Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sebastian Tomaszewski
|

Polscy klienci idą do sądu. Pozwy przeciwko Skodzie

40
Podziel się:

Od opublikowania oficjalnej informacji o manipulowaniu spalinami w dieslach aut z grupy Volkswagena minęły dwa lata. Polscy klienci felernych egzemplarzy nadal czekają na finał tej sprawy.

Ciąg dalszy afery spalinowej Volkswagena
Ciąg dalszy afery spalinowej Volkswagena (Fot. Skoda)

To był jeden z największych skandali w branży motoryzacyjne ostatnich lat. W milionach samochodów takich marek, jak Volkswagen, Audi, Skoda czy Seat instalowano w silnikach diesla oprogramowanie komputerowe fałszujące wyniki pomiarów emisji spalin. Sprawę wykryły amerykańskie władze, ale szybko na tę informację zareagowały inne kraje. W Stanach Zjednoczonych sprawa zakończyła się już rok temu wypłaceniem poszkodowanym klientom łącznie 16,5 mld dol. (średnio właściciel takich otrzymywał od 5,1 do 10 tys. dol.). A jak sprawa wygląda w Polsce?

Volkswagen Group Polska przyznaje się do wprowadzenia na polski rynek ok. 140 tys. aut z programem oszukującym pomiary spalania. W naszym kraju działa Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG, powołane ze względu dopuszczenia się sprzedaży przez niemiecki koncern aut z ukrytą wadą. Złożyli do sądu pozwy przeciwko Skodzie. 20 właścicieli wprowadzonych w błąd żąda od Skody po 30 tys. zł rekompensaty. Już we wrześniu 2016 r. stowarzyszenie zgłosiło sie po taką samą rekompensatę w imieniu 55 osób, ale wszystko sprowadza się wyłącznie do wymiany pism pomiędzy stronami. Pierwsza rozprawa planowana jest na listopad 2017 r. Do tej pory koncern zobowiązał się do usunięcia usterek na swój koszt.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
olo
5 lata temu
Nic dziwnego, niemiecki syf.
karna kolonia...
5 lata temu
W PL najwyżej im powiedzą, że mają pecha. Albo że oprogramowanie im zmienią. Pewnie jeszcze za usługę będzie trzeba zapłacić w serwisie, bo przecież to zmiana nic nie wnosząca dla właściciela, wię będzie musiał zapłacić za swój kaprys :)
polski agent ...
5 lata temu
to nic nowego, amerykańskie koncerny samochodowe podobnie traktują roszczenia odszkodowawcze z Polski. Była przed laty głośna sprawa poduszki powietrznej, która wybuchła bez powodu i doprowadziła do niepełnosprawności dziecka, o ile pamiętam - to był Ford. Dobrze wtedy powiedział ojciec tego dziecka - w Stanach odszkodowanie za taką usterkę i uszkodzenie ciała, liczone byłoby w milionach dolarów, a jemu nie chciano przyznać odszkodowania w wysokości 200 tyś PLN - polski dealer umywał ręce, a wielki, wspaniały koncern udawał głupiego. Poklepywanie Polaków po ramionach, niezależnie od tego, czy to robią Niemcy, czy Amerykanie, przeważnie kończy się tak samo - za plecami trzymają skrzyżowane palce :(
Grey
5 lata temu
Ze skodzinami od zawsze ponizej standardow. Wylatujace przednie szyby, padajace silniki itp.
mm
5 lata temu
I właśnie - między innymi- z takiego powodu nie powinniśmy odpuścić Niemcom odszkodowań wojennych. Niech w końcu zaczną nas traktować poważnie a nie jak biednych POciotaków.
Rzetelna info...
5 lata temu
skoda to syf zmieniam całą flotę 12 aut nigdy więcej z Poznania nie kupie skody jedna wielka lipa, ciągłe usterki i niedociągnięcia to się w palę nie mieści jeśli masowo padają ci auta które mają przebieg po 4-5 tyś żenada ! Odradzam z ręką na sercu życzliwie nie szkalując i nie hejtując pomyślcie zanim kupicie !
gggu
5 lata temu
A za co ta rekompensata? Ochrona środowiska powinna wystapic i od każdego egzemplarza sprzedanego w polsce żadać wypłaty na rzecz ochrony srodowiska a nie kupujący te auta. To hieny. Sądy zapewne to odrzucą bo ci klienci nic nie stracili.
Maniek
5 lata temu
Macrony i Makrele powinny się zająć tym by te niemieckie złomy od wolsfagena ze sfałszowanymi wynikami dotyczącymi spalin nie trafiały do Polski. A oni się zajmują puszczą i wycinką pary drzewek z kornikiem. Teraz mają okazję pokazać, ćzy im zależy na środowisku i nie pozwolą wywieść tych kopcących aut poza granice swoich krajów czy też wykażą się tym , że mają szemrany charakter i będą bronić kornika w puszczy i układów w sądownictwie polskim.
Gor
5 lata temu
A co z innymi markami??? VW oskarżają bo to bogata firma i jest z czego brać. Natomiast problem w innych markach jakoś ucichł. Od lat f-my oszukiwały, było głośno o tym że nie ma co wierzyć w katalogowe spalanie bo to mrzonka - i co?. Głośne medialne proekologiczne kłamstwa są wciskane a ...jest gorzej niż w latach 80tych. Systemy start-stop: katorga dla rozrusznika i akumulatora. Już teraz taki wytrzymuje max trzy lata. Czy ktoś zdaje sobie sprawę jak wygląda ich wzmożona teraz produkcja? Syf i zaprzeczenie ekologii. Filtry cząstek: podobnie. Silniki o poj.1,2 i mocy 150 KM.- Teraz na 100 aut produkuje się stokilka silników. Ekologia? Badania czystości spalin robi się na nowych, sprawnych silnikach. A co, jak po przebiegu 100tyś km silnik bierze litr oleju na 1000 kilometrów? Jak wygląda wynik z analizatora? Kiedyś taki np. Fiat 125p z takim zużyciem oleju był klasyfikowany do naprawy- remont silnika. Teraz w nowoczesnych autach to jest ...OK. Parodia.
oszukany
5 lata temu
Pierwsza rozprawa w Poznaniu 12 października
zibi 1960
5 lata temu
Volkswagen das szfindel .................................. i tyle w temacie
udakudfvgu
5 lata temu
Niemcy od drugiej wojny manipulują ze spalinami-a te ich jeżdżące ciężarówki,w których dusili ludzi,lub w obozach silniki z czołgów-a rury wydechowe i spaliny do komór gazowych doprowadzone..........
markkel
5 lata temu
W krajach niepraworzadnych odszkodowanie sie nie nalezy.
www.
5 lata temu
Tu nie Ameryka , w tym kraju czlowiek nie ma zadnych praw.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić