Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

PiS przesunie termin wyborów samorządowych. Kaczyński potwierdza

35
Podziel się

Prezes PiS chce przesunąć termin wyborów samorządowych w 2018 r. Z pewnością nie będzie to dzień 11 listopada, w którym zgodnie z przepisami mają odbyć się wybory. Taka deklaracja z ust Jarosława Kaczyńskiego miała paść podczas spotkania z grupą parlamentarzystów PiS.

Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę kodeksu wyborczego.
Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę kodeksu wyborczego. (PAP, Leszek Szymański)
bCNakOth

O zapowiedzi złożonej przez lidera PiS powiedział "Rzeczpospolitej" polityk z klubu PiS, który uczestniczył w spotkaniu. Kaczyński stwierdził, że konieczna będzie modyfikacja kodeksu wyborczego przesuwająca datę.

- Kaczyński przyznał, że data 100-lecia niepodległości ma łączyć, a nie dzielić - twierdzi rozmówca "Rzeczpospolitej", zaznaczając, że prezes nie wspomniał w tym kontekście o referendum konstytucyjnym zapowiadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

bCNakOtj

O prezydencie mowa była jednak podczas części spotkania poświęconej reformie wymiaru sprawiedliwości. Kaczyński miał stwierdzić, że liczy na porozumienie, które doprowadzi do zmian w sądownictwie.

Wtorkowe spotkanie z parlamentarzystami z południowo-zachodnich okręgów Polski było drugim z czterech zaplanowanych w tych dniach. Posłowie PiS rozmawiali z liderem ugrupowania także o ustawie Gowina reformującej uczelnie oraz o dekoncentracji w mediach.

bCNakOtp

Inne zmiany?

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który uczestniczył w spotkaniu, powiedział PAP, że "w partii trwają przygotowania do wyborów samorządowych i tutaj jest wiele problemów". - Konieczne są pewne zmiany w przepisach wyborczych, takie, które by usprawniły prace komisji wyborczych, ale też zapewniły większą transparentność procesu wyborczego - zapowiedział.

- Jeżeli uda nam się w stosunkowo krótkim czasie przeprowadzić reformę sądownictwa to wtedy możliwa będzie dyskusja o jakiś głębszych zmianach w ordynacji. Jeżeli nie, to one się ograniczą do tych elementów usprawniających sam przebieg wyborów, mniej więcej w takim kształcie ordynacji jakim jest obecnie - dodał wicemarszałek.

Prezydent uważa to za zasadne

Warto wspomnieć, że już w czerwcu prezydencki minister Paweł Mucha mówił, że o możliwej zmianie terminu wyborów samorządowych, tak aby nie odbyły się razem z referendum konstytucyjnym, planowanym na 10 lub 11 listopada 2018 roku.

- Data, która jest zdeterminowana przepisami kodeksu wyborczego wyborów samorządowych to jest 11 listopada, natomiast pojawiają się takie głosy, także w toku konsultacji, jakie pan prezydent prowadzi, że zasadne byłoby rozdzielenie tych dat - mówił wówczas Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum.
Nie wskazał konkretnej daty.

bCNakOtq

PKW: konieczna zmiana Kodeksu wyborczego

Także Państwowa Komisja Wyborcza uznała w czerwcu, że wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości, czyli 11 listopada.

Zgodnie z Kodeksem głosowanie wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy, poprzedzający upływ kadencji rad władz samorządowych. PKW zaznaczyła, że w przyszłym roku dzień ten przypada właśnie na 11 listopada.

W ocenie PKW, wymagana byłaby zmiana Kodeksu wyborczego tak, by organ zarządzający wybory samorządowe - czyli premier - "miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo".

bCNakOtr

Jeśli zaś chodzi o zorganizowanie tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego, zdaniem Komisji nie ma tu formalnych przeszkód, choć - jak mówił przed wakacjami szef PKW Wojciech Hermeliński - będzie to powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze.

Źródła: rp.pl, TVN24, PAP

bCNakOtK
KOMENTARZE
(35)
ak001
3 lata temu
Ta partia goni już własny ogon. Szkoda tylko, ze ciągnie za sobą na dno Polskę.
haha
3 lata temu
SŁOWA GEN.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LIŚCIE DO KSIĘCIA ADAMA CZARTORYSKIEGO (1816r) "Widzieliśmy rządy despotyczne, które posługiwały się zasłona religii w przekonaniu,że to będzie najmocniejsza podpora ich władzy, wyposażono więc księży w największe możliwe bogactwa kosztem nędzy ludu, nadawano im najbardziej oburzające przywileje aż po miejsce u Tronu Królów Polskich jednym słowem, tak mnożono względy,dobra i bogactwa Duchownych, że połowa Narodu Polskiego cierpiała i jęczała z biedy, podczas gdy oni nie robiąc nic, opływali we wszelkie dostatki. Teraz, kiedy już znane są zgubne skutki tego błędu, wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu niż pozwolić im upaść i upodlić się... Rząd jako taki nie powinien mieć innej religii niż religia natury".
futur
3 lata temu
a ja chcę depisacji
bCNakOtL
Moc
3 lata temu
NIE JESTEŚMY i nie będziemy  NA KOLANACH, a rządy PiS nam się nie podobają, a wręcz zasmucają ?!  Dzisiaj jasno widać kto mąci najwięcej, ano poseł... J.Kaczyński. A.Macierewicz, czy Z.Ziobro ? W wyborach w 2015 r.skryli się za A. Dudą i B.Szydło ? Prezes wiedział, że  swoją osobą oraz  A.M i Z.Z.  nie pomoże PiS? Po wyborach, niezwłocznie "postraszył w/w " i zapewnił sobie wasalstwo ? To co widzimy można nazwać teatrem kukiełek i pacynek z Nowogrodzkiej ?  Z wypowiedzi B.Szydło oraz prezydenta A.Dudy  wynika także, że w PiS nie wiedzą co to są konsultacje , demokracja i konstytucja?  Aż wstyd.  Przyczynia się do tego także propaganda  TVPiS ? W PiS nie słuchają żadnych głosów: wyborców, społeczeństwa, opozycji i ekspertów  - Sondaże na grupie ok. 1.000 osób -  TO BICIE PIANY ?!!! Nie ma zgody na DYKTATURĘ, autorytaryzm, chaos i bajzel ... Widać też , że lider PiS nikogo nie wysłucha, tylko obraża i ...gada do kogo ?...sam do siebie? Od 2015 roku czujemy, że jest dyktatura ...
Bolek
3 lata temu
A kto ci dał takie uprawnienia konusie zakłamany.
Najnowsze komentarze (35)
oszukany naró...
3 lata temu
Kamysz twierdził, że za 1600 brutto jest dobrze żyć, więc nie ma co narzekać na 1500 netto. Z resztą PiS już ogłosił, że tak wszystko zrobił, że już w Polsce biedy nie ma i każdy zarabia kokosy nawet ten z minimalną płacą. Dobre zmiany w końcu mamy, 500+ dla wielodzietnych polityków na spłatę kredytów frankowych, mieszkanie + dla ich dorastających dzieci będzie, emerytura + dla polityków odchodzących na emeryturę, leki darmowe dla polityka weterana. Nic tylko jak w Raju. Mniej pijcie rządzący to powrócicie do rzeczywistości bo jak na razie to Wam się w zadkach pomieszało.
Optymista
3 lata temu
skamlą szczury bo im ogon obcinają,Kaczyński to Bohater Narodowy !
B52
3 lata temu
no to POganie i czerwona szarańcza będą mieli pretekst do spacerów po ulicach
Polak
3 lata temu
Popieram PIS
Asia
3 lata temu
Popatrzcie Na te przesuniete oczka
Ala
3 lata temu
Przesunieci przesowaja. Czego oczekiwac. Miesiecznice nie bedzie przesowana tylko bedzie nowy 13sty miesiace listopadorudzien.
katolicy
3 lata temu
PAN BOG JEDNAK CZUWA,ZE NIE OBDAROWAL GO ZONA I POTOMSTWEM . KONIEC DYNASTJI NEKAJACEGO POLAKOW I POLSKE .CHWALA NIECH BEDZE.
opinia
3 lata temu
TERAZ TO JUZ PEWNE ,ZE TO WYBRYK NATURY. ON MA CZELNOSC MOWIC O LACZENIU LUDZI A NIE DZIELENIU ! WIEKSZEGO OBLUDNIKA TO I CZAROWNICA NIE SPLODZILA . LGARZ !
bCNakOtD
grosz
3 lata temu
PiS PRZESUNIE WSZYSTKICH 65 LATKOW Z SEJMU NA ZASLUZONA EMERYTURE . PREZAS MA PIERWSZENSTWO.
lukaluka01982
3 lata temu
JAROSŁAW ty komuchu czerwony
marek
3 lata temu
drugi kaczyński na wawel :-)
lukaluka01982
3 lata temu
CHWDPIS
marek
3 lata temu
co tu wybierać :-) po pisie już nie będzie śladu :-) przestańcie słuchać pisu w telewizji :-) wykończcie rząd pisowców protestami i butelkami z benzyną :-)
poddany
3 lata temu
Ponoć w 2018 roku ma się ogłosić królem RP , wtedy będzie miał pełnię władzy absolutnej i wybory nie będą potrzebne....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić