o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Podatek od najbogatszych. Franciszek apeluje o nową daninę

124
Podziel się

Papież Franciszek opowiedział się za wprowadzeniem podatku od najbogatszych. Jego zdaniem najbiedniejsi cierpią przez to, jak obecnie funkcjonuje system finansowy na świecie, a nowa danina miałaby równoważyć światową gospodarkę.

Franciszek opowiada się za podatkiem od najbogatszych
Franciszek opowiada się za podatkiem od najbogatszych (East News)
bDyDkWOJ

Papież Franciszek skrytykował światowy system finansowy, którego ofiarami są najbiedniejsi. Jego zdaniem jedną z form zrównoważenia w światowej gospodarce byłby podatek od najbogatszych - podaje radiozet.pl, powołując się na katolicki magazyn "The Tablet".

Papież przemawiał do uczestników konferencji "Nowe formy solidarności: ku braterskiej integracji i innowacji", zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk Społecznych. Byli tam również przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Rzymie.

bDyDkWOL

Franciszek podkreślił, że pięć milionów dzieci poniżej 5. roku życia umrze w tym roku z powodu skrajnego ubóstwa. To - jego zdaniem - powinno motywować świat do działania. Papież podkreślił, że świat bogaci się coraz szybciej, a bieda wciąż się nie zmniejsza.

Zobacz także: Obejrzyj: Bieda aż piszczy. "Opływasz tu w luksusach, jeśli trzymasz z władzą"

Zauważył ponadto, że tegoroczny światowy dochód sięgnie blisko 12 tys. dolarów na mieszkańca (blisko 47 tys. zł), a mimo to setki milionów ludzi pogrąża się w skrajnym ubóstwie - brakuje im żywności, mieszkań, opieki medycznej, szkół, elektryczności, wody pitnej i dostępu do sanitariatów.

bDyDkWOR

Franciszek wspomniał o wielkiej roli 50 najbogatszych ludzi świata, którzy - gdyby zdecydowali się na konkretne działanie - mogliby ocalić miliony osób. - Te pięćdziesiąt osób może sfinansować opiekę medyczną i edukację każdego biednego dziecka na świecie, poprzez podatki czy inicjatywy filantropijne lub obydwa działania - stwierdził papież.

Ojciec Święty odniósł się też do zjawiska ukrywania majątków w rajach podatkowych, przez co ogromne środki nie są odprowadzane m.in. na usługi publiczne i rozwój społeczny.

- Każdego roku setki miliardów dolarów, od które powinny być odprowadzane podatki na finansowanie opieki medycznej i edukacji, gromadzone są na kontach w rajach podatkowych, zapobiegając w ten sposób możliwości godnego i zrównoważonego rozwoju wszystkich podmiotów społecznych - powiedział.

bDyDkWOS

Zwracając się do liderów świata finansowego i ekonomistów, papież Franciszek wezwał ich do współpracy w eliminowaniu niesprawiedliwości w obecnej gospodarce światowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyDkWPm
KOMENTARZE
(124)
Ksiądz
11 miesięcy temu
To papież chce opodatkować księży?
Tathagata
11 miesięcy temu
W takim razie niech zrezygnuje z podatków płaconych na Kościół i przekaże je najbiedniejszym. Miło się rozporządza nieswoimi pieniędzmi.
Mar
11 miesięcy temu
Kościół w Polsce ma 165 000 hektarów ziemii ornej x 33 tys zł = 5.445 mld zl 1240 przedszkoli i szkół podstawowych x 2 mln jedna = 2.48 mld Ma 417 szkół średnich oraz 69 szkół wyższych i uniwersytetów x 3 mln = 1.458 mld 33 szpitale x 5 mln = 0.165 mld 244 ambulatoria, 267 domów starców i opieki, 538 sierocińców, 1820 poradni rodzinnych, 1462 wychowawcze ośrodki specjalne oraz 287 innych instytucji charytatywnych lub wychowawczych. x 1 mln = 4.618 mld 17 533 świątynie katolickie, a każdego roku budowanych jest tysiąc nowych. Koszt budowy jednego kościoła to około 15 mln zł i odpowiada wydatkom na budowę 30 domów jednorodzinnych. x 15 mln = 263 mld zl Razem 277 miliardów złotych około 75 mld $$$$. Pewnie szacunki są sporo zaniżone, bo nie znam cen takiego szpitala czy przedszkola, przyjąłem umowną średnią wartość za jeden budynek, która wydaje mi się odpowiednia. Kościół Katolicki w Polsce jest bogatszy od zuckerberga i jako osoba byłaby na 4-5 miejscu najbogatszych ludzi na ziemii, no a teraz sobie pomnóżcie to razy liczbe krajów katolickich
bDyDkWPn
ks. Zwieracze
11 miesięcy temu
Masochista! Chce opodatkowac siebie samego i swych opaslych, ociekajacych zlotem i mieszkajacych w zbytkach i luksusach, niedostepnych nawet krolom, kolegow w czerwieni i purpurze!
augustus mag
11 miesięcy temu
Franek ty lepiej zaapeluj do tych biednych żeby nie płodzili tyle dzieciaków. Taki dziwny trend można zaobserwować, im biedniej tym więcej i więcej dzieci. Przeludnienie, ubóstwo, głód, śmierć.
Najnowsze komentarze (124)
radosny123
11 miesięcy temu
Właściwie nie wiadomo co napisać???? Pan Jezus powiedział: Darmo wzięliście, darmo dawajcie..... Wszystko w KRK powinno być za darmo, a jeżeli kościół w oczach wiernych będzie w porządku to i na tacę dadzą więcej. Zadziwia mnie jak to możliwe, że KK jeszcze istnieje, wojny krzyżowe, inkwizycja, współpraca z nazistami, no i robienie krzywdy dzieciom.....?
Rafał
11 miesięcy temu
Polska daje kasę na Kościół, Polacy na mszy dają na tacę, za pogrzeb wesele itp płacimy, kościół w okolicy Inowrocławia ma kilkaset hektarów ziemi i zapewne biorę dotacje. Jeszcze im mało A ponoć zostaje się księdzem z powołania.
Piotr
11 miesięcy temu
Papież zajmujący się podatkami, to nic nowego. KRK to instytucja. Prawdziwy kościół to ludzie nagrodzeni z Ducha co jest raczej rzadkością w Krk.
666
11 miesięcy temu
Niech zaczną od siebie
Jańcio Wodnik
11 miesięcy temu
Hurra chca rozdac swoj majatek biednym brawo
pawel
11 miesięcy temu
może by tak pogonił do pracy nierobów w sutannach - 2 list do Tesaloniczan 3 : 7-12
lea
11 miesięcy temu
to niech papież przekazuje 90% tacowego na najbiedniejszych
lea
11 miesięcy temu
to niech papiez przekazuje 90% tacowego na najbiedniejszych
bDyDkWPf
Skandal
11 miesięcy temu
Że co, nie jestem bogaty ale kiedyś chcę nim być, pracuję 14 godzin dziennie aby osiągnąć cel, odkładam każdą złotówkę inwestuję ryzykuję,od 10 lat nie byłem na urlopie,kieruję się doktryną kto rano wstaje temu Pan Bóg daje, robię tak gdyż wiem że już za rok będę zbierał owoce mojej ciężkiej pracy, i teraz mam oddać swoją część życia w podatkach. To ja chcę decydować komu mam pomóc. A tym bogatym co dał Bóg niech papież nie odbiera !!!
szkoda
11 miesięcy temu
Socjalizm, komunizm, lewactwo i niskie IQ zawsze idzie w parze z katastrofą/rewulucją - historia, do książek
szkoda
11 miesięcy temu
Lubie rzymskich katolików, ale ten lewak bredzi strasznie. Nie ma pojęcia ekonomi bo jest kounistą, czyli IQ bardzo niskie, a wiedza o świecie nikła.
Ewa
11 miesięcy temu
Chyba go pogięło!!! Czarna mafia podatków nie płaci i mają gigantyczne majątki, a ludzie którzy ciężko pracują mają jeszcze więcej kasy oddawać... Odlot
apis
11 miesięcy temu
papież\ chce opodatkować kosciół watykański i księży- zarabiają i to krocie i mają krocie
Danka
11 miesięcy temu
Najbiedniejsze dzieci pochodza z Afryki tzn niech bogacze placa na leni z tego kontynentu zeby ci mogli sie dobrze odżywiać i rozmnażać jak szczury
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić