Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Płaca minimalna jeszcze zaskoczy pracowników i pracodawców. Premier ma w ręce "Pracę 50+"

100
Podziel się

Nie 2450 zł, a 2500 zł - tyle może ostatecznie wynieść pensja minimalna w 2020 roku. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można usłyszeć, że "premier ma ochotę dorzucić jeszcze 50 zł". I byłoby to zgodne z tradycją PiS: co roku w czerwcu proponuje nieco inną kwotę niż ostatecznie ustala.

Mateusz Morawiecki może jeszcze podnieść płacę minimalną. PiS już tak robił w poprzednich latach.
Mateusz Morawiecki może jeszcze podnieść płacę minimalną. PiS już tak robił w poprzednich latach. (PAP, Wojciech Olkuśnik)
bEUJgAoR

Premier Mateusz Morawiecki ma jeszcze w rękawie jeden mikro program. I będzie go mógł ogłosić tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Mógłby się nazywać "Pensja 50+".

Jak wynika z informacji money.pl, Prawo i Sprawiedliwość wciąż rozważa podniesienie pensji minimalnej do poziomu 2,5 tys. zł.

- Propozycja Rady Ministrów to bezpieczna opcja, standardowo wyższa niż postulat przedsiębiorców i niższa niż wymagania związków zawodowych. Premier Mateusz Morawiecki wciąż może dorzucić do puli 50 zł więcej. Były już o tym wstępne rozmowy. Wszystko rozstrzygnie się jednak jesienią - mówi money.pl urzędnik z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

bEUJgAoT
Zobacz także: Zobacz także: Pensja minimalna w górę. Ważny impuls, by pracować

O 700 złotych wzrosła płaca minimalna od kiedy rządzi PiS - pochwalił się we wtorek premier, nazywając tę podwyżkę "700+". - To projekt, którego nie zapowiadaliśmy, a z którego jesteśmy dumni - dodał. Po zmianie mógłby mówić nawet o "750+".

bEUJgAoZ

We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą podniesienia płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2020 roku Polacy będą zarabiać według tej propozycji minimum 2450 zł brutto. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2250 zł brutto.

Propozycja zostanie teraz przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego, w której będą ją opiniować jeszcze pracodawcy i związkowcy. I już jest pewne, że zgody w RDS raczej nie będzie. Organizacje pracodawców proponują, by w 2020 roku pensja minimalna wynosiła 2387 zł brutto. Strona związkowa z kolei przekonuje, że pensja minimalna powinna wynieść dokładnie 2520 zł. Różnica - 133 zł.

bEUJgApa

Tradycja PiS

Jak wynika z naszych informacji, propozycja 2450 zł będzie jeszcze raz analizowana podczas ustalania budżetu państwa. Jak wynika z informacji money.pl, PiS nie wyklucza, że będzie jednak wynosiła 2,5 tys. zł. Nie byłoby to niczym zaskakującym. Prawo i Sprawiedliwość co roku w czerwcu proponuje inną pensję minimalną niż ostatecznie ustala jesienią.

bEUJgApb

I tak w czerwcu 2017 roku rząd proponował, by pensja minimalna od 1 stycznia 2018 roku wynosiła 2080 zł. W listopadzie przyjął z kolei, że będzie to… 2,1 tys. zł, czyli o 20 zł więcej. W czerwcu 2018 roku PiS proponował, by pensja minimalna od 1 stycznia 2019 roku wynosiła 2220 zł. Tymczasem jesienią było już pewne, że pensja minimalna w tym roku będzie wynosić 2250 zł. Różnica? 30 zł.

Do tej pory PiS tylko raz nie zmienił w kwestii pensji minimalnej zdania. W czerwcu 2016 roku rząd Beaty Szydło zaproponował, by było to równe 2 tys. zł. I ostatecznie ta propozycja się utrzymała.

bEUJgApc

Procedura ustalania pensji minimalnej jest prosta. Zaczyna Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Następnie resort składa propozycję Radzie Ministrów, która omawia ją na posiedzeniu rządu. Potem zajmuje się nią Rada Dialogu Społecznego, która powinna zajać stanowisko do połowy lipca, o ile je ustali. Jeśli tego nie zrobi, rząd do 15 września sam ustala ostateczną wysokość minimalnego wynagrodzenia. Nie może ono być jednak niższe od pierwszej propozycji przyjętej przez Radę Ministrów.

Pół tysiąca więcej w portfelu

Co zmiana 50 zł oznacza dla Polaków? Obecna propozycja Prawa i Sprawiedliwości, czyli 2450 zł brutto, to 1773 zł "na rękę". Gdyby pensja minimalna zamknęła się na poziomie 2500 zł, to na rękę pracujący dostawaliby już 1808 zł. To 175 zł więcej niż w tej chwili. I jednocześnie to 35 zł więcej niż wynosi oficjalna propozycja PiS. W ciągu roku różnica pomiędzy dwiema opcjami PiS rośnie do 420 zł w portfelu.

Gdyby rząd zdecydował się na opcję proponowaną przez związki zawodowe, to zysk byłby jeszcze większy. 2520 zł brutto to 1822 zł netto.

Warto pamiętać, że wyższa pensja minimalna to wyższe wpływy do budżetu z tytułu podatków i składek. Jak szacowaliśmy w money.pl, podniesienie pensji minimalnej o 200 zł to dla budżetu państwa zysk około 2,3 mld zł.

To, co cieszy pracowników i rząd, niekoniecznie ucieszy pracodawców. Za wyższą pensję minimalną będą musieli zapłacić więcej. 2450 zł pensji brutto to dla pracodawcy koszt w wysokości 2954 zł. Pracownik z pensją minimalną wynoszącą 2500 zł kosztowałby już 3015 zł, czyli 60 zł miesięcznie więcej. W sumie wszyscy pracodawcy w Polsce na takiej zmianie musieliby wyłożyć dodatkowy miliard złotych na stół. Zamiast 4,5 mld, zapłaciliby o 5 mld zł więcej niż dziś.

bEUJgApu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
uczony
2 lata temu
Czy wystarczy mi na metr kw odkupu od Pana premierze działki.
Kamm
2 lata temu
Odzywiasz się benzyna?
emeryt
2 lata temu
Wszystko wyglada fajnie ale dlaczego Pan Premier nie mowi nic o tych drastycznych podwyzkach cen...? Moze to lepiej jakos powstrzymac niz dawac jakies grosze...?
bEUJgApv
www
2 lata temu
jeszcze trochę i już nie będzie się opłacało nic robić z jednej strony wysokie koszty pracy a z drugiej wysokie ceny w sklepach tak to jest jak przy ekonomii manipulują historycy
OMC
2 lata temu
A co dostaną renciści i emeryci ?? BON DO KREMATORIUM ??
Robol
2 lata temu
BRAWO PIS choć to i tak śmieszna wypłata a wy pracodawcy jak wam nie pasuje to zamykać interesy i sami do roboty za 1800 .
Przecież
2 lata temu
Dopłaty za pracę w nocy, za przestój w pracy, za pranie, za ryzyko kasjerskie itd. są mocno uzależnione od płacy minimalnej
Polak
2 lata temu
brawo Morawiecki! Pomogliscie Polakom tego nie zapomnimy!
Ketokonazol
2 lata temu
Minimalna jest najważniejszym czynnikiem w rozwijającym się społeczeństwie, jeśli jest za niska, nie daje możliwości na przeżycie, najliczniejsza warstwa niżej wykwalifikowanych robotników albo siedzi na zasiłku albo robi na czarno - rozwój szarej strefy nie jest pożądany.
anka
2 lata temu
minimalna pensja determinuje również stawki w sektorze prywatnym, które wtedy muszą być konkurencyjne.
A tymczasem P...
2 lata temu
Dzieci w Polsce wychodzą bez śniadania do szkoły, bo w Polsce nie istnieje kultura jedzenia śniadań - Julia Pitera, Platforma Obywatelska
Maurycy
2 lata temu
Zwiększenie płacy minimalnej zawsze wpływa pozytywnie na produktywność pracowniczą. Ludzie w trakcie rządów PO/PSL zarabiali 1200 na ręke minimalnej na umowie o pracę! a studenci w kinach nawet po 5,50zł/h!! a obowiązków dokładnie tyle samo - pracować się po prostu nie opłacało.
Ird
2 lata temu
I według mnie super pomysł. Kwota minimalna i tak stopniowo powinna wzrastać, więc dobrze, że nasz rząd o to dba. Szacunek za to, że podczas jednej kadencji wzrośnie już drugi raz.
bEUJgApn
Anka
2 lata temu
Premier naprawdę jest dobrym politykiem i człowiekiem. Żaden inny polityk wcześniej nie dbał tak o swoich obywateli jak on. Dziękujemy Panie Premierze!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić