o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Podtopienia na południu Polski. Alarm powodziowy w dwóch gminach

16
Podziel się

Podmyte lub zalane drogi, budynki i pola - to efekt intensywnych opadów deszczu w województwie śląskim. Strażacy mają pełne ręce roboty przy wypompowywaniu wody z ogródków i piwnic. W dwóch gminach wciąż obowiązuje alarm, w kilku innych pogotowie przeciwpowodziowe.

Ulewne deszcze na Śląsku spowodowały wzrost poziomu wód w wielu rzekach i strumieniach
Ulewne deszcze na Śląsku spowodowały wzrost poziomu wód w wielu rzekach i strumieniach (East News, Michal Adamowski/REPORTER)
bDzPIEEl

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że w związku z warunkami meteorologicznymi - nie tylko deszczem, ale też silnym wiatrem - śląscy strażacy interweniowali ponad 160 razy. Najwięcej pracy mieli w Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszczynie, Żywcu i Myszkowie. Straż prawie 80 razy pompowała wodę z rozlewisk i piwnic, monitorowała stan rzek.

Alarm powodziowy obowiązuje w dwóch gminach regionu – w Ślemieniu i Wilamowicach, zaś pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, gminach Łękawica i Jeleśnia oraz powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, pszczyńskim, żywieckim i na terenie Bielska Białej.

bDzPIEEn

Nadal w czterech punktach pomiarowych w regionie, rzeki przekraczają stany alarmowe - Wisła w Bieruniu Nowym i Goczałkowicach, Pszczynka w stacji Mizerów-Borki i Brynica w Brynicy. W kilkunastu innym stacjach pomiarowych poziom wody przekracza stan ostrzegawczy. W większości miejsc woda opada lub jest na stabilnym poziomie.

Trudna sytuacja jest nadal w powiecie pszczyńskim. W gminie Miedźna zostały zamknięte trzy ulice zalane przez wodę - w miejscowościach Góra i Wola. W gminie Goczałkowice podtopione są budynki i tereny w okolicach ul. Dębowej i Stawowej. Poziom wody w rejonie tych ulic jest stabilny.

Zobacz także:* IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe. Możliwe podtopienia*

bDzPIEEt

"Woda wdzierała się na teren gminy przez nieszczelną starą śluzę w rejonie stawu Rontok i Rontok Duży w lewym wale Wisły, położoną na terenie sołectwa Rudołtowice. Dokonano prowizorycznego uszczelnienia miejsca wdzierania się wody w wale Wisły. Udało się ograniczyć przepływ wody. Rozlewiska wodne na ulicach i liczne podtopienia na terenie całej gminy" – podało WCZK.

Do lokalnych podtopień, po wylaniu Wisły, doszło w sołectwie Dankowice w powiecie bielskim. W gminie Ujsoły w powiecie żywieckim woda podmyła drogę gminną, a w gminie Ślemień dwie drogi powiatowe oraz chodnik. Ułożono tam 80 worków z piaskiem w celu umocnienia brzegu.

W dalszym ciągu trwają działania strażaków w Bieruniu, gdzie powstało rozlewisko na powierzchni około 3 hektarów. Na tym terenie, który obniżył się na skutek eksploatacji górniczej, co jakiś czas dochodzi do podobnych sytuacji. Według służb kryzysowych wojewody, poziom wody w rozlewisku sukcesywnie się obniża.

bDzPIEEu

Strażacy pompowali wodę także m.in. w Zespole Szkół Łączności w Gliwicach. Woda zalała tam piwnicę z powodu niedrożnej studzienki kanalizacyjnej.

bDzPIEEO
Źródło:
KOMENTARZE
(16)
Mieszkaniec
3 lata temu
Co się dziwić, rowy nie czyszczone od lat, Pszczynka tak zarośnięta że miejscami koryta rzeki nie widać. Wiem bo często chodzę tam na spacery. Dramat. Na nic nie ma kasy, albo nie ten właściciel. Tak jest wszędzie. Ale wystarczy że miejscowy notabl wpadnie na pomysł żeby na tym zarobić, i wierzcie mi, wtedy strumień szmalcu będzie szeroki jak Wisła na ujściu. I nie będzie miało znaczenia czy to powiatowe, gminne czy jeszcze inne.
emeryt
3 lata temu
Urzędole zadecydowali aby rowów melioracyjnych nie czyścić bo to strata pieniędzy,ważni są urzędnicy którzy wymyślają codziennie że bez ich udziału PO-lska zginie.... oto są skutki...........a w urzędach nadal zatrudnienie ma się dobrze ,tylko dla kogo ?
ole
3 lata temu
No i ryby z rzek powyłaziły
bDzPIEEP
podatnik
3 lata temu
**ale państwowe pieniądze na niepotrzebne bilbordy to są.
Jaro niedymac...
3 lata temu
To robota tuska
Najnowsze komentarze (16)
Wikary
3 lata temu
Modlimy sie z wami
Karek
3 lata temu
A co to kogo obhodzi. Nie wybierali pisu to kara boska
Maciek
3 lata temu
Pis nic nie wie. Po im nie powiedzialo o powodzi to nie ma pomocy. Pozatym szydlo popsol sie samochod I trzeba oszczedzac
prawda
3 lata temu
Za komuny były prowadzone melioracje właściwie wszędzie ,PO 89 kolejni uzdrowiciele z Wiejskiej zlikwidowali stanowiska robotnicze a w ich miejsce bataliony urzędników , efekt............
Otaku
3 lata temu
Haha, socjaliści NIC nie robią, a ciemny lud na nich głosuje. Już artysta Kukiz sobie lepiej radzi...dajcie mu tak z 50% w przyszłych wyborach!
podatnik
3 lata temu
**ale państwowe pieniądze na niepotrzebne bilbordy to są.
fed
3 lata temu
Rozlicz Piotrowicza tego ze stanu wojennego a uratujesz twarz
Fimoza
3 lata temu
To musi bys skutek 8 letnich rzadow po...tak klimat zepsol rudy i uciekl na zachod
bDzPIEEH
c
3 lata temu
Ja się nie boje. Mnie chroni zapora w Czorsztynie.
Jaro niedymac...
3 lata temu
To robota tuska
afrykaner
3 lata temu
nareszcie powędkuję ,Wisła w Warszawie opadła do poziomu jajec.
Mieszkaniec
3 lata temu
I jeszcze jedna sprawa odnośnie mojego poprzedniego komentarza. Sklepy wielkopowierzchniowe i ich hektarowe parkingi, które akurat w Pszczynie powstają jak grzyby po deszczu. Zaznaczam że dotyczy to całego kraju. Pytanie za 100 punktów. Gdzie odchodzi woda z tych parkingów ? Do kanalizacji deszczowej z lat 60, 70, 80. Jaka jest ich przepustowość łatwo się domyśleć. Nie spotkałem się z tym żeby sklepy uczestniczyły w modernizacji tej infrastruktury poza swoim terenem. Ale tak się dzieje kiedy zgodę wydaje się w trosce o dobro zachodnich korporacji a nie dobro mieszkańców danego rejonu. i nie ma znaczenia kto rządzi w kraju bo decyzje już zapadły, a reszta to mydlenie oczu ludziom. Proszę pomyśleć o tym jak rzucą kolejną promocję, a w piwnicy będzie wody po pas.
emeryt
3 lata temu
Urzędole zadecydowali aby rowów melioracyjnych nie czyścić bo to strata pieniędzy,ważni są urzędnicy którzy wymyślają codziennie że bez ich udziału PO-lska zginie.... oto są skutki...........a w urzędach nadal zatrudnienie ma się dobrze ,tylko dla kogo ?
Słońce
3 lata temu
Kiedy wyjdzie słońce, ciągle deszcz i deszcz. Buro i ponuro. A co do podtopień, nie ma co się dziwić, skoro kasa idzie na nagrody, premie, zamiast na wały przeciwpowodziowe itd. A potem wielkie zdziwienie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić