o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Polacy nie chcą podwyżek. Przez imigrantów i 500+

27
Podziel się

Presja pracowników na wzrost wynagrodzeń słabnie - twierdzi Narodowy Bank Polski w opublikowanym właśnie raporcie kwartalnym. Powody są dwa. Po pierwsze - napływ imigrantów, wykonujących najgorzej płatną pracę. Po drugie zaś - program Rodzina 500+.

Polacy nie chcą podwyżek. Przez imigrantów i 500+
(East News)
bEDJxYjp

"Brak wyraźnej tendencji wzrostowej wynagrodzeń (pomimo malejącego bezrobocia i rosnących problemów kadrowych) może być skutkiem słabnącej presji na wzrost wynagrodzeń ze strony pracowników" - napisał NBP w wydawanym co kwartał Szybkim Monitoringu.

W raporcie czytamy, że w II kwartale pracownicy nie naciskali na szefów, by ci przyznawali im podwyżki. A warunki były wyjątkowo sprzyjające.

Wskaźnik bezrobocia jest bowiem w Polsce najniższy od kilku lat, i to pomimo faktu, że na nasz rynek pracy napływa coraz więcej imigrantów z Ukrainy. Pracodawcy mają więc problem ze znalezieniem odpowiedniego kandydata.

bEDJxYjr
Zobacz także: Płaca minimalna w górę. Ile wyniesie w 2018 roku?

A to idealny moment, by pójść po podwyżkę. Na taki ruch Polacy się jednak nie decydowali i - według NBP - nie będą tego robić także w III kwartale 2017 roku.

Powód? "Ograniczenie presji i wyhamowanie samego wzrostu płac to również skutek tego, że wzrastające zatrudnienie to po części słabiej płatne zajęcia, niejednokrotnie podejmowane przez grupy społeczne mające mniejsze możliwości wywierania nacisków na wzrost presji płacowej np. imigrantów" - twierdzą eksperci NBP.

bEDJxYjx

Ale to nie jedyna przyczyna. Polakom w ostatnich miesiącach znacznie się poprawiło - również za sprawą programu Rodzina 500+.

Sytuacja finansowa jest więc na tyle dobra, że naciski na pracodawców znacznie się zmniejszyły. Poza tym - w przypadku niektórych rodzin z jednym dzieckiem wyższe zarobki mogą skutkować utratą świadczenia.

bEDJxYjS
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(27)
mario
4 lata temu
no 500 to mam nadzieję że w przyszłym roku dadzą 600 bo to takie 500 trochę za mało no nikt przy zdrowych zmysłach nie zaprzeczy że państwa pisowskiego nie stać żeby te 600 dać ...Jak jest dobrze to płacić i tyle
axel
4 lata temu
A może zamiast podwyższać płace, lepiej byłoby obniżać ceny towarów i usług? Od zwiększania ilości papieru i metalowych krążków nie przybywa bogactwa...
Jatox
4 lata temu
Kto takie glupoty pisze ten co artykuł napisal jest glombem wierzącym w platformę obywatelską
bEDJxYjT
mik
4 lata temu
Znaczy,że słabo wykwalifikowani ludzie na socjalach wydający na potęgę 500 +, generujący inflację, są argumentem na to, aby nie dawać podwyżek?
krutek21
4 lata temu
CO ZA BREDNIE WYPISUJE JSKIS PISMACZYN MARNEJ JAKOSCI. W JAKIEJKOLWIEK PRACY WYNAGRODZENIE TO PODSTAWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CZY TEN KTO NAPISAŁE TE BREDZIE PRACUJE ZA DARMO I NIUE CHCIAL BY PODWYŻKI CHOCIAZ BY DLA TEGO ŻĘ RACHUNKI ZA PRĄD WODE ITP ITD WCIĄŻ SĄ WIĘKSZE????????
mysza
4 lata temu
Moja znajoma ma 20 lat , niby się uczy , ma 2 letnią córkę i jest w rodzinie zastępczej u dziadka więc bierze kasę ,dostaje 500+ dodatkowo dostaje zapomogę z miasta . łącznie ma 2700 dochodu , jej narzeczony zarabia około 3 tysiące , zatem pytam się skąd ma się brać ta siła robocza jak każdy kombinuje jak może. Szkoda słow
POla
4 lata temu
Przecież każdy wie, że teraz nikt nic nie wyciśnie, trzeba poczekać na kolejną kadencję i kolejny entuzjazm :)
Chciałabym ch...
4 lata temu
Ja bym chciała chociaż podwyżki i płatne nadgodziny (nadgodziny w sobotę) a nie za dzień wolnego!
wkurzona
4 lata temu
wkurza mnie ten program 500+. Albo niech każdy dostaje na dziecko albo tylko najbiedniejsze rodziny. Dlaczego sąsiedzi którzy więcej zarabiają dostają 500+ a ja nie bo mam 1 dziecko. Suma sumarum oni wychodzą na tym na plus a ja jestem stratna. To krzywdzące i niesprawiedliwe. Ten program budzi podziały!
gorgia
4 lata temu
Ja tez chce podwyzki a nieroby nie chcom.
długooo, dług...
4 lata temu
Sytuacja w Polsce jest na tyle ,,,,"dobra", że obywatele będą "rezygnować" ze znacznej części "zbędnej" im kasy otrzymywanej "w" płacach, emeryturach,rentach,zasiłkach ect..
tarny
4 lata temu
Na zachodzie po takim samym czasie pracy stać ich na 3-4 razy tyle na co może sobie pozwolić Polak. I jeszcze warunki są normalne bo nie traktują pracownika jak śmiecia tak jak u nas.
kulfon
4 lata temu
co za pierdoły !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bEDJxYjL
ja
4 lata temu
Co za bzdury. Kto normalny nie chciał by podwyżki, chyba ten co artykuł pisał.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić