o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Polak ograbił Ikeę z milionów. "To on wszystko zaplanował"

43
Podziel się

Zamieszkały w Malmoe Polak jest głównym oskarżonym w sprawie serii największych w historii Szwecji ataków hakerskich, mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Wśród poszkodowanych są szwedzkie banki, firmy, a także partia polityczna.

Wśród poszkodowanych firm jest koncern Ikea.
Wśród poszkodowanych firm jest koncern Ikea. (Pixabay.com)
bEqHkZkl

Obejmujący aż 60 punktów i tysiąc stron akt oskarżenia wobec ośmiu osób, w tym trzech Polaków, wpłynął właśnie do sądu rejonowego w Malmoe.

Według prokuratury mózgiem grupy był 38-letni Krzysztof H. Miał on wraz ze wspólnikami w latach 2015-16 wyłudzić 40 mln koron (4,2 mln euro), włamując się do systemów informatycznych firm lub posługując się fałszywymi fakturami. Pieniądze najpierw trafiały na konto jednej ze spółek w Szwecji, a potem szybko były przelewane na inne konta w Szwecji, Kosowie oraz Hongkongu.

Zobacz także: Zobacz też: Najgroźniejsze cyberataki na świecie
bEqHkZkn

Ikea, Swedbank i duchowni

Najbardziej poszkodowanymi są szwedzkie banki Swedbank oraz Ikano, firma pośrednicząca w płatnościach Klarna, koncern Ikea, ale także szwedzka Służba Więzienna, luterański Kościół Szwecji czy prawicowe ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

W wielu przypadkach hakerzy przejęli kontrolę nad komputerami, wysyłając e-mail z załącznikiem zainfekowanym wirusem. Jego otwarcie pozwalało na poznanie haseł oraz kodów.

bEqHkZkt

- Można powiedzieć, że mieliśmy szczęście, gdyż w momencie zatrzymania podejrzanego miał on włączony komputer - przyznaje Stefan Larsson ze szwedzkiej policji. W ten sposób śledczy mogli zabezpieczyć dowody i uzyskać dostęp do serwerów w Polsce.

Krzysztof H. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Twierdzi, że jest jedynie "zamieszany w sprawę". Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Proces ma rozpocząć się 26 września, a zakończyć w lutym 2018 roku.

bEqHkZku

Ze Sztokholmu Daniel Zysk

bEqHkZkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Malmö
4 lata temu
Pozniej niektorzy sie dziwia, ze sie nie lubi Polakow za granica. Nie ma miasta Malmoe tylko Malme (fonetycznie) - Malmö
nico
4 lata temu
zwroccie uwage ze Malmoe jest przejete w calosci przez islamistow i jest to w calosci strefa ´´no go´´ wiec tylko zwalaja wine na polaka bo poprawnosc polityczna i zemsta islamistow nie pozwala im inaczej mowic, szwecja jest ogloszona przez ONZ strefa wojny a sztokholm stolica jest przejmowana dzielnica po dzielnicy wiec o czym jest mowa w artykule to nie jest prawda tyle w temacie
nic się nie s...
4 lata temu
Oj tam zaraz ograbił - po prostu odzyskał część podatków jakie Ikea grabi u nas ! - A proszę się zapoznać jakie Ikea robi spustoszenie w naszych lasach!!!
bEqHkZkP
ads
4 lata temu
no ok uklad np 100 mln z czego udalo mu sie skitrac 10 tak zeby nikt tego nie zmalaz, 8 lat robie i 200 tys nie zarobilem wiec, taki typ jest na plusie. asd
Benek
4 lata temu
Towarzysz Gierek miał rację: Polak potrafi !!
Art
4 lata temu
na biednych nie trafiło....
nio
4 lata temu
Ikea czły czas wywozi ogromne zyski z Polski, 4,2 mln euro to grosze !!!!!!
kk
4 lata temu
to polski Robinhood !!!!!!!!!!!!!!!! -on odebrał kasę Ikea i chciał ją zwrócić do naszej kasy jako podatek który Ikea powinna w Polsce zapłacić, ale się nie udało - zły szeryf złapał Robina i kasy dla biednych nie będzie !!!!!!!!!!
Informatyk
4 lata temu
Powinni ich zatrudnić jako speców od zabezpieczeń sieci
ja
4 lata temu
Polak potrafi?!
weens
4 lata temu
kościół, partia, market mają chłopaki moje błogosławieństwo
cc
4 lata temu
Do pierdla z gnojkiem !!!! - to jest właśnie nasz towar eksportowy, chamstwo, buractwo i złodziejstwo
Roman
4 lata temu
Wypuście go!!!! Niech jeszcze sobie udoi kasy od wszystkich partii politycznych w Polsce!!!!!
bEqHkZkH
oko.
4 lata temu
Dlatego robią wałki na taką skalę bo idzie siedzieć na kilka lat w dobrych warunkach. Proponuje odznaczenie potem puszka na 20 lat w kamieniołomach
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić