsce i jest bardzo związane z matką. Ojciec nie kontaktował się z chłopcem, odkąd opuściło Danię.

Źródło: Orto Iuris

bELfdXxe
KOMENTARZE
(4)
KAT
4 lata temu
No w końcu Polska stanęła za polakiem. A poleczki tez niech się zastanowią zanim rozłożą nogi obcokrajowcowi
wwqf
4 lata temu
nigdy ne oddawać dzieciu muzełmanom bo przecież w danii nikogo innego juz nie m
Jan
4 lata temu
Brawo!, tak trzymać
bELfdXxf
nkj
4 lata temu
W końcu ! Jeszcze nie słyszałam aby sąd polski postawił sie sądom zagranicznym ,zawsze nasze dzieciaki dostawały po łbie.Zawsze polska matka miała przes...e . A tu proszę ..!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić