Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Polska pomnikami stoi. Tych smoleńskich jest kilkaset

22
Podziel się:

Ostatnio mówi się tylko o jednym pomniku smoleńskim - tym, który powstaje w samym centrum stolicy. Politycy PiS są dumni, ich przeciwnicy oburzeni. Ale to tylko jeden z setek monumentów, które od lat stoją w całej Polsce.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi (Agencja Gazeta, Tomasz Stańczak)

Pierwsze tablice i pomniki powstały tuż po katastrofie, w kwietniu 2010 roku. Szacuje się, że do końca 2011 roku miejsc pamięci utworzono nawet czterysta. W następnych latach powstało kolejne kilkadziesiąt - zarówno w miejscach publicznych, jak i na terenach prywatnych.

Zwykle inicjatywy te budziły sprzeciw części mieszkańców. Tak jak w Dębicy, gdzie pomnik odsłonięto w 2014 roku. W uroczystości brali udział bliscy ofiar, poseł PiS Jan Warzecha i przeciwnicy budowy pomnika, którzy nieopodal zorganizowali pikietę.

Odsłonięcie każdego kolejnego pomnika to uroczystość. Pojawiają się politycy - w zależności od miejsca bardziej lub mniej znani - rodziny ofiar, pieśni, sztandary, wojsko i zwolennicy PiS. Do Rzeszowa, gdzie pomnik odsłonięto w 2015 roku, przyjechał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Katastrofę smoleńską upamiętniają też duchowni. Wiele tablic pamięci znajduje się właśnie w parafiach, a księża z Białegostoku umieścili okazały pomnik przed wejściem do Kościoła. Wypisano na nim nazwiska wszystkich ofiar, a środek symoblizuje pękniętą skałę.

Choć obelisk na mysłowickim rynku wygląda skromnie, to jednak w uroczystości odsłonięcia udział brał sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pomnik odsłonięto tam w 2012 roku.

Krok dalej: rondo i skwer

Przykłady takich pomników można mnożyć: Tychy, Pułtusk, Pisz, Mława, Radom, Olsztyn, Elbląg... Jednak lokalne władze w niektórych miastach poszły o krok dalej. I tak Łowicz doczekał się skweru poświęconego ofiarom katastrofy, a Olszyt i Szczecin mają tak nazwane ronda.

Warszawski pomnik wyróżnia się jednak rozmiarami. I oczywiście prestiżową lokalizacją. Nie będzie to też jeden monument, a dwa. Jak zapowiedział Michał Dworczyk, pierwszy pomnik upamiętni wszystkie ofiary, a drugi poświęcony będzie Lechowi Kaczyńskiemu.

Zobacz także: Zobacz także: Polska jest konkurentem dla wielkich państw? „Jesteśmy spychani do rubryki 'dom wariatów'"
KOMENTARZE
(22)
Witka
4 lata temu
Bardzo dobrze pomniki są i będą a opozycja może sobie tylko palenia w bucie pokiwać popierany
51
4 lata temu
Czy nazwiska członków załogi / pilotów i stewardes / też są umieszczone na tablicach pamięci???
Tomek
4 lata temu
A w Starachowicach jest ulica Jadwigi Kaczyńskiej. Zasłużona bo urodziła Lecha, ale trzeba było wyróżnić jak by zginęła w Smoleńsku .Obok jest rondo Lecha Kaczyńskiego
Minister Pomn...
4 lata temu
I dobrze tak - ja mam prace do konca zycia
Tyu
4 lata temu
Publiczna kuweta dla osiedlowych piesków
On nie
4 lata temu
Ulubione miejsce mojego Brutusa do wypróżniania
Grafik
4 lata temu
No to jak to jest Kaczynski na wolnosci ...odpowiedzialny za ta katastrofe i jeszcze pomniki stawia???? Ile to bedzie roboty te bochomolce rozebrac
OFIARA
4 lata temu
KTO CHCE POMNIK NIECH DA KASĘ Z WYPLATY ,LISTA PŁACACYCH OBOK POMNIKA.
Daniel
4 lata temu
To jest najwieksza głupota w narodzie i kraju w którym się urodziłem. Im większa bieda tym więcej pomników symboli rocznic.
Bu
4 lata temu
dlaczego hamy blokujecie!!!!!!
Bolo
4 lata temu
Lepiej te pomniki niż te z czasów komuny!!!!!!!
Piotr
4 lata temu
Następnie będzie mianowanie miasta Warszawy na KACZY GRUD
Piotr
4 lata temu
Teraz przyjdzie czas na Warszawę z ostanie mianowania na KACZY GROD
www.
4 lata temu
A mnie cieszy jak golebie paskudza na te arcydziela sztuki PiSowskiej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić