Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
|

Pilot lądował bez koła. O włos od tragedii z 56 pasażerami na pokładzie

5
Podziel się

O włos od śmierci byli pasażerowie lecący z Belfastu do Inverness w Szkocji.

Pilot lądował bez koła. O włos od tragedii z 56 pasażerami na pokładzie
(Twitter)
bETAXxrF

Pilot samolotu zgłosił awarię krótko po starcie. Już gdy był w powietrzu, okazało się, że z niewyjaśnionych dotąd powodów, nie ma przedniego koła. Wieża lotniska w Belfaście natychmiast zadecydowała o awaryjnym lądowaniu.

Bombardier Dash 8 przez około godzinę krążył wokół lotniska, by zgubić zbędne paliwo. Wiedzieliśmy, że manewr lądowania będzie niezwykle ryzykowny - skomentowała rzeczniczka linii lotniczych Flybe.

Obyło się bez ofiar. Jeden z pasażerów został zabrany do szpitala. Po uderzeniu maszyny o ziemię, poważnie skaleczył dłoń. Poza tym nikomu nic się nie stało. Należy jednak podkreślić, że tego typu manewry są niezwykle niebezpieczne. Choć piloci są szkoleni do lądowania w najbardziej ekstremalnych warunkach, to w praktyce posadzenie maszyny w Belfaście mogło skończyć się nawet eksplozją maszyny - podaje "Daily Mail".

bETAXxrH

Czarne chmury nad liniami Flybe. To kolejna awaria samolotu tej firmy w ostatnim czasie. W lutym tego roku podwozie maszyny lądującej w Amsterdamie dosłownie urwało się w chwili, gdy koła dotknęły pasa startowego. Brytyjska organizacja badająca wypadki lotnicze zapowiedziała, że przeprowadzi kontrolę samolotów Flybe.

Podobne lądowanie przeżyli też polscy turyści. W 2011 r. z powodu awarii samolot lecący z USA lądował w Warszawie bez wysuniętego podwozia. Kapitan Tadeusz Wrona)
za swoją postawę otrzymał nawet Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także: Zobacz także: Jak szkoli się personel pokładowy samolotów?
bETAXxrN

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETAXxsi
KOMENTARZE
(5)
Jacek
4 lata temu
Do tej pory tylko rosjanie potrafili startowac I bez problemow londowac bez kola. Co Tam , nawet. Startowali bez skrzydel I silnika.
kolo
4 lata temu
Krążył, nie by "ZGUBIĆ" paliwo, a po to, by go jak najwięcej zużyć czy też wypalić. Nie miał dziury w zbiornikach, tylko awarię przedniego podwozia...
Toni
4 lata temu
Od opisanej sytuacji do smiertelnego zagrożenia to jeszcze spory kawałek, zwłaszcza jak sytuacja jest znana, pas lądowania przygotowany i systemy ratownicze na lotnisku aktywne.
bETAXxsj
BTVGCF
4 lata temu
NO TAK TYLKO ZE WRONA ZROBIL TO Z GLUPOTY BO NIE POTRAFIL WYPUSCIC PODWOZIA W NOWYM SAMOLOCIE,...POWINIEN ODPOWIEDZIEC ZA NARAZENIE LUDZI A NIE MEDAL DOSTAWAC
Stoczniowiec6...
4 lata temu
Umiejętność karkołomnego lądowania to sztuka i chylę czoło, ale umiejętność ogarnięcia rutynowych "check list" i "flow diagramów" i zresetowanie bezpiecznika czy wymiana, we właściwym czasie - to prawdziwa gwarancja bezpiecznej podróży.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić