o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Podszywał się pod znane firmy i nękał Polaków. Groźny cyberprzestępca schwytany

5
Podziel się

Cyberprzestępca "Thomas" odpowiedzialny był za tysiące ataków, które infekowały komputery Polaków i wyłudzały dane. Polska policja schwytała groźnego przestępcę działającego w sieci od lat.

Przestępca znany był z podszywania się pod firmy
Przestępca znany był z podszywania się pod firmy (Pixabay.com, domena publiczna)
bEiznjCd

Kartoteka "Thomasa", a właściwie Tomasza T., jest pokaźna. "Miliony wysłanych e-maili, tysiące zainfekowanych komputerów, setki ofiar ransomware" - wylicza portal Zaufana Trzecia Strona, który poinformował o zatrzymaniu polskiego cyberprzestępcy.

"Thomas" swoją przestępczą karierę zaczął w 2011 roku, tworząc fałszywe sklepy z elektroniką. Niebezpiecznik przypomina, że w tamtym czasie na swoim koncie miał też podszywanie się pod Allegro - wysyłając fałszywe maile, infekował komputery użytkowników serwisu aukcyjnego.

Przestępca, występujący również pod takimi pseudonimami jak "Armaged0n", "the.xAx" czy "2Pac Team", znany jest głównie z podrabiania wiadomości od znanych firm. W ostatnim czasie na swoim koncie miał kampanie, w których udawał m.in. Pocztę Polską, Play, sklepy odzieżowe, serwisy płatnicze czy nawet GIODO. Maile były doskonale podrobione, więc ofiary chętnie klikały w zainfekowane załączniki czy też podawały swoje dane, doprowadzając do ich wyłudzenia. "Thomas" włamywał się też na strony internetowe czy atakował konta bankowe.

bEiznjCf

Pozostaje mieć nadzieję, że schwytanie tak groźnego i aktywnie działającego przestępcy będzie dla jego naśladowców dużym ostrzeżeniem - nikt, nawet ktoś aktywny od lat, nie jest bezkarny i anonimowy.

bEiznjCG
KOMENTARZE
(5)
David
3 lata temu
No nareszcie smiecia trafili,. Teraz sobie posiedzi
Sędzia
3 lata temu
Jestem za karą śmierci za tego typu przestępstwa, a to dlatego, że doprowadzają niektórych ludzi do tragedii po utracie danych lup pieniędzy oraz też dlatego, że są oni trudni do schwytania.
zmichalg
3 lata temu
nie zdziwię się, jak mu służby zaproponują, aby robił dalej to samo, ale tym razem na rachunek państwa a nie własny wysokiej klasy specjalistów się nie gnoi ale przekabaca na swoją stronę
bEiznjCH
gimli
3 lata temu
odebrać mu dożywotnio zabawki i gość jest nikim, zerem
Znudzony
3 lata temu
I co mu zrobią? Jak ma zryty beret, to po wyjściu na wolność, o ile go wsadzą, znów zacznie robić co robił. Do swojej motywacji doda palące pragnienie zemsty za przymusowy odwyk od komputera!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić