o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Podatki księży niższe niż emerytów. Seniorzy płacą nawet dwa razy więcej

51
Podziel się

Statystyczny polski emeryt do urzędu skarbowego płaci prawie 2 razy więcej niż statystyczny ksiądz. Wszystko przez preferencyjne warunki, jakimi opodatkowani są kapłani w Polsce. Wszystkich wyznań, nie tylko katoliccy.

Podatki dla księży są ustalane inaczej niż dla pozostałych podatników
Podatki dla księży są ustalane inaczej niż dla pozostałych podatników (iStock.com)
bErmYtYR

Jak informuje "Super Express", przedstawiciele kościołów rozliczają się ze skarbówką na podstawie ryczałtu, ustalanego indywidualnie co kwartał. Zależy m.in. od wielkości parafii, w której pracują.

Co to oznacza w praktyce? Zazwyczaj im większa parafia, tym większe zarobki i jednoczesnie większy ryczałt. Ale do podatków statystycznego Polaka księżom daleko, o czym pisaliśmy również w money.pl.

Jak pisze "SE", średnio jest to od 434 do 1559 zł kwartalnie dla proboszczów i od 131 do 503 dla wikariuszy. To oznacza mniej więcej 2624 zł, które statystyczny ksiądz, imam, rabin czy pop zapłaci do urzędu skarbowego w ciągu roku.

bErmYtYT
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Żeby uzmysłowić sobie, czy to dużo, czy mało, wystarczy proste porównanie. Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi około 5000 zł brutto miesięcznie. Przy takim poziomie zarobków skarbówce trzeba oddać w ciagu roku około 9,6 tys. zł. To prawie 4 razy więcej niż kapłan.

bErmYtYZ

Na tym nie koniec. Weźmy pod uwagę statystycznego emeryta. Ten od swojego 2,5 tys. zł brutto musi odprowadzić ponad 400 zł podatku. Rocznie daje to więc około 5200 zł, czyli dwa razy tyle, co ksiądz. I niewiele mniej niż proboszczowie w największych parafiach.

"SE" dodaje rownież, że kapłani nie mają też obowiązku rozliczania się z pieniędzy otrzymanych w ramach tacy czy za udzielenie sakramentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErmYtZu
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(51)
fan
2 lata temu
emeryt płaci raz jako pracownik a potem z nie oprocentowanych uciułanych groszy drugi raz z emerytury.Dziadostwo ,kto bu nie rządził to szmo świństwo.
don
2 lata temu
Emeryci wogóle nie powinni płacić podatków ponieważ podatki płaci się od dochodów a nie od świadczeń
Pecunia non o...
2 lata temu
"nie mają obowiązku" jedzenia, picia, ubierania się, mieszkania, REMONTÓW I UTRZYMANIA KOŚCIOŁÓW, żyją jak elfy ? Jeszcze im za PŁACĄ!!!? Używanie rozumu też nie jest obowiązkowe p. Jakubie?
bErmYtZv
E nde
2 lata temu
Bo to jest nietykalna kasta która pozwala za bezprawie wygrywać wybory najuboższa część społeczeństwa jest wykorzystywana płacąc podatki na pensje księży i katechetow
Faruk
2 lata temu
A ty pamiętaj że większość w demokracji ma zawsze rację!!!
Grygoruk
2 lata temu
A ty zapamiętaj że większość w demokracji ma zawsze rację!!!
Poznańczyk
2 lata temu
Dwie uwagi: 1. Pieniądze z tacy są pieniędzmi parafialnymi na utrzymanie działania parafii. Do proboszcza / księdza nie należą. 2. Określenie "pop" jest bardzo obraźliwe w stosunku do duchownego prawosławnego. To tak jakby na księdza katolickiego powiedzieć "klecha". Niech większość katolicka w Polsce o tym pamięta.
lol
2 lata temu
opodatkować jak normalnych obywateli !!! W czym oni są lepsi od np piekarza czy sprzedawcy w sklepie? Zawód jak każdy inny !!!
lol
2 lata temu
podatki? przecież kościół nie jest opodatkowany
kraj czy bez ...
2 lata temu
średnie wynagrodzenie 5000 zł a no tak zapomniałem że przecież pracuje za granicą i 2 tydzień jestem w domu na sobotę i niedziele gdzie 3200 euro wyciągam na miesiąc tak zapomniałem > mało tego proszę podać prawdę o tych co są w kraju dla kraju a nie w kraju bez kraju
Oszukany
2 lata temu
Polityka okradania ludzi pracy... może zmniejszyć podatki, żeby wszyscy mieli równe szanse? Tymczasem okradają nas żeby dawać 500 plus na patologie, księża to popieraja, a sami nie płacą. Brawo Wy!
pawel
2 lata temu
podatki płacą ci co pracują , a nieroby w sutannach są od dojenia budżetu - 2 list do Tesaloniczan 3 rozdział wersety 7 - 12 !!!
PL
2 lata temu
Wielka nierządnica (watykan) upadnie ich dni są policzone. To zapowiedź samego Boga z biblii. Skończy się ich jarzmo nad Polską. My Polacy chcemy Boga a nie kościoła katolickiego który z Bogiem nie ma nic wspólnego !
bErmYtZn
Nie
2 lata temu
Emeryt płaci podatku dwa razy więcej niż ksiądz a i tak połowę emerytury oddają kościołowi paradoks
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić