oprac. oprac. Anna Kozińska
|
aktualizacja

Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE

34 reakcje
2
0
32
Podziel się

- Będziemy dochodzić do neutralności klimatycznej w swoim tempie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W nocy w Brukseli liderzy UE porozumieli się co do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej na szczycie
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej na szczycie (PAP, Radek Pietruszka)
  • W Brukseli liderzy UE dyskutowali o neutralności klimatycznej do 2050 r.
  • Polska została wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE
  • Wyjątek został wpisany do konkluzji

Neutralność klimatyczna do 2050 r. - w tej sprawie w Brukseli porozumieli się liderzy UE. Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. - Do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że nasz kraj będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny - tłumaczył.

Szef RE Charles Michel poinformował, że do tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

Na Twitterze o sukcesie szefa polskiego rządu napisała między innymi europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

"Mamy Rabat Klimatyczny. Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli wywalczył zwolnienie Polski z zasady zastosowania polityki neutralności klimatycznej do 2050. Będziemy dochodzić do niej w swoim tempie. Ten wyjątek został wpisany do konkluzji" - podkreśliła.

Zadowolenia nie kryje też Beata Mazurek. "Dzięki skuteczności i determinacji premiera mamy coś, co wydawało się niemożliwe: prawie cała UE zgodziła się na cel 2050 (neutralność klimatyczna ) - a my zostaliśmy z tego zwolnieni.
Rabat klimatyczny!" - napisała.

Sukcesem całej sprawy nie nazywa Greenpeace. Wyświetlając portret Morawieckiego na elektrowni Bełchatów z napisem „Serio?!”.

- Sukcesem nie jest brak odpowiedzialnej reakcji na kryzys klimatyczny, sukcesem nie jest postawienie interesów lobby gazowego i węglowego nad dobro i oczekiwania większości Polek i Polaków. Trudno też nazwać sukcesem sytuację, w której premier polskiego rządu stawia nasz kraj na marginesie unijnej polityki i osłabia swoją pozycję negocjacyjną w dalszej walce o środki niezbędne na transformację naszej gospodarki - powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

32
2
0
KOMENTARZE
(32)
LIPA
miesiąc temu
cała unia ma i tak g do powiedzenia ws klimatu. Najwięksi truciciele jak Chiny, USA, Indie a nawet Japonia są bezkarni i nie liczą się z nikim, bo dla nich najważniejsze żeby utrzymać się w pozycji hegemonów światowej gospodarki.
🤔!!!
miesiąc temu
Chcą nas ugłaskać,tylko co w zamian unia sobie zechce wziąć to już nikt nie napisze !!!
33
miesiąc temu
o jacy łaskawcy
pawełek k
miesiąc temu
premier niczego nie wywalczył w uni są ludzie którzy myślą i znają sytuację i strukturę energetyczną Polski i dlatego taka decyzja, ale Polska musi zacząc coś robić bo za 10 20 lat obudzimy się z ręka w nocniku a o wielkim wizjonerze i wojowniku nawet pies z kulawą nogą nie będzie pamiętał
Bobo
miesiąc temu
I czym sie mateuszek chwali.polska jest na ostatnim miejscu w ue. Nadal bedzie smrod i syf.ludhe beda umierac ale pis sie chwali Co za durny kraj
Najnowsze komentarze (32)
27:1
miesiąc temu
Następny wstyd dla PiSu
joda
miesiąc temu
Mamy system jaki mamy, tylko, że przez trzydzieści lat nic z tym nie zrobiliście a on się po prostu zużył. I to nie wina systemu tylko Wasza.
Proch
miesiąc temu
Do tego czasu mnie nie będzie, a więc mi to loto.
ggggggggggggg...
miesiąc temu
I z czego obłudniku się cieszysz, że w dalszym ciągu będziesz truł ludzi węglem.
sla1971
miesiąc temu
To swiadczy o naszym zacofaniu.
Prada
miesiąc temu
Nawet jak zaczną czerpać energie z wiatru,słońca itd i tak ludzi będą wyzyskiwac to śmiech że płaci sie za darmową energie , zawsze bedą kontrolować ludzi pieniędzmi
Fun
miesiąc temu
Optymiści, łudzą sie ze Polska bedzie w kołchozie do 2050 hehehe
Hunter
miesiąc temu
Inni potrafią, polska mafia jak zwykle nie, wstyd...
marek
miesiąc temu
pisowski wizjoner :-) powinien siedzieć w więzieniu :-)
rob
miesiąc temu
w miastach smierdzi od spalin samochodowych,tylko o tym sie nie mowi ,bo w rodzinie maja po5 samochodow,kazdy jezdzi osobno. Szok!.
nit
miesiąc temu
i dalej pan premier ma nas za baranow i bajki opowiada ku uciesze nieudacznikow
Vox Populi
miesiąc temu
Tylko zabrakło wroga Polski, Tuska i już można się dogadać !!! Można, można !
goran0691
miesiąc temu
Czyli trujemy dalej!!!
Byle nie POkr...
miesiąc temu
Już widzę, jak Tfusk albo Kopaczka, załatwili by sprawę!! Bylibyśmy prymusami, bo na bardzo optymistyczne cele by się zgodzili, a że po 2050 niemcy by nas wykupiły, bo nie starczyło by kasy na kary, ale donek już wtedy od dawna miałby Volksdeutsche podpisanego!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić