Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Molga
|
aktualizacja

Po wypadku na Słowacji. Policja szykuje wielkie trzepanie polskich kierowców

81
Podziel się:

Pomiar prędkości, sprawdzanie trzeźwości, a nawet wyposażenia w kamizelki odblaskowe - takie masowe kontrole polskich kierowców zapowiada, po tragicznym wypadku w Dolnym Kubinie, słowacka policja. Teraz, nawet za wykroczenia, mają tam wręczać mandaty po kilkaset euro.

Po wypadku na Słowacji. Policja szykuje wielkie trzepanie polskich kierowców
Po wypadku na Słowacji. Policja szykuje wielkie trzepanie polskich kierowców (Facebook.com, słowacka policja)

Po tragicznym wypadku w Dolnym Kubinie, spowodowanym przez trójkę piratów drogowych z Polski, słowacka policja obejmie szczególnym nadzorem polskich kierowców. Stróże prawa będą bezwzględni, ponieważ tego oczekuje lokalna społeczność - dowiaduje się WP.

- Policja będzie teraz sprawować zwiększony nadzór nad bezpieczeństwem ruchu drogowego. Celem jest ochrona osób, które przestrzegają przepisów - deklaruje Radko Moravčík, rzecznik policji z Żylinie na Słowacji. - Jednocześnie będziemy bezkompromisowi wobec kierowców, których lekkomyślny i arogancki styl jazdy zagraża nie tylko ich życiu, ale także życiu innych użytkowników dróg. Użyjemy tu wszystkich legalnych środków i dostępnych sankcji - dodaje.

Akcja ma wywrzeć wrażenie, szczególnie na polskich turystach, którzy nie mają dobrej opinii u Słowaków. Nagminnie przekraczają prędkość, jeżdżą po wypiciu piwa czy szklaneczki grzanego wina, nie przepuszczają pieszych przez pasy. Policjanci deklarują, że nie będą żałować mandatów. Przypomnijmy, że słowacki taryfikator przewiduje znacznie wyższe kary za przewinienia drogowe. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kara wynosi ponad 400 euro, jednak gdy sprawa trafi do sądu, może wzrosnąć do 1000 euro. Na Słowacji badanie alkomatem zawsze musi wskazywać 0,0 promila i tu minimalna kara wynosi 200 euro.

Zobacz także: Zobacz także: Mateusz Morawiecki w Nowym Jorku

Słowacja. Kilka przewinień i jest 600 euro mandatu

Już w 2016 roku wprowadzono przepisy mające poskromić agresję na drogach. Przekroczenie prędkości już o 25 km/h w terenie zabudowanym wiąże się z ryzykiem zapłaty "pokuty", czyli mandatu w wysokości 140 euro. Podobnie karane jest wykonywanie obraźliwych gestów wobec innych kierowców. Nieuprawnione użycie klaksonu to 30 euro mniej w portfelu. Niewpuszczenie pieszych na przejście to stworzenie zagrożenia i kara sięgająca 150 euro. System kar jest niezwykle drobiazgowy (opisywał go serwis motopodhale.pl) i niefrasobliwemu kierowcy łatwo jest stworzyć kumulację sięgającą 300-600 euro.

Ubiegłej zimy lokalna prasa na Podhalu opisywała żale polskich narciarzy, na których zawzięli się tamtejsi stróże prawa. Jeden z patroli upatrzył sobie parking pod supermarketem Tesco w Popradzie, gdzie za każde krzywo pozostawione polskie auto solił wysokie mandaty. Słowacy chętnie zatrzymują polskich kierowców, którzy próbują przemknąć się autostradą bez uiszczenia opłaty. W nadgranicznych miejscowościach polskich kierowców mają przestraszyć kartonowe radiowozy - donosił serwis "Sądeczanin".

O możliwych konsekwencjach po tragicznym wypadku na Słowacji informował Jacek Doliwa, konsul ambasady RP w Bratysławie. - Oburzenie opinii publicznej jest ogromne, stąd presja na policję. Dodatkowo opinia o naszych kierowcach na Słowacji jest wyjątkowo zła. To zdarzenie odbije się wkrótce na innych polskich turystach, którzy będą drobiazgowo kontrolowani - powiedział polski dyplomata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(81)
gość
4 lata temu
Tylko dlaczego ja mam odpowiadać za jakiegoś barana, który zabił człowieka a ja nic nie zrobiłem. Będąc na Słowacji będę karany potrójnie za to, że jestem Polakiem. To jest zgodne z prawem europejskim, które propagują różni przedstawiciele europejskich państw. Ech....dejta spokój
mtom123
4 lata temu
Przepisów należy przestrzegać, ale z drugiej strony jeśli am być obiektem porwania toprzez pewien czas tam nie pojadę. Pisz i Orawę już zwiedziłem.
Mik
4 lata temu
Koniec że Słowacja stracą turystów zobaczymy co wtedy powie społeczeństwo które nie będzie miało za co żyć
J. H
4 lata temu
PRAWIDŁOWO. W POLSCE TEŻ TAK POWINNO BYĆ. TAK TRZYMAĆ....
krt
4 lata temu
W Polsce powinni tak samo zrobić dla slowakow
Krzysztof
4 lata temu
Bezmyślne działanie. Trzech pajacow zrobiło coś bardzo głupiego i teraz całą reszta ma za to płacić? Bo ktoś tego oczekuje? Kompletny brak logiki.
jendrek
4 lata temu
Szukają kasy jak Pinokio z piSSdu. Każda metoda jest dobra.
Szafior
4 lata temu
Na Słowacji jest bardzo drogo - omijajcie ten kraj szerokim łukiem. A przepisów drogowych należy wszędzie przestrzegać !!
PP
4 lata temu
Się rasiści na Polaków uwzieli. Trzeba trzepać Słowaków na nasz.
VASCO
4 lata temu
a swoich to nie trzepią za takie wykroczenia?
Ada
4 lata temu
Ile ci Słowacy zarabiają
półtusk
4 lata temu
oko za oko !
Piękny i boga...
4 lata temu
slepakom już się całkiem popsuło w tych łepkach.
AG
4 lata temu
Słowacja to chory kraj Tam 100m po przekroczeniu granicy już mnie zatrzymsli na kontrolę Policja Slowacka od dawna slynie ze swojej upierdliwosci A szczególnie czepiali sie Polaków Mozna ominąć ten malutki kraik taniej wyjdzie i bez nerwów Ile to paliwa za jeden mandat np. 200 euro
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić