o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Sebastian Łupak
|

Pol'and'Rock. Igor Tuleya: "Jeszcze jedna kadencja PiS i w ogóle nie będzie sądów"

41
Podziel się

Sędzia Igor Tuleya na festiwalu Pol'and'Rock bronił swojego zawodu: - Orzec dożywocie to nic fajnego. Wciąż czuję emocje, często się wzruszam, ale nie mogę sobie pozwolić, żeby się rozpłakać na sali.

Igor Tuleya
Igor Tuleya (Agencja Gazeta)
bEiWgbXF

Igor Tuleya, były rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie i sędzia, pojawił się na festiwalu Pol'and'Rock. Tak wypowiedział się o swoim zawodzie: - Wierzę w sprawiedliwość. Jakbym nie wierzył, to bym nie wchodził na salę rozpraw i nie wydawałbym uczciwych wyroków. (...) Obywatele i media muszą nam patrzeć na ręce. Ale wciąż wierzę w sądy. Trzeba szukać sprawiedliwości.

Tuleya opowiedział o cieniach swojej profesji: - Nie jesteśmy cyborgami. Praca sędziego nie kończy się o godz. 16. Te historie siedzą w głowie. Nie da się tych trupów, dramatów, tragedii zostawić w pracy. To często wraca. Wracają dawne sprawy sprzed lat. Sędziowie część siebie w aktach i na sali rozpraw zostawiają. Orzec dożywocie to nic fajnego. Wciąż czuję emocje, często się wzruszam, ale nie mogę sobie pozwolić, żeby się rozpłakać na sali. Ale jeśli się wzruszam, to znaczy, że ciągle jestem człowiekiem.

Zobacz także: Matka Boska z tęczową aureolą. Adam Bielan odpowiada Radosławowi Sikorskiemu
bEiWgbXH

Tuleya zwrócił też uwagę na to, że sędziowie są bardzo zapracowani, wręcz przepracowani.

- Sędziowie rejonowi mają po kilkaset, tysiąc spraw, nad którymi muszą panować jednocześnie. Ciągle sądy muszą się zajmować czymś nowym. Spraw jest coraz więcej. Z sądu uciekają urzędnicy, bo zarabiają 2 tys., a ich odpowiedzialność jest ogromna. Ale my walczymy nie o podwyżki, tylko niezawisłość i niezależność sądów.

Czy wobec tego instytucja sędziego pokoju, orzekającego w drobnych sprawach, miałaby sens?

bEiWgbXN

Tuleya: - Moim marzeniem jest to, żeby czynnik obywatelski był w procesie jak największy. Mamy instytucję ławników i to jest bardzo ważna rola. Walczymy, żeby udział obywateli się zwiększał, żeby było więcej ławników, żeby przy KRS była rada społeczna. Ale obecnie rządzący wywalili ławników z sądów rejonowych. Uznali, że to strata pieniędzy. (...) Czy sędziowie pokoju nie będą po prostu biczem na opozycję? To nie jest dobry moment, żeby ich wprowadzać. Jak poczekamy jeszcze jedną kadencję rządów PiS, to w ogóle nie będzie sądów powszechnych.

Igor Tuleya był gościem na festiwalu Pol'and'Rock, który potrwa do 3 sierpnia. Pojawił się w strefie ASP, czyli Akademii Sztuk Przepięknych.

48-letni sędzia Tuleya ma na koncie kilka publikacji związanych z pracą zawodową: "Akta karne dla aplikantów", "Kodeks karny wykonawczy" i inne.

bEiWgbYi
Źródło:
WP Książki
KOMENTARZE
(41)
PiS fan
2 lata temu
Tuleya to prawdziwie apolityczny Sędzia. Wielokrotnie to potwierdził.
Oby jak najsz...
2 lata temu
Największym szczęściem będzie gdy środowisko sędziowskie będzie pozbawione takich "sędziów "
phi
2 lata temu
najbardziej oburzeni reformą są ludzie, którzy dostali się do zawodu dzięki rodzicom dziadziusiom z prl
bEiWgbYj
Ziemek
2 lata temu
Sedzia powinien byc apolityczny a tuleya powinien wyleciec z zawodu za takie akcje
karol
2 lata temu
Jezeli ten pan sedzia wierzy w sprawiedliwe wyroki sadow to widocznie kazdy inaczej rozumie slowo sprawiedliwosc...Nie ma zadnej niezawislosci dla zadnego zawodu w Polsce. Kazdy musi odpowiadac przed prawem jednakowo i tylko wtedy bedzie sprawiedliwie...Czy wyroki wydane przez sedziow w sprawie pana Najsztuba i Durczoka tez pan Tuleja uwaza za sprawiedliwe...? To narod takiej sprawiwdliwosci nie chce. Dla nas ci sedziowiebpowinni byc wlasnie przez prawo natychmiast usunieci z grona sedziow i jeszcze przykladnie ukarani za stroniczosc...
sędzia
2 lata temu
Tuleja jesteś sędzią związany z komuny, kpisz z ludzi prawych a popierasz bandytów, zdrajców i oszustów, w ogóle nie powinieneś być sędzią, ponieważ nawet nie umiesz poszanować godność orła polskiego, ani zachować się jako sędzia. Powinieneś dostać kopa i zapomnieć o tobie.
zdzichu
2 lata temu
Kilkoro takich sędziów jak p. Tuleja wystarczy aby zmienić swój pogląd na zawód sędziowski . Dopóki tacy ludzie będą decydować o sprawiedliwości to nie należy się spodziewać niczego dobrego zwłaszcza w takich aferach z celebrytami jak Durczok, Cimoszewicz Najsztub i im podobni . To w/g tych sędziów szczyt sprawiedliwości i niezależności .
bezprawie+
2 lata temu
PIS juz obecnie olewa wyroki prawomocne sadu.
Artur
2 lata temu
Kłamliwy osobnik! Jego praca nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością! - To wydawanie wyroków w oparciu o zimne kodeksy prawa. Ale w przypadku tego Sędziego z jego wypowiedzi można wywnioskować, że na jego wyroki ma bardzo duży wpływ JEGO światopogląd i sprzyjanie konkretnemu obozowi politycznemu - WSTYD!
dss
2 lata temu
A co Tyleja tam robi .Przecież się opowiadał,że jest apolityczny ,co sędziego zobowiązuje tak jak i adwokatów. Pytanie, czy nadal powinien być sędzią.
A
2 lata temu
I dlatego obecny rząd reformuje taką patologie a stara kasta żali się w takich miejscach u swoich
wicek
2 lata temu
obecnie bardzo biedna jest sędzina która za kilkanaście tysiecy na miesiąc w sądzie musi 6 godzin dziennie - dwoma przerwami- trzy razy w tygodniu ciężko pracować czytając uzasadnienie. Też można płakać jak się ta specjalna kasta poświęca.
sd
2 lata temu
ja też sie popłakałem nad losem tuleji
bEiWgbYb
taaa
2 lata temu
No proszę sędziowie pracują ponad siły jeszcze maja czas na prowadzenie różnych zajęć w wielu uczelniach, uczestniczą w wielu konferencjach (na całym świecie) itd więc skąd mają tyle czasu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić