o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

PiS zmienia ustawę o Sądzie Najwyższym. Do Sejmu trafiła kolejna nowelizacja

62
Podziel się

Do Sejmu trafił kolejny w tej kadencji projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Dotyczy on, jak wynika z opisu na stronie internetowej parlamentu, przepisów odnoszących się m.in. do przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Będzie rozpatrywany w tempie ekspresowym. Pierwsze czytanie odbędzie się na środowym posiedzeniu Sejmu.

PiS złozył w Sejmie projekt kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
PiS złozył w Sejmie projekt kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (PAP, Tomasz Gzell)
bEpxsIYB

Kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma związek z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącą tzw. środków tymczasowych, czyli zawieszenia stosowania kilku przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. PiS od początku przekonywał, że nie może w pełni zrealizować postanowienia TSUE bez nowelizacji ustawy o SN.

Projekt takiej nowelizacji został złożony w środę w Sejmie. Z opisu na stronie sejmowej wynika jednak, że dotyczy on "nowelizacji przepisów odnoszących się do przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, po osiągnięciu określonego wieku tj. 65 lat; umożliwienia dalszego zajmowania stanowiska sędziego, jeżeli osoba zainteresowana uzyska stosowną zgodę wskazanego organu władzy wykonawczej (Prezydenta RP)".

bEpxsIYD

- Projekt daje możliwość powrotu tym sędziom, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku - tłumaczy poseł Marek Ast, który będzie posłem sprawozdawcą projektu nowelizacji.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że został on "zainspirowany" zastrzeżeniami, "także natury konstytucyjnej, dotyczącymi kształtu przepisów o przejściu sędziów w stan spoczynku podnoszonymi przez różne środowiska w kraju, w tym niektóre organy władzy publicznej", krytyką ze strony Komisji Europejskiej oraz koniecznością realizacji postanowienia zabezpieczającego TSUE.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, sędziowie SN i NSA nadal będą przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, z tym, że zapis ten ma dotyczyć tylko tych, którzy objęli stanowisko po wejściu w życie ustawy. Nowelizacja daje także możliwość powrotu sędziom już odesłanym w stan spoczynku i reguluje kwestie naleznych im świadczeń finansowych. Zapisy dotyczą także I prezes Sądu Najwyższego oraz prezesów izb SN.

Co ciekawe, zgodnie z zapisami projektu, nowi sędziowie SN, gdy ukończą 65 lat będą musieli przejść w stan spoczynku. Wykreślono możliwość składania oświadczeń o woli dalszego zajmowania stanowiska.

bEpxsIYJ

Projektem posłowie prawdopodobnie zajmą się w ekspresowym tempie. Już nadano mu bowiem numer i skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Tuz przed godziną 10 marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował na swoim profilu na Twitterze, że pierwsze czytanie projektu nowelizacji odbędzie się w środę o godz. 12.

O gotowości do nowelizacji ustawy o SN mówił rano w rozmowie z radiową Jedynką wicepremier Jarosław Gowin. - Przedstawiliśmy pewne propozycje dotyczące Sądu Najwyższego Komisji Europejskiej. Mogę powiedzieć, że to są założenia do nowelizacji, ale o tym, czy do takiej nowelizacji dojdzie, rozstrzygnie nasz dialog z KE i rozstrzygnie spór na argumenty przed TSUE. Gotowi jesteśmy do pewnych zmian. W mojej ocenie to są zmiany daleko idące, konsumujące zarzuty KE i TSUE. Z drugiej strony nie akceptujemy takiej wykładni prawa unijnego, którą próbuje się Polsce i wszystkim krajom unijnym narzucić, że orzeczenia TSUE obowiązują bezpośrednio - stwierdził Gowin.

bEpxsIZe
KOMENTARZE
(62)
AZX
3 lata temu
Polska nie powinna się ugiąć To jest zamach na suwerenność rządu polskiego! P. Timmermans nienawidz demokratycznie wybranegoi rządu polskiego!
Pok
3 lata temu
ok, ale jak powrócą na stanowiska niech zwrócą pobrane odprawy
kakadu
3 lata temu
I znowu 27:1,może i kwiaty będą.....
bEpxsIZf
zorro
3 lata temu
sedzia im starszy tym lepszy, w USA jest przyslowie sedziowie SNzyja b dlugo a umieraja rzadko, sorry za czcionke
Obora
3 lata temu
A czy takie coś wie co to wstyd
manamanmanman...
3 lata temu
A jednak PiS na kolanach to nowa sytuacja bo już prawie wstali buahahahahahaha
Beton
3 lata temu
PiS zdradził swoich najwierniejszych wyborców. Najpierw zrobił to Duda, a potem rząd. Jeśli rząd RP nie może rządzić bo rządzi UE, to nie jest to rząd dobrej zmiany, tylko rząd żadnej zmiany, bo wcześniej też UE rządziła. Jeśli Gersdorf ma więcej do powiedzenia niż cały PiS łącznie z prezydentem, to ja wysiadam.
omar
3 lata temu
No i co zadowoleni!! Pewno tak ,zwlaszcza kodziarstwo i ubyw.rp. Tez zle? wam to juz nikt nie dogodzi.
maciek
3 lata temu
Małe PISiurki jednak przestraszyły się Unii :)))) Tak machali szabelką, tak pluli sałatką, a teraz cichaczem, nocą, w trybie przyspieszonym wycofują się rakiem. No cóż, za rok będą się przecież pchać do Unijnego koryta. Nawet dla PISich wyborców może być dziwne, że taka broszka, która polszczyzną nie potrafi się posługiwać wyrywa się do tej złej, lewackiej Unii, która ją strawiła i wydaliła już za czasów szefowania radzie "mini-strów"?!
krzych
3 lata temu
Moim zdaniem wiek 65 lat powinien dotyczyć przede wszystkim posłów i senatorów, przecież niektórzy z nich pamiętają jeszcze Mieszka Pierwszego i byli na Chrzcie Polski.
dziacho-1963
3 lata temu
To wszystko wina donosicieli, PO totalnych zdrajców, którzy są gotowi zniszczyć Polskę i Polaków, byle było tak jak było.
Kiod
3 lata temu
Juz nie są potrzebni, gdy mamy Konstytucję oraz e-sędziów. Jak wynika z badań e-sędziowie są bardziej niezależni i niezawiśli i odporni na korupcję nawet o 21 %.
marek
3 lata temu
Totalna opozycja (PO) z pomocą kumpli z Unii Europejskiej za wszelką cenę broni przywilejów zaprzyjaźnionej sitwy sędziowskiej okupującej polskie sądy od czasów PRL
bEpxsIYX
bodzio
3 lata temu
No i mafijni sędziowie polscy poprzez naciski mafijnych sędziów europejskich wracają do koryta.Jestem ciekaw czy sędziowie po powrocie na stołki oddadzą pobrane odprawy?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić