o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Katarzyna Bogdańska
|

Polska może znów trafić przed Trybunał Sprawiedliwości UE

22
Podziel się

Współpracownicy Timmermansa za zgodą Brukseli przygotowują postępowanie przeciwnaruszeniowe w sprawie Sądzie Najwyższego. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wypowie się co do praworządności.

Przygotowania Timmermansa jeszcze nie oznaczają, że klamka zapadła
Przygotowania Timmermansa jeszcze nie oznaczają, że klamka zapadła (DW)
bDmCDBcR

Postępowanie przeciwnaruszeniowe mogłoby doprowadzić do zaskarżenia Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Przygotowania Timmermansa jeszcze nie oznaczają, że klamka zapadła. Ale środowe (27.06.2018) nieoficjalne informacje z Komisji Europejskiej to ogromne wzmocnienie presji na Polskę, by w ostatniej chwili wycofała się z wdrożenia tych zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które oznaczają rychłą czystkę emerytalną za pomocą obniżenia wieku emerytalnego. Ta czystka dotyczy także I prezes Małgorzaty Gersdorf, choć zgodnie z konstytucją jej kadencja kończy się dopiero w 2020 r.

Najważniejszy spór w Komisji co do postępowania w kwestii ustawy o SN ma w tych dniach charakter sporu prawniczego. Prawnicy KE nadal bardzo różnią się co do ocen, czy Bruksela w sprawie SN może wyjść poza postępowanie z art. 7 Traktatu o UE. Jednak Timmermans od dość dawna był stanowczym zwolennikiem swoistego eksperymentu przez sięgnięcie po nowatorski argument, że „sędziowie polscy są sędziami Unii”, a zatem Bruksela ma prawo do szczegółowej kontroli ustaw dotykających niezawisłości wymiaru sprawiedliwości w krajach Unii. W środę z Komisji napływało coraz więcej sygnałów, że linia Timmermansa bierze górę.

Skarga za parę tygodni

Jeśli postępowanie przeciwnaruszeniowe nie przyniosłoby skutku, Komisja za kilka tygodni mogłaby wnieść skargę na Polskę do TSUE. Ta skarga mogłaby zostać połączona z prośbą o nałożenie „środka tymczasowego”, czyli o zamrożenie ustawy o SN do czasu ostatecznego wyroku Trybunału. Otoczenie Timmermansa ma nadzieję, że Polska do tego czasu – czyli w najbliższych tygodniach – nie zdąży obsadzić miejsc po sędziach wypchniętych 3 lipca na emerytury. Jednak postępowanie przeciwnaruszeniowe powinno zacząć się przed 3 lipca, by potem Trybunał Sprawiedliwości miał największą prawną swobodę w sprawie ewentualnego przywrócenia „emerytowanych” sędziów na wakaty w SN.

bDmCDBcT

Czy przeważy sprawa irlandzka?

Zdaniem części ekspertów duży wpływ na decyzję Komisji o wszczęciu postępowania co do ustawy o SN będzie mieć czwartkowa opinia rzecznika generalnego TSUE w kwestii pytania prawnego, czy Irlandia może odesłać aresztowanego Polaka do Polski, skoro kulejąca praworządność nie gwarantuje mu uczciwego procesu. Ostateczne wyroki TSUE są zwykle zgodne z opiniami rzecznika generalnego.

Irlandzkie pytanie prejudycjalne (czyli pytanie o interpretację przepisów UE) dotyczy europejskiego nakazu aresztowania, czyli bardzo uproszczonego wewnątrzunijnego systemu ekstradycji, który opiera się na zasadzie wzajemnego zaufania krajów UE. TSUE musi odpowiedzieć na pytanie, czy sąd z Irlandii ma prawo do oceny państwa prawa w Polsce. Dość możliwe, że rzecznik zasugeruje sprawdzanie perspektyw każdego aresztowanego przed odesłaniem go do Polski, ale nie poprze ogólnego stwierdzenia, że w przypadku Polski powinien zostać zawieszony system „europejskiego nakazu aresztowania”.

Czego boi się rząd PiS?

Władze Polski obawiają się nie tyle samego rozstrzygnięcia w sprawie aresztowanego Artura C. (czekającego na deportację w Irlandii), co uzasadnienia wyroku (a wcześniej opinii rzecznika generalnego), w którym Trybunał Sprawiedliwości może całościowo nawiązać do sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Trybunał może podać unijnym sędziom podpowiedź na przyszłość, czym konkretnie kierować się we wstrzymywaniu deportacji. Jeśli te wskazówki byłyby dość szczegółowe, można by na ich podstawie łatwo ocenić stan państwa prawa w Polsce. Niewykluczone, że TSUE „przy okazji” jeszcze bardziej skonkretyzuje wykładnię „sędziowie polscy są sędziami Unii”. To dałoby jeszcze mocniejszy oręż w ręce Komisji przy jej skardze do TSUE w związku z Sądem Najwyższym.

bDmCDBdu
Źródło:
KOMENTARZE
(22)
MONA
2 lata temu
Pampers Timmermans, jeśli uważa, że "sędziowie polscy są sędziami Unii" to oznacza, że nie mamy polskich sędziów pełniących służbę dla obywateli polskich , zatem co robią w naszych polskich sadach i otrzymują wynagrodzenie z naszych podatków?
B52
2 lata temu
to miała być unia węgla i stali a jestem w unii od prostowania bananów
Josin z bazin
2 lata temu
Ten Franc,czytaj franca nie ma co robić,nigdy nie zył pod czerwonymi to nie wie jak to jest.Facet ewidentnie sie nudzi,zamiatac podłogi,pielić grządki,cokolwiek aby miał prace.Z nudów to znalazł sobie kraj do bicia,oby sie nie przejechał.
bDmCDBdv
Anglicy podzi...
2 lata temu
Jeszcze trochę i wszyscy będą mieli dość tej "demokracji" Tommermansowej i unijnej. Anglicy podziękowali , a Niemcy też mają dosyć .Niech oni sami siebie postawią przed Trybunał Sprawiedliwości i niech dadzą ludziom żyć na wolności, jeśli tak się sadzą z demokracją i wolnością.
stab
2 lata temu
Niech Wacka po kasku sobie trzepnie. Oczywiście jeżeli Wacław stoi jeszcze na nogach w co wątpię.
Najnowsze komentarze (22)
gość
2 lata temu
Tak wygląda pokłosie wiernopoddańczych w stosunku do Niemców nie-rzadów Partii Oszustów w koalicji z Arbuzami. Teraz będą w obawie o utratę wpływów robić najgorsze świństwa łapami brukselskich alkoholików i leśnych dziadków. Będą naciski, trybunały, szantaże, wszystko co tylko przyjdzie im do tych zlewaczałych łbów. A wszystko dzięki rudemu sprzedawczykowi dla,którego Polskość to nienormalność. Zginiecie w niebycie wszyscy, pachołki targowickie. A prezydent z unii wolności niejaki Duda-Korchauzer niech lepiej rozpisze referendum czy chcemy być w tej Eurobzdurze, no ale do tego trzeba mieć jaja.
rubikoń
2 lata temu
Już nikt ne słucha i nie gada z komuszym, starym pedałem Timmermansem.Sekował a został wysekowany.
stefan
2 lata temu
co wyprawia ta specjalna kasta w togach zwłaszcza ta z partyjnego starego betonu to wszyscy doskonale wiedza.
krak
2 lata temu
Nareszcie bronią nas przed faszyzmem i komun istami
OMD
2 lata temu
To żydoski szkodnik krzywdzicielka....!!!!!
Ooolllaaa
2 lata temu
Każde państwo ma swoje prawa,niech nie dyktuja nam swoich bredni
Deuter
2 lata temu
Bronimy sędziów to jedynie niezkazitelni ludzie w naszym kraju są ostoją cnoty są fatalnie oplacani prawie nie mają z czego żyć i nie są klanem tylko od razu wywalaja swoich z palestry za drobne przewinienia
Robert Abrame...
2 lata temu
I słusznie. PIS i cały wianuszek działaczy ma za nic prawo, normy prawne. Jestem emerytem policyjnym byłym pracownikiem wydziału łączności policji. POWTARZAM POLICJI. A politycy PIS-u łącznie z prezydentem lekką ręką uchwalili a prezydent podpisał ustawę dezubekizacyjną. Gdy funkcjonowało UB ja miałem kilka lat. Teraz na podstawie tej ustawy obcięto mi emeryturę uznając mnie i innych łącznościowców za funkcjonariuszy SB wbrew przepisom prawa i Konstytucji RP. Nigdy nie byłem w SB ale dla PIS i IPN to nic nie znaczy. I to jest państwo prawa?????????????
bDmCDBdn
r
2 lata temu
frans gej trans timmermans z tworek jak marek
marek
2 lata temu
sankcje i odciąć całą kasę dla polski :-) aż pisowcy poczują obóz zagłady :-)
yyyy
2 lata temu
jak sa sedziami uni to niech unia im placi a nie panstwo polskie
kara musi być...
2 lata temu
kara się należy, powinna być dotkliwa dla pis-wierchuszki, jej genseka :)))), partyjny aktyw powinien zostać ukarany 10- letnim zakazem wjazdu do państw Unii i kandydowania do europarlamentu, reszta zakaz wjazdu do UE- 5 lat.
Anglicy podzi...
2 lata temu
Jeszcze trochę i wszyscy będą mieli dość tej "demokracji" Tommermansowej i unijnej. Anglicy podziękowali , a Niemcy też mają dosyć .Niech oni sami siebie postawią przed Trybunał Sprawiedliwości i niech dadzą ludziom żyć na wolności, jeśli tak się sadzą z demokracją i wolnością.
Tadeusz
2 lata temu
Idąc tym tropem myśleniowym to całe państwo polskie jest juź w łapach dygnitarzy unijnych i tak po prawdzie nie jest potrzebny źaden polski rząd, sejm, senat i takie jeszcze inne "bzdety" !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić