REKLAMA
Odświeżone 33 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
08.06.16 (11:01)

Po 20 latach znikła z TVP. Poszło o film papieżu?

Wiceszefowa redakcji dokumentu i reportażu Aleksandra Biernacka rozstała się z publicznym nadawcą. Nieoficjalnie na jej odejście mogła mieć wpływ emisja filmu "pokazującego Kościół katolicki jako największą na świecie organizację szpiegowską".
Youtube.com

*16 maja Dwójka nadała dokument "Operacja Pontifex. Tajne akta Watykanu". *Film oburzył środowiska katolickie, skłonił też do protestu Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zarząd SDP wystosował list m.in. do Jacka Kurskiego, nazywając dokument "prowokacją", oraz oczekując konsekwencji wobec "winowajców odpowiedzialnych za ten skandal". Teraz press.pl donosi, że "według nieoficjalnych informacji", Aleksandra Biernacka odchodzi "za porozumieniem stron, ale nie z własnej inicjatywy". Dziennikarka odmówiła komentarza, natomiast serwisowi odpisał dział prasowy telewizji.

TVP jako pracodawca zobligowana jest do pełnej ochrony danych osobowych swoich pracowników. Polska konstrukcja przepisów dotyczących ochrony danych osobowych nie pozwala na upublicznianie danych pracowników bez ich zgody w sytuacjach związanych z potencjalnymi karami czy innego rodzaju incydentami służbowymi (...) zawierają się w tym wszelkie negatywne konsekwencje służbowe - czytamy na serwisie magazynu "Press".

REKLAMA

Dokument był do niedawna dostepny na vod.tvp.pl. W jego opisie można było przeczytać "Według jego opisu, wybór Jana Pawła II na Papieża wprowadził Watykan w samo centrum globalnej rozgrywki pomiędzy Wschodem i Zachodem. Prawie udana próba zamachu w 1981 r. była kluczowym historycznym momentem w rozgrywce między mocarstwami, która po latach doprowadziła do upadku bloku wschodniego."

Kościół katolicki, m.in. za pomocą wypowiedzi p. Tomasza Turowskiego, został przedstawiony jako "największa na świecie organizacja szpiegowska, która przez sieć kapłanów parafialnych zbiera informacje od powierzonych im wiernych i przekazuje je poprzez biskupów i nuncjuszy apostolskich do Watykanu" - skarży się SDP.

W filmie ukazano kulisy polityki Stolicy Piotrowej w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II i zimnej wojny z perspektywy osób związanych z polityką - m.in. Tomasza Turowskiego, szpiega SB, Richarda V. Allena, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oraz watykańskich sędziów śledczych.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij