o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Piwo pod chmurką mocniej karane? Resort chce ograniczenia wolności

41
Podziel się

Resort sprawiedliwości wraca do pomysłu, by za picie pod chmurką karać już nie tylko grzywną, ale nawet karą ograniczenia wolności. Tak wynika z pisma, które w odpowiedzi do jednego z posłów wysłał wiceminister Marcin Warchoł.

Za picie w miejscu publicznym ma grozić kara ograniczenia wolności. To wstępny pomysł resortu sprawiedliwości
Za picie w miejscu publicznym ma grozić kara ograniczenia wolności. To wstępny pomysł resortu sprawiedliwości (Shutterstock.com)
bDUavXqZ

O sprawie informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Projektowana zmiana polega na rozszerzeniu o karę ograniczenia wolności katalogu sankcji karnych przewidzianych za wykroczenie z art./ 43 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" - napisał Warchoł.

O jaki przepis chodzi? O sprzedawanie, podawanie oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Czyli w parku, na ulicy czy w autobusie.

bDUavXrb
Zobacz także: Grillowanie zgodne z prawem. Zobacz, jak nie zapłacić mandatu

Warchoł powołuje się w piśmie na postulaty środowiska sędziowskiego. I rzeczywiście, sędziowie prosili o wprowadzenie takich zmian.

- Zawsze jest lepiej, gdy sąd ma alternatywę. Może bardziej adekwatnie dostosować karę do sytuacji sprawcy - mówi "DGP" Paweł Pośpiech, sędzia Sądu Rejonowego w Wołowie.

bDUavXrh

Podobnego argumentu używa wiceminister Warchoł. Zapewnia, że to "nie oznacza zaostrzenia odpowiedzialności".

Kolejne podejście

#

Ministerstwo Sprawiedliwości już wcześniej w ramach nowelizacji Ustawy o wychowaniu w trzeźwości zamierzało karać za picie alkoholu w miejscu publicznym ograniczeniem wolności - o czym pisaliśmy w lipcu w WP.

bDUavXri

Resort Zbigniewa Ziobry chciał tak samo karać nawet picie w restauracji czy na terenie festiwali muzycznych, jeśli alkohol byłby wniesiony z zewnątrz "przez siebie lub inną osobę".

Po fali krytyki, która przetoczyła się wtedy m.in. w internecie, resort zapewnił, że to były "wstępne propozycje" i z pomysłu się wycofał.

Jak się okazuje, wcale tak się do końca nie stało. Choć wiceminister Warchoł dodaje w piśmie, że ustawa wciąż jest na etapie uzgodnień i jeszcze nie jest znany ostateczny jej kształt.

Kara za piwo pod chmurką

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem. Oznacza to, że kieliszek wina z ukochaną na pikniku w parku może kosztować nas 100 zł mandatu. Ukarani możemy zostać również za piwo nad rzeką. Reguluje to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

bDUavXrj

Posłowie Kukiz'15 chcieli zmian. O miejscach, w których można byłoby spożywać alkohol, decydowały samorządy. Stosowny projekt ustawy już jest gotowy - podawał "Super Express" kilka tygodni temu.

Zgodnie z nim to samorzady mogłyby zezwolić na spożywanie alkoholu np. w ośrodkach szkoleniowych, domach studenckich czy strefach wyznaczonych właśnie przez gminę.

Prócz tego, autorzy poprawki chcieliby, aby trunki do 18 proc. alkoholu spożywane w plenerze były dozwolone. "Takowa nowela odciąży funkcjonariuszy policji i straży miejskiej od zadań patrolowania swoich rewirów w poszukiwaniu osób spożywających alkohol w miejscach obecnie ku temu niedozwolonych, czyli de facto osób nieszkodliwych dla ogółu społeczeństwa" - przytacza zapis "SE".

bDUavXrk

Posłowie partii rządzącej są jednak przeciwni takim rozwiązaniom. Ich zdaniem liberalizacja przepisów byłaby szkodliwa i mogła doprowadzić do rozpicia społeczeństwa.

bDUavXrC
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(41)
addam60
4 lata temu
Pod chmurką - to zbyt ogólne -- Jestem absolutnie "ZA" nad wodą, plaża ogólna może mniej .. ławka w parku też nie bardzo .. Ale na terenie ośrodka lub jakimś domu wczasowym, agro, pensjonacie - to decyduje zarządca !
PrawnikMenel
4 lata temu
Słów brak na brak rzetelnosci odwa. Art 15 wspominianej ustawy zakazuje spożywania alkoholu w takich miejscach jak ulica, park, plac, boisko. - NIE JEST tam wymienione coś takiego jak "miejsce publiczne". Art 43 natomiast tyczy się sprzedaży alkoholu nieletnim! Jeśli Warchoł mówi o art. 43 to za SPRZEDAŻ alko nieletniemu będzie procz grzywny groziło ograniczenie wolności. Natomiast poza ulicą, parkiem, placem i boiskiem nadal można pić gdzie się chce! Uczcie się przepisów
z zasadami
4 lata temu
Trzeba najpierw zacząć od wychowania dzieci, a program wychowania dzieci jest lewacki, bez zasad i wręcz promujący lewackie zachowania !
bDUavXrD
gość 44
4 lata temu
Warchoł - nazwisko mówi samo za siebie. Zidiocenie kompletne. Nie wolno napić się piwa na ławce w parku tuż obok ogródka piwnego czy podczas pikniku gdzieś na łączce ale w restauracji sejmowej możesz się nawalić nie tylko piwem ale tez winem, wódą, whisky czy koniaczkami. To nie wypicie kufla piwa w plenerze czy wracanie z imprezy na rauszu jest szkodliwe i złe ale zachowania niewielkiej części społeczeństwa po wypiciu alkoholu. To ich należy bezwzględnie karać za urządzanie burd, awanturowanie się, czy załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych, to sprzedających alkohol smarkaterii trzeba karać i odbierać prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzić prawo podobne do amerykańskiego w niektórych stanach gdzie alkohol dostępny jest po dopiero po ukończeniu 21 lat choć inne prawa obywatelskie nabywa w wieku 18 czy 19 lat.
Aquarius 43
4 lata temu
A picie podczas posiedzeń w Sejmie przez "posłów" to dozwolone?
Najnowsze komentarze (41)
stefan
4 lata temu
powinni od razu wsadzac na rok do paki, 1 rok jest chyba w sam raz , a jak 2 piwa do 2 lata, itd
gość
4 lata temu
Nie można było konkretniej z tą ustawą ? - picie przed/pod blokiem mieszkalnym (obok plac zabaw-zaledwie 8m. od bloku, w klatce bloku jest często spotykane. Czy jest to ok ?. Wystarczył by jeden konkretny przepis- " Zakaz przebywania/przemieszczania się pieszo pod wpływem alkoholu w miejscu publicznym z wyjątkiem miejsc i sytuacji wymienionych w takim zakazie. kto jest za ???
Cysorz to ma ...
4 lata temu
Junkier wali flaszki w czasie pracy do lustra klepie wszystkich po łbach wygaduje bzdury i nikogo to nie razi ........ mało tego płacą mu za to !!! :D
PanPodatnik
4 lata temu
A ja nie życzę sobie miesięcznic za moje pieniądze
sdfg
4 lata temu
A skąd oni wezmą pieniądze na odsiadkę tych ludzi w więzieniach, no chyba że będą wypuszczać pedofili to może miejsce się znajdzie i pieniążki na bezmyślny pomysł też, zero ekonomi i realnego myślenia
rafal_czarnot...
4 lata temu
Ludzie ten kraj nigdy nie wyjdzie z komuny. Izby wytrzeźwień istnieją tylko w byłych demoludach a nie wiem czy nie tylko w Polsce i Rosji. Pije za swoje i co komu do tego gdzie. Będę się awanturował to słusznie należy mnie zamknąć a w innych przypadkach spadać.
z
4 lata temu
najlepiej zabrońcie oddychania powietrzem zza okna !! co za żenada
jupiii
4 lata temu
Po co marnujecie czas i nasze pieniadze na planowanie tego typu ustaw. Mysle ze najlepszym i najszybszym rozwiazaniem bedzie wycofanie alkoholu (jak i papierosow) ze sprzedazy. Ludzie beda zdrowsi, beda dluzej zyli, nie bedzie kolejek do lekarzy i wszyscy beda zyc Dlugo i szczesliwie :)
bDUavXrv
Brawo PIS,bra...
4 lata temu
Kulturalne picie pod chmurką-do pierdla:)Pijany,chwiejący się jegomość na osiedlu wielorodzinnym np.przy piaskownicy-bezkarny:)
Baju ++ baju ...
4 lata temu
Zaczyzna mi sie to nie podobac ! A ksiadz pije z kielicha w miejscu publicznym z oltarza i cooo !.....
jurand
4 lata temu
to są PiS-owskie bzdury- niech w końcu zajmą się podwyższeniem kwoty wolnej od podatku dla wszystkich.
dziadek56
4 lata temu
Społeczeństwo pije bo widać nie ma alternatywy na zachowanie się . Trzeba zrobić tak żeby upijanie się było nie modne ( takie słowo ) . Dajcie mentalną alternatywę . Ludzie niosą w sobie strach i niepewność , a najprościej od poczatku cywilizacji to sie upić . Zalać robaka . Spokojny i zadowolony owszem sie napije ale nie upije .
Fack
4 lata temu
Facke news
Toni
4 lata temu
Tu gdzie mieszkam moge pic wode nawet na ulicy, dziwne, ze mnie to nie kusi.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić