o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

PiS przesunie termin wyborów samorządowych. Kaczyński potwierdza

35
Podziel się

Prezes PiS chce przesunąć termin wyborów samorządowych w 2018 r. Z pewnością nie będzie to dzień 11 listopada, w którym zgodnie z przepisami mają odbyć się wybory. Taka deklaracja z ust Jarosława Kaczyńskiego miała paść podczas spotkania z grupą parlamentarzystów PiS.

Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę kodeksu wyborczego.
Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę kodeksu wyborczego. (PAP, Leszek Szymański)
bESpQqnF

O zapowiedzi złożonej przez lidera PiS powiedział "Rzeczpospolitej" polityk z klubu PiS, który uczestniczył w spotkaniu. Kaczyński stwierdził, że konieczna będzie modyfikacja kodeksu wyborczego przesuwająca datę.

- Kaczyński przyznał, że data 100-lecia niepodległości ma łączyć, a nie dzielić - twierdzi rozmówca "Rzeczpospolitej", zaznaczając, że prezes nie wspomniał w tym kontekście o referendum konstytucyjnym zapowiadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz także: Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze
bESpQqnH

O prezydencie mowa była jednak podczas części spotkania poświęconej reformie wymiaru sprawiedliwości. Kaczyński miał stwierdzić, że liczy na porozumienie, które doprowadzi do zmian w sądownictwie.

Wtorkowe spotkanie z parlamentarzystami z południowo-zachodnich okręgów Polski było drugim z czterech zaplanowanych w tych dniach. Posłowie PiS rozmawiali z liderem ugrupowania także o ustawie Gowina reformującej uczelnie oraz o dekoncentracji w mediach.

bESpQqnN

Inne zmiany?

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który uczestniczył w spotkaniu, powiedział PAP, że "w partii trwają przygotowania do wyborów samorządowych i tutaj jest wiele problemów". - Konieczne są pewne zmiany w przepisach wyborczych, takie, które by usprawniły prace komisji wyborczych, ale też zapewniły większą transparentność procesu wyborczego - zapowiedział.

- Jeżeli uda nam się w stosunkowo krótkim czasie przeprowadzić reformę sądownictwa to wtedy możliwa będzie dyskusja o jakiś głębszych zmianach w ordynacji. Jeżeli nie, to one się ograniczą do tych elementów usprawniających sam przebieg wyborów, mniej więcej w takim kształcie ordynacji jakim jest obecnie - dodał wicemarszałek.

bESpQqnO

Prezydent uważa to za zasadne

Warto wspomnieć, że już w czerwcu prezydencki minister Paweł Mucha mówił, że o możliwej zmianie terminu wyborów samorządowych, tak aby nie odbyły się razem z referendum konstytucyjnym, planowanym na 10 lub 11 listopada 2018 roku.

- Data, która jest zdeterminowana przepisami kodeksu wyborczego wyborów samorządowych to jest 11 listopada, natomiast pojawiają się takie głosy, także w toku konsultacji, jakie pan prezydent prowadzi, że zasadne byłoby rozdzielenie tych dat - mówił wówczas Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum.
Nie wskazał konkretnej daty.

bESpQqnP

PKW: konieczna zmiana Kodeksu wyborczego

Także Państwowa Komisja Wyborcza uznała w czerwcu, że wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości, czyli 11 listopada.

Zgodnie z Kodeksem głosowanie wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy, poprzedzający upływ kadencji rad władz samorządowych. PKW zaznaczyła, że w przyszłym roku dzień ten przypada właśnie na 11 listopada.

W ocenie PKW, wymagana byłaby zmiana Kodeksu wyborczego tak, by organ zarządzający wybory samorządowe - czyli premier - "miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo".

bESpQqnQ

Jeśli zaś chodzi o zorganizowanie tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego, zdaniem Komisji nie ma tu formalnych przeszkód, choć - jak mówił przed wakacjami szef PKW Wojciech Hermeliński - będzie to powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze.

Źródła: rp.pl, TVN24, PAP

bESpQqoi
KOMENTARZE
(35)
oszukany naró...
4 lata temu
Kamysz twierdził, że za 1600 brutto jest dobrze żyć, więc nie ma co narzekać na 1500 netto. Z resztą PiS już ogłosił, że tak wszystko zrobił, że już w Polsce biedy nie ma i każdy zarabia kokosy nawet ten z minimalną płacą. Dobre zmiany w końcu mamy, 500+ dla wielodzietnych polityków na spłatę kredytów frankowych, mieszkanie + dla ich dorastających dzieci będzie, emerytura + dla polityków odchodzących na emeryturę, leki darmowe dla polityka weterana. Nic tylko jak w Raju. Mniej pijcie rządzący to powrócicie do rzeczywistości bo jak na razie to Wam się w zadkach pomieszało.
Optymista
4 lata temu
skamlą szczury bo im ogon obcinają,Kaczyński to Bohater Narodowy !
B52
4 lata temu
no to POganie i czerwona szarańcza będą mieli pretekst do spacerów po ulicach
bESpQqoj
Polak
4 lata temu
Popieram PIS
Asia
4 lata temu
Popatrzcie Na te przesuniete oczka
Ala
4 lata temu
Przesunieci przesowaja. Czego oczekiwac. Miesiecznice nie bedzie przesowana tylko bedzie nowy 13sty miesiace listopadorudzien.
katolicy
4 lata temu
PAN BOG JEDNAK CZUWA,ZE NIE OBDAROWAL GO ZONA I POTOMSTWEM . KONIEC DYNASTJI NEKAJACEGO POLAKOW I POLSKE .CHWALA NIECH BEDZE.
opinia
4 lata temu
TERAZ TO JUZ PEWNE ,ZE TO WYBRYK NATURY. ON MA CZELNOSC MOWIC O LACZENIU LUDZI A NIE DZIELENIU ! WIEKSZEGO OBLUDNIKA TO I CZAROWNICA NIE SPLODZILA . LGARZ !
grosz
4 lata temu
PiS PRZESUNIE WSZYSTKICH 65 LATKOW Z SEJMU NA ZASLUZONA EMERYTURE . PREZAS MA PIERWSZENSTWO.
lukaluka01982
4 lata temu
JAROSŁAW ty komuchu czerwony
marek
4 lata temu
drugi kaczyński na wawel :-)
lukaluka01982
4 lata temu
CHWDPIS
marek
4 lata temu
co tu wybierać :-) po pisie już nie będzie śladu :-) przestańcie słuchać pisu w telewizji :-) wykończcie rząd pisowców protestami i butelkami z benzyną :-)
bESpQqob
poddany
4 lata temu
Ponoć w 2018 roku ma się ogłosić królem RP , wtedy będzie miał pełnię władzy absolutnej i wybory nie będą potrzebne....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić