Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan| 

Polska wynalazczyni nominowana do europejskiej nagrody

0

Marta Karczewicz została nominowana do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019. Jest jedną z trojga finalistów w kategorii "Całokształt osiągnięć" za prace nad kompresją wideo. Laur jest inicjatywą Europejskiego Urzędu Patentowego.

Marta Karcewicz
Marta Karcewicz (Youtube.com)

Większość z nas korzysta z tego rozwiązania na co dzień, nie zdając sobie sprawy, że jest działem życia polskiej wynalazczyni. Karcewicz przez całą swoją karierę zawodową opracowywała technologię, która umożliwiłaby tysiąckrotną kompresję plików wideo bez zauważalnego pogorszenia jakości obrazu.

Teraz, kiedy plik wideo jest przesyłany przez serwis streamingowe lub sygnał z telewizji, to jest prawdopodobnie kodowany standardem Advanced Video Coding. A w nim znajdują się autorskie rozwiązania opracowane przez Polkę.
- Lubię problemy, które wymagają analizowania dużych ilości danych i szukania wzorców, a to zasadniczo na tym polega kompresja wideo - opowiada Karczewicz, cytowana w materiałach przesłanych przez EPO.

Po znalezieniu się w pierwszej dziesiątce zwycięzców polskiej olimpiady matematycznej, Karcewicz przyjęła grant od firmy Nokia na badania w zakresie przetwarzania sygnału i obrazu. Pozwoliło jej to na badania na Uniwersytecie Tampere w Finlandii. To właśnie w trakcie pracy dla Nokii stworzyła najważniejsze elementy kodeka AVC.

AVC opiera się na usuwaniu powtarzających się lub zbędnych sekwencji. Wykorzystuje w tym celu podobieństwa między kolejnymi klatkami wideo. Dzięki temu pozwala na bezstratną kompresje pliku.

Podczas późniejszej pracy dla Nokii, Polka opracowała kluczowe komponenty kodeka AVC. Jest to technologia kompresji wideo oparta na usuwaniu zbędnych lub powtarzających się informacji, wykorzystując w tym celu podobieństwa w ramach jednej lub następujących po sobie klatek filmu. Kodeki są zestawami modułów i algorytmów, które są uruchamiane na urządzeniach konsumentów.

Obecnie Karczewicz piastuje stanowisko wiceprezeski ds. technologii w Qualcomm Technologies. Pracuje tam nad nowym standardem kompresji. Versatile Video Coding (VVC) ma zostać wprowadzony w 2020 r.

Nazwisko Marty Karczewicz pojawiło się w ponad 400 zgłoszeniach patentowych. Prawie 130 z nich uzyskało również patenty europejskie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić