o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Pijani kierowcy nie boją się więzienia. Tragiczne statystyki

20
Podziel się

63 tys. pijanych kierowców zatrzymano w pierwszych 7 miesiącach tego roku. To o 3 tys. więcej niż rok wcześniej. Liczby rosną, a kary nie odstraszają jeżdżących na podwójnym gazie. W resorcie sprawiedliwości myślą więc o zaostrzeniu prawa.

Na polskich drogach przybywa pijanych kierowców, ale również tych prowadzących pod wpływem narkotyków
Na polskich drogach przybywa pijanych kierowców, ale również tych prowadzących pod wpływem narkotyków (East News, Polska Press)
bECDxcER

Jak pisze "Rzeczpospolita", w minione wakacje liczba pijanych kierowców wzrosła o 7 proc., a jeżdżących po narkotykach - o 30 proc.

Ministerstwo sprawiedliwości podkreśla, że rozwiązaniem na takie liczby mogłoby być zaostrzenie kar. Z kolei policjanci twierdzą, że trzeba stawiać przede wszystkim na edukację.

- Polskie prawo niedostatecznie zapobiega zjawisku prowadzenia pod wpływem alkoholu. Warto się zastanowić nad zaostrzeniem kar - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Romanowski.

bECDxcET
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Z klei Komenda Główna Policji twierdzi, że kary są wystarczająco surowe. Dwa lata więzienia, trzy lata zakazu prowadzenia pojazdów czy wysokie grzywny.

- Jeśli to nie działa, to trzeba pomyśleć o kolejnych dolegliwościach. Zanim jednak do tego dojdzie, ja postawiłbym na akcję informacyjną - mówi "Rz" Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

bECDxcEZ

W ostatnim czasie coraz więcej osób zostaje złapanych za jazdę pod wpływem narkotyków. Wydaje im się bowiem, że te trudniej wykryć niż alkohol w wydychanym powietrzu.

Policja jednak ma coraz więcej urządzeń, które są w stanie wykryć narkotyki w organizmie kierowcy. Na razie ma ich na wyposażeniu 193, niedługo powinno dołączyć 20 kolejnych. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb.

bECDxcFa

Jeszcze 3 lata temu rocznie notowano 1147 odurzonych kierowców. W 2018 roku było ich już 1765.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECDxcFu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
polak
2 lata temu
smieszna ta kara zadna tu kara wiezienia czy utraty praw jazdy nie przestraszy tylko wysoki mandat nie 200 lub 500 zl. tylko 10000 tys.do 20000 tysiecy to gwarantuje bedzie poprawa...
Jaro
2 lata temu
To może w Polsce niech zmienią limit dopuszczalny z 0,2 promila na 0,5 lub tak jak w UK na 0,8,wtedy będzie sprawiedliwie,dlaczego Polak ma mieć zawsze gorzej?podobnie jak z zarobkami zresztą itp
optymista
2 lata temu
Polskie prawo jest b. rygorystyczne pod względem przyjętego limitu zawartości alkoholu we krwi. Gdyby przyjąć limit niemiecki 0,5 prom. lub angielski 0,8 prom to ilość pijanych kierowców w statystykach spadłaby o połowę.
bECDxcFv
maciek
2 lata temu
Poprzednie zaostrzenie nie działa więc myślimy o następnym, totalitarne zapędy rządzących.
Jan
2 lata temu
Jak wracam z pracy to butelek po małpkach co nie miara . Jak idę do pracy kominy dymią co nie miara . Ci od małpek tego nie czują i władza ma spokój. Tylko dlaczego ja bez trunkowy mam to akceptować . W zasadzie ZUS się cieszy i cmentarz się cieszy że szybciej nowy klient się znajdzie.
Lysy
2 lata temu
Najpierw to niech uczą jeździć a nie zdawać durne egzaminy. A gdy to już opanują to dać kierowcy w trakcie nauki auto manekiny i pół litra wypije i niech jedzie i są zobaczy jakich szkód narobi to może coś dotrze do niego. A co do kar za jazdę pod wpływem czegokolwiek to wystarczy respektować wydawanie tych kar a nie puszczę ie wolno a tego kto zabil za kierownicą samochodu skazać na 25 lat a nie na 2 lata bo co za różnica czym zabił?
Zimnydrań
2 lata temu
... a ilu nie złapano !?
maciek
2 lata temu
za jazdę po alkoholu kara jak za użycie broni posiadanej nielegalnie a spowodowanie kolizji lub wypadku popijanemu zabójstwo z zamiarem ewentualnym, posłowie tego nie ustanowią bo za dużo by ich siedziało
jarosław
2 lata temu
Fajny tytuł....Kierowcy na haju.....Gdyby zmienić ,a, na ,u, to chociaż pisownia byłaby zła to znaczenie słowa jak najbardziej sensowne......A na poważnie problem istnieje i będzie istniał bo żyjemy w nieudolnym państwie jeśli chodzi o prawo. Załapany nietrzezwy za kółkiem...? Kara bezwzględnego wiezienia....Dalej zabrane prawko na trzy....pięć ...dziesieć lat, w zależności od promili z cofnięciem go do konca zycia włącznie....Wiadomo, ze inaczej za piwo czy dwa a inaczej za pół litra czystej lub więcej....Jeśli póżniej mimo cofnięcia prawka usiądzie za kółko nawalony idzie siedzieć na wiele latek i to bez sądu....Można...? Można....Ale do tego trzeba rządu z jajami, który najpierw powymienia wszystkich sędziów orzekających wyroki a potem ustanowi odpowiednie prawo. Nikt mi nie powie, że to dyktatura, niesprawiedliwosć czy próba gnębienia kierowców....Nie ma żadnej jazdy po pijaku i koniec.
marek
2 lata temu
Pijani? - większość ze śladowymi ilościami 0,21-0,35...a w UK limit 0,8...
Szofer
2 lata temu
Auto zlicytować , pijanego wsadzić do pudła i niech pracuje na swoje utrzymanie .
Twój nick
2 lata temu
Zabrać samochód. Kropka.
🌚🌚🌚
2 lata temu
Zaostrzyć kary, to raz. Ale podstawa to je egzekwować. Bo w Polandii większość wyroków można sobie oprawić w ramki, powiesić na ścianie i rozśmieszać gości podczas libacji.
bECDxcFn
Brygada RR
2 lata temu
"Bo każdy Polak,to pijak i złodziej"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić