o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Policjanci bili pałką i rzucali o ścianę. Po latach zapadł wyrok

8
Podziel się

Sąd w Kielcach uznał, że trzech policjantów podczas przesłuchania pobiło podejrzanych o kradzież i siłą zmusili ich do złożenia oświadczenia. Chociaż miało to miejsce 8 lat temu funkcjonariusze jeszcze do niedawna pełnili służbę. - Sprawa była nieoczywista - uważa policja.

Historia dotyczy wydarzeń z 6 grudnia 2010 r.
Historia dotyczy wydarzeń z 6 grudnia 2010 r. (Agencja Gazeta, Jakub Orzechowski)
bEipEKmZ

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" dwóch z trzech nich zostało zwolnionych dyscyplinarnie w lutym. Trzeci sam odszedł z policji w styczniu.

Sprawa przed sądem toczyła się wiele lat. Dopiero w lutym Sąd Okręgowy w Kielcach wydał prawomocny wyrok. Skazał policjantów za wymuszanie oświadczenia i stosowanie przemocy. Zasądził kary więzienia od roku do półtora w zawieszeniu na dwa lata i grzywny.

bEipEKnb

Mimo poważnych zarzutów, do niedawna wykonywali swoje obowiązki. Rozstrzygnięcie sprawy dyscyplinarnej wstrzymano do czasu wyroku sądu. - Policjanci w związku z tym zostali przywróceni do służby, pracowali normalnie - przyznaje Artur Majchrzak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. I zauważa, że pierwszy nieprawomocny wyrok z 2013 r. był korzystny dla funkcjonariuszy i uniewinniający ich.

– Sprawa była zatem nieoczywista, budziła wątpliwości – zwraca uwagę.

Historia dotyczy wydarzeń z 6 grudnia 2010 r. Ostrowiecka policja prowadziła czynności w umorzonej sprawie niewykrycia sprawcy kradzieży kobiecej torebki, w której znajdował się złoty łańcuszek.

Zobacz także: Zobacz także: Zbigniew Ćwiąkalski milczeniu Tomasza Komendy
bEipEKnh

Przesłuchiwano dwóch nastolatków – Mateusza i Andrzeja. Już wcześniej byli znani policji z racji kłopotów z prawem (m.in. z narkotykami). Jak ustaliła prokuratura funkcjonariusze z wydziału kryminalnego chcieli wymusić złożenie oświadczenia. W gazecie czytamy, że Piotr M. miał być najbardziej agresywny i uderzyć Mateusza otwartą ręką w twarz, pięścią w brzuch, bić też pałką policyjną, po plecach i w okolicy kolan. Andrzeja też miał zaatakować pałką, "rzucić nim o ścianę, a następnie leżącego dusić za szyję i kopać kilkakrotnie po nogach".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" pałką i dłonią bił także drugi funkcjonariusz Michał D. A kolejny, Damian K., szarpał obu za włosy, w głowę jednego z podejrzewanych uderzył plastikową butelką, a także otwartą ręką.

bEipEKni

Prokuratura, biorąc pod uwagę m.in. dokumentację medyczną, uznała wersję pobitych za prawdziwą.

Mecenas Magdalena Jędrocha, obrońca Damiana K., ma wątpliwości co do wyroku sądu. Uważa, że pokrzywdzeni mieli składać m.in. niewiarygodne i sprzeczne zeznania co do przebiegu zdarzenia. Uważa również, że funkcjonariusze mogli zostać pomówieni.

"Niezależnie od tego, jakimi osobami są pokrzywdzeni (…) w grudniu 2010 roku nie byliby w stanie wymyślić takiej wersji przebiegu zdarzeń w budynku Komendy Policji, jak to przedstawili" – uznał sąd. Zwrócił m.in. uwagę, że mieliby zbyt mało czasu na uzgodnienie szczegółów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEipEKnj

Źródło: Gazeta Wyborcza

bEipEKnC
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(8)
gość
3 lata temu
A ci zwolnieni dyscyplinarnie zostali pozbawieni praw nabytych, czy pobierają normalne emerytury, które "wypracowali" ?!
foch
3 lata temu
Nie rozumiem policjantów katować zatrzymanych którzy już nie mogą podskoczyć takie rzeczy to w trakcie zatrzymania na gorącym uczynku przestępstwa jak fikają
As
3 lata temu
Bo kazdy policjant to swieta krowa W Brzegu Dolnym policjant bezprawnie wynosil poufne dokumenty do domu gdy sprawa wyszla na jaw klamal ze ktos mu je specjalnie wykradl. Nikt w prokuraturze nie zadal sobie pytanie jakim prawem je wyniosl poza komistariat. Skladal w sadzie falszywe zeznania i to pod przysiega...takich uczciwych i praworzadnych policjantow mamy. Dobra zmiana
bEipEKnD
Brawo policja...
3 lata temu
Tylko Ci co walczą o swoje prawa zasługują na sprawiedliwość.
Anna
3 lata temu
To jest norma w czasie przesłuchań.Tak traktowani są ludzie ,nie ma znaczenia winny czy niewinny.Codzienny porządek dnia zwyrodnialców i psychopatów.Obowiązkowy monitoring po przestąpieniu progu urzędu policji i zapisany w aktach i do wglądu !!! Składać skargi,pisać pisma,aż do skutku,nie darować naruszenia godności ,utraty zdrowia fizycznego i psychicznego,bronić się i egzekwować swoje prawa !!!
As
3 lata temu
W policji pracuja bandyci i przestepcy !!!!
Ala
3 lata temu
Polska się wali a PiS bawi się na całego
maciek
3 lata temu
No i znow wyrok w zawieszeniu czyli....zaden w sumie...Brawo polskie sady...Mimo reformy jaki syf byl taki jest nadal albo jeszcze gorszy...Najlepiej nie robic takich scen a po prostu darowac bandytom przestepstwa...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić