Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Pobyt w kosmosie zmienił jego DNA. NASA publikuje wyniki badań

32
Podziel się:

NASA opublikowała finalne wyniki badań wpływu przebywania w kosmosie na ciało człowieka. W badaniu wzięli udział dwaj bracia bliźniacy. Jeden spędził rok w kosmosie, a drugi w tym samym czasie był na Ziemi.

Scott Kelly przeszedł kilka nieodwracalnych zmian
Scott Kelly przeszedł kilka nieodwracalnych zmian (East News, AFP/NASA)

NASA nie ma złudzeń. Scott Kelly, który był na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej między 2015 a 2016 rokiem, doświadczył wielu zmian na tle fizjologicznym i genetycznym. W tym samym czasie, jego brat bliźniak o identycznym DNA był na Ziemi. W jego organizmie tych zmian nie zaobserwowano.

Ale w całym badaniu jest pewien haczyk. Kiedy Scott Kelly powrócił na Ziemię, jego ciało zaczęło powoli wracać do normy - ale nie do końca. Niektóre z negatywnych zmian pozostały na dłużej i NASA ma teraz spory problem. Mogą one zaważyć na misji na Marsa.

NASA odkryła, że telomery będące zakończeniem i jednocześnie zabezpieczeniem chromosomów wydłużyły się w ciele Scotta. W tym samym czasie u Marka uległy nieznacznemu skróceniu, ponieważ to naturalny proces zachodzący wraz ze starzeniem.

Aktualnie prowadzone są badania nad telomerami. Naukowcy poszukują sposobu, aby wykorzystać je do cofania zmian powodujących starzenie oraz do zwalczania nowotworów. Bardzo zaskoczył ich fakt wydłużenia się telomerów Scotta Kelly'ego i nie są pewni, dlaczego tak się stało.

Kiedy Scott wrócił na Ziemię, jego telomery zaczęły kurczyć się do poziomu sprzed lotu w kosmos. To było kolejnym zaskoczeniem.

Rok w kosmosie spowodował, że Scott Kelly stał się bardziej dalekowzroczny, gdy jego tętnica szyjna i siatkówka zgęstniały. To akurat często spotykany wpływ przebywania w kosmosie. Nastąpiła także zmiana w jego mikrobach jelitowych i ekspresji genów. Niektóre z tych zmian nie ustąpiły po powrocie na Ziemię.

Dokonano jeszcze jednego eksperymentu. Kelly otrzymał szczepionkę przeciw grypie w kosmosie, a jego ciało zareagowało dokładnie tak, jak miało to miejsce na Ziemi. Ten eksperyment dostarczył dowodów, że układ odpornościowy nie słabnie podczas lotu w kosmos.

Pozostaje wiele pytań, przede wszystkim dlaczego zaszła taka zmiana w telomerach. Naukowcy uważają, że badania rzucają światło na to, jak ludzkie ciało może się przystosować i powrócić do normalnego stanu po dramatycznym wpływie lotów kosmicznych.

KOMENTARZE
(32)
Andzia
3 lata temu
Trzeba tam wysłać Prezesa!
Lacky
3 lata temu
U nas opozycja też już nawet nie ma pod stopami DNA i nadal mutując ginie, na nasze szczęście.
sed
3 lata temu
Nie bardzo wiadomo po co ci ludzie mają lecieć na tego Marsa, chyba tylko dla statystyki i przewalenia kupy kasy. No i żeby było my tam byli pierwsi.
Lokir
3 lata temu
Człowiek to dziwna istota... Dziwne, żeby coś "ludzkiego" mogło stworzyć takiego potwora...
Tekla
3 lata temu
Jestesmy Dziecmi Gwiazd
gosc
3 lata temu
a maoze najpierw Ksiezyc ..huh?....a potem Mars?jesli wogole
Jan lat 71
3 lata temu
Wystarczy się urodzić na Żoliborzu, aby być w stanie odmiennej świadomości.
GGG
3 lata temu
Tusk przez 8 lat wysylal VAT Polakow w KOSMOS!!!
hmm
3 lata temu
a tuskowi wydłuża się nos od kłamstw. i to nie musi latać w kosmos!
kris
3 lata temu
Cóż za przypadek. Kosmos, Mars, zaburzone DNA.... to taka sama fikcja, jak atak terrorystyczny na wtc.
joda
3 lata temu
Bez zbudowania statku o własnej grawitacji, dłuższe wyprawy w kosmos są dla nas, ludzi niemożliwe.
bzdura
3 lata temu
"Naukowcy poszukują sposobu, aby wykorzystać je do cofania zmian powodujących starzenie oraz do zwalczania nowotworów". W nauko(f)cy przestańcie truć nam żywność, podawać GMO, opryskiwać świat z chemitrailsów, szczepić wszelkimi świństwami a nowotwory same się cofną!!!
johny depp
3 lata temu
wszystko opisane w filmie żona astronauty :D
szarak
3 lata temu
Te zmiany to rzecz normalna. Był tam za krótko, trochę dłużej to zamienił by się w takiego aljena jak na znanym filmie, wielkie zemby i kfas zamiast krwi. Strach pomyśleć. tak na wszelki wypadek to trza go w klatce tszymać.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić