Specjalne emerytury dla aktorów. Polacy mocno podzieleni

751

Po śmierci Jana Kobuszewskiego pojawił się pomysł wprowadzenia specjalnych emerytur, jakie mieliby dostawać aktorzy zasłużeni dla polskiej kultury. Przeprowadziliśmy badanie na panelu Ariadna, w którym zapytaliśmy Polaków, co o tym sądzą.

jan kobuszewski emerytura aktorzy
jan kobuszewski emerytura aktorzy (East News, VIPHOTO)

Z pomysłem, żeby aktorzy otrzymywali specjalne emerytury, wyszła pisarka Maria Nurowska. W poście zamieszczonym na Facebooku zwróciła uwagę na trudną sytuację, w jakiej znajdował się przed śmiercią Jan Kobuszewski. 85-letni aktor sam zmagał się z rakiem, a do tego dbał o żonę, która musi być dializowana.

Było im ciężko wyżyć z emerytury 1200 zł miesięcznie! – napisała Maria Nurowska.

Zaproponowała, by wybitni aktorzy, którzy przez lata obdarzali nas swoim talentem, dostawali od państwa specjalne emerytury. Podkreśliła, że "państwo na to stać" i mogłoby ono zapewnić aktorom godziwe życie na starość, "zamiast przyznawania aparatczykom wysokich nagród, zamiast trwonienia pieniędzy z naszych podatków".

Zobacz także: Zobacz też: Minimalna składka, minimalna emerytura. "To będzie problem w przyszłości"

Polacy są w tej kwestii mocno podzieleni. Z naszego badani wynika, że większość Polaków – 37 proc.ocenia pomysł specjalnych emerytur dla aktorów negatywnie.

Zwolenników tego rozwiązania jest jednak niewiele mniej. Według 35 proc. pytanych specjalne emerytury dla zasłużonych aktorów to dobry pomysł. Zdania nie ma natomiast 28 proc. badanych.

Emerytury dla aktorów cieszą się większym poparciem wśród elektoratu PO. Aż 48 proc. wyborców tej partii jest za tym pomysłem, podczas gdy w przypadku głosujących za PiS odsetek ten wynosi 31 proc.

A jakie jest Wasze zdanie? Wybitni aktorzy powinni otrzymywać specjalne emerytury czy nie? Czekamy na Wasze głosy.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić