o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Krystian Winogrodzki
|

Polska oficjalnie potwierdziła azyl dla Norweżki. "Naruszenia praw zagrażają jej rodzinie"

64
Podziel się

Urząd ds. Cudzoziemców oficjalnie przyznał azyl Silje Garmo i jej dwuletniej córce. To potwierdzenie decyzji MSZ z grudnia 2018 r. Mieszkająca w Polsce Norweżka bała się, że Urząd ds. Dzieci zabierze jej dziecko.

Urząd ds. Cudzoziemców oficjalnie potwierdził przyznanie azylu dla Norweżki Silje Garmo i jej dwuletniej córki
Urząd ds. Cudzoziemców oficjalnie potwierdził przyznanie azylu dla Norweżki Silje Garmo i jej dwuletniej córki (East News, Agnieszka Sniezko)
bDnWhCqJ

Silje Garmo uciekła do Polski, ponieważ obawiała się, że norweski urząd ds. opieki nad dziećmi (Barnevernet) odbierze jej córkę. Powodem był donos, w którym zarzucono kobiecie, że nadużywa środków przeciwbólowych, prowadzi "chaotyczny tryb życia" i cierpi na syndrom przewlekłego zmęczenia. W sierpniu 2017 r. Norweżka wystąpiła o azyl w naszym kraju.

W grudniu 2018 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgodziło się na przyznanie azylu Garmo i jej dwuletniej córce. We wtorek Urząd ds. Cudzoziemców oficjalnie potwierdził decyzję. "Uznano, że naruszenia praw człowieka w Norwegii zagrażają tej rodzinie. W interesie Rzeczpospolitej jest udzielić im ochrony" - napisał na Twitterze Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Pozarządowa organizacja pomagała kobiecie.

bDnWhCqL

"Zasada ochrony rodziny, jako zasada konstytucyjna, jest istotnym elementem polityki państwa, zarówno w sferze polityki wewnętrznej jak i zagranicznej" - dodał sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. W lipcu 2018 r. resort spraw zagranicznych odmówił azylu kobiecie. Powodem była "zmieniona sytuacja prawna wnioskodawczyni". Jej sprawa w Norwegii została zamknięta i odstąpiono od zarzutów.

W sprawę Garmo zaangażowało się tysiące Polaków, którzy podpisywali petycje ws. udzielenia jej ochrony. Apel wystosował również Kukiz'15. Kobieta w 2017 r. straciła drugą, 12-letnią córkę. Przyczyną były zarzuty ze strony ojca dziewczynki.

bDnWhCqR

Zobacz także: Kaczyński i Kujda. Bartłomiej Sienkiewicz: to się kupy nie trzyma

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnWhCrm
KOMENTARZE
(64)
gute
2 lata temu
chaotyczny tryb życia? to znaczy praca dom praca dom, to u nas połowie polek by zabrali dzieci
Zyga
2 lata temu
Nie to tak nie znaczy. Znaczy tyle, że jak barnecośtam chce, to za "kichnięcie", albo "bąka" w nieodpowiednim miejscu i czasie mogą zabrać dziecko od rodziców, bo tak im się podoba! W Norwegii dziecko jest "własnością" państwa, a nie rodziców.
miquel
2 lata temu
czyli prawie wszyscy Polacy prowadzą chaotyczny tryb życia... Kochana Norweżko z dzieciątkiem... Witamy Ciebie serdecznie. Teraz tylko obywatelstwo się staraj, aby nigdy Tobie córeczki nie mogli odebrać.
bDnWhCrn
Endi
2 lata temu
Bravo wy. W tych czasach rzadko sie czyta dobre newsy
IQ
2 lata temu
Jeżeli chodzi o kraje skandynawskie to pod tym względem są chore
Najnowsze komentarze (64)
ref
2 lata temu
Kocham Polskę za to, że nie musimy tu ukrywać uczuć i miłości. Takie drewniane -bezemocjonalne narody, częściej wychowują żywe trupy, albo nieoczekiwane potwory.
Loco
2 lata temu
ok ale tej babce coś źle z ooczu patrzy. Wygląda na walnieta i może tym zarazić to dziecko
Ff
2 lata temu
Witamy I tylko teraz tego dziwnego Rutkowskiego do Niemiec trza wysłać potem aresztowaną Norweżkę co ja eses złapało w ostatniej chwili.
nostradamus
2 lata temu
dobrze islamisci niedlugo zjedza norwegie spokojnie jeszcze beda do nas uciekac
Pol
2 lata temu
Nie wiedzialem ze norwezki sa takie ladne ... ladna mamusia ;)
Edmund
2 lata temu
Norwegia to dziki kraj
Max
2 lata temu
Witamy w nowym domu i powodzenia
Ania
2 lata temu
Jakiś dziwny ten kraj ... Zabrać dziecko z takich powodów
bDnWhCrf
echo
2 lata temu
dobrze, powinnismy jej udzielić wszelkiej pomocy aby mogła u nas żyć i mieszkać
NN
2 lata temu
"Powodem był donos, w którym zarzucono kobiecie, że nadużywa środków przeciwbólowych, prowadzi "chaotyczny tryb życia" i cierpi na syndrom przewlekłego zmęczenia" dobrze ze w Polsce mieszkamy - na tej wykłądni to każdemy mozna by dziecko zabrać
Polak
2 lata temu
Takich ludzi przyjąć do Polski ,wymienić na szkodniki z Totalnej Opozycji.
Ja
2 lata temu
POwiaki ją zaszczują
Tomek
2 lata temu
Norwegia to patologiczny kraj. Wydźwignęła się z nędzy dzięki ropie i dlatego odgrywa rolę "ważnego kraju". W gruncie rzeczy to zimny, pół-totalitarny, obskurancki twór na peryferiach świata.
Obywatel
2 lata temu
Witamy Panią w Polsce
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić