o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Podwyżka płacy minimalnej oznacza drożyznę. Burza wokół opinii ekspertów

129
Podziel się

Radykalne podniesienie płacy minimalnej przez PiS w najbliższych latach może mieć fatalne skutki dla gospodarki - mówią od kilku tygodni ekonomiści. Dziennikarze podali, że dołączyć do nich mieli eksperci Ministerstwa Finansów. Jednak rzecznik MF Paweł Jurek zaprzeczył doniesieniom medialnym.

Jarosław Kaczyński zapowiedział gigantyczny wzrost płacy minimalnej. Eksperci mocno tonują nastroje w obozie władzy
Jarosław Kaczyński zapowiedział gigantyczny wzrost płacy minimalnej. Eksperci mocno tonują nastroje w obozie władzy (East News, Beata Zawrzel/REPORTER)
bDStuPVN

Do projektu analizy dotarł Onet. Jak czytamy, chodzi o odpowiedź resortowych ekspertów na pytania sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. Władze komisji poprosiły ministerstwo o opinię na temat wpływu na gospodarkę obietnic podniesienia płacy minimalnej.

Po publikacji Onetu odnieść się do niej postanowił rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. "Pojawiające się w przestrzeni medialnej treści dotyczące rzekomego pisma MF odnośnie płacy minimalnej nie są stanowiskiem Ministerstwa Finansów, ani jego ekspertów" – napisał na Twitterze.

bDStuPVP

W dokumencie eksperci mieli zwracać uwagę, że po podwyżce płaca minimalna będzie stanowić 75 proc. mediany zarobków w Polsce.

Zobacz także: Obejrzyj: Reportaż dla PKN Orlen

"Byłaby to wielkość niespotykana w krajach rozwiniętych, zarówno współcześnie, jak i w historii. Dlatego też planowana zmiana polityki stanowi eksperyment, którego skutki trudno dokładnie oszacować" - mieli w dokumencie alarmować eksperci.

bDStuPVV

Zwracają również uwagę na to, o czym w money.pl pisaliśmy w poniedziałek. Mowa tu o wypychaniu na samozatrudnienie.

W ten sposób na polski rynek pracy ma wpłynąć nie tylko podwyżka płacy minimalnej, ale również preferencyjne składki ZUS dla małych firm. A więc dokładnie to, przed czym przestrzegaliśmy na początku tygodnia.

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć również pracownicy o najniższych kwalifikacjach. A to oznaczałoby w efekcie wykluczenie z rynku pracy osób młodych i słabo wykształconych.

bDStuPVW

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem dziennikarzy, ministerialni eksperci podkreślają, że zbyt radykalna podwyżka płacy minimalnej niemal od razu oznacza rażący wzrost cen.

"Z jednej strony przedsiębiorcy będą w ten sposób kompensowali sobie wzrost kosztów. Na występowanie takiego efektu wskazują międzynarodowe badania naukowe. Z drugiej strony, część przedsiębiorców może wykorzystywać podwyżkę płacy minimalnej jako pretekst do podniesienia swojej marży. Nabywcy będą mieli trudność z rozróżnieniem, jaka jest rzeczywista przyczyna wzrostu cen” - można przeczytać w dokumencie, który trafił już do wewnętrznego systemu obiegu dokumentów Ministerstwa Finansów.

Posłowie komisji potwierdzają, że wysyłali pismo do resortu finansów oraz przedsiębiorczości i technologii. Żadnej odpowiedzi od ministerstwa jednak jeszcze nie dostali, choć ostateczny termin minął w czwartek.

bDStuPVX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDStuPWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
re
2 lata temu
oj tam ,dajta pińcete zrobim balete i gitara
ewa
2 lata temu
sporo osób udaje guchych i ślepych na prawdziwą sytuację, tylko partia. Podwyżki za każdym w sklepie coraz wyższe, ale niewiele osób to dostrzega.
pit
2 lata temu
Niech podnoszą ale za razem wszystko pójdzie do góry a te 500 + będzie warte 200+ o to w tym wszystkim chodzi .
bDStuPWr
fb
2 lata temu
dla tego gościa to już kocioł grzeją w piekle
Adam
2 lata temu
no w wtedy 500+ będzie warte tyle co teraz 100 i w zasadzie przestanie być obciążeniem dla budżetu!
Najnowsze komentarze (129)
Jano64
2 lata temu
To prawda będzie wszystko drogie. Pytanie która warstwa społeczeństwa odczuje to najdotkliwiej. Emeryci i renciści, bo im ZUS podniesie dochód o parę zl
Pw
2 lata temu
Pracuj Polaku za glodową kasę ale i tak ceny będziesz miał europejskie . Tak wynika z perspektywy pracodawcy i ekonomisty
eh
2 lata temu
co za bzdety, nawet te 4000 brutto , to jakieś 1/3 tego co na zachdzie , a ceny życia nie wzrosna bo juz sajak zachodnie , kolejni znafcy wróżą z fusów , cena energii , paliwa , pomarańczy itd nie zależy od naszej minimalnej pensji
kodera
2 lata temu
nie ważnie co będzie byle pis wygrał wybory. Ten jśnie pan doprowadzi kraj do ruiny, ale się zemści .i
yu
2 lata temu
Jedyne wyjście głosować na PiS a ceny ustabilizują się niebawem ale na wyższym jak dotychczas poziomie.
Ja
2 lata temu
Dzisiaj byłam w piekarni, Pani powiedziała,że od dzisiaj podrożało wszystko i pieczywo i ciasta, a co będzie po 1 stycznia?
Tymon
2 lata temu
Trzeba kupowac obce waluty,zlotowka traci swoja wartosc, zdaje sie ze dazy do ponownej denominacji. Obym sie mylil
Ekonomiści
2 lata temu
Podwyżki pokazują prawdziwy stan gospodarki w naszym kraju. Nie można tego leczyć podwyżkami wypłat. To było możliwe w PRL i tragicznie nieskuteczne. Czy te podwyżki towarów są celowym działaniem niszczenia naszej gospodarki? To bardzo możliwe. Jak można zmusić firmy działające na wolnym rynku do podwyżek? Przecież to droga do zupełnego zniszczenia naszego kraju.
bDStuPWj
Wandal
2 lata temu
Ludzie licza tylko zyski z tej watpliwej reformy a przyszly marszalek zaciera rece .Polakom podwyzki zywnosci wody pradu podateku kastralnego .najwyzej przestanom jesc pic i mieszkac w domu.
B52
2 lata temu
głosujemy na POgan będzie 5 zł/h
ggggggggggggg...
2 lata temu
Wielki, kłamliwy, karłowaty wodzu idź na emeryturę i daj ludziom spokojnie żyć. Rozgoń tych swoich lizusów na cztery wiatry i każ im uczciwie pracować. Wtedy naród będzie Cię szanował.
Bobiusz Spraw...
2 lata temu
LOVE PIS AND 500PLUS uncy uncy uncy :D
Max
2 lata temu
Rzońca pomylił się o 90 mld . Jeżeli mówią ekonomiści PO ,że będzie źle to na pewno będzie dobrze.
Gg
2 lata temu
Jedź do brytani tam rzeki miodem i złotem spływają
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić