Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Polskie wojsko jest daleko w tyle. Opóźnienie sięga dwóch lat

54
Podziel się

Ministerstwo Obrony Narodowej powinno co cztery lata przedstawiać strategię rozwoju wojska. To wymóg polskiego prawa i NATO. Tymczasem wciąż nie ma planów modernizacji armii, które powinny być gotowe w 2016 r.

Poprzednia uchwała została przyjęta we wrześniu 2012 r.
Poprzednia uchwała została przyjęta we wrześniu 2012 r. (iStock.com, zabelin)
bEUJpTDp

Najnowocześniejsze plany powinny obejmować strategię wojska na lata 2017-2026 r. Blisko dwuletnie opóźnienie hamuje rozwój polskiej armii. Brak strategii oznacza, że negocjatorzy nie mają pewności, czy znajdą się pieniądze na sprzęt dla armii po 2022 r. - informuje tvn24.pl.

Poprzednia uchwała, która reguluje kwestię modernizacji armii, została przyjęta we wrześniu 2012 r. Obecnie w MON trwają prace nad kolejna, jednak nie wiadomo na jakim są etapie i kiedy zostaną zakończone.

- Czas niezbędny na opracowanie dokumentów w "normalnych warunkach" to około dwóch lat. Skorelowanie i przeprocedowanie jest perspektywą kilku miesięcy - mówi gen. bryg. rez. dr Adam Duda. Przyczyną tak długiego zaniedbania mają być winne nie najlepsze stosunki prezydenta Andrzeja Dudy z poprzednim szefem MON Antonim Macierewiczem.

bEUJpTDr
Zobacz także: Zobacz również: Siemoniak o Macierewiczu: najgorszy minister po roku 1990

Opóźnienia utrudniają negocjacje np. przy zakupie wielozadaniowego samolotu dla sił powietrznych. Program o nazwie "Harpia" został uruchomiony w poprzednim roku. Podobne kłopoty są z zakupem systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, wartych nawet 50 mld zł.

Źródło: tvn24.pl

bEUJpTDS
KOMENTARZE
(54)
marcin
4 lata temu
byłem w armii 20 lat i żaden, powtarzam żaden Minister MON nie zrobił NIC !!!
Xli.
4 lata temu
Poprzednia strategia dotycząca wojska jeszcze z czasów rządów PO-PSL polegała głównie na redukcji armii. Doszło do tego że nasz kraj będąc granicznym krajem NATO z liczbą ludności 38 milionów posiadał armijkę o liczebności niespełna 100 tyś żołnierzy. Za takie działanie na szkodę bezpieczeństwa kraju pewni ludzie powinni siedzieć!
optymista
4 lata temu
Ja rozumiem że to jest taka mgła, oficjalnie mówimy i piszemy na necie że jesteśmy słabi jak nigdy, a w rzeczywistości jak tylko Putin wyśle do nas iskandery to odeślemy mu z powrotem dwa razy tyle i jeszcze garść tomahawków w gratisie?
bEUJpTDT
Pan Chorąży
4 lata temu
Mnie nie oszukał, bo jestem żołnierzem.
Toni
4 lata temu
To z powodu dymisji Macierewicza, on potrafil zalatwiac sprawy od reki, Caracale zniknely za horyzontem z predkoscia ponaddzwiekowa, Patrioty z kolei mialy pod gorke, bo mielismy moiec lepsze, wojska pancerne zostaly powaznie zmodyfikowane jednym rozkazem, OTK powolano tez tak szybko, ze nikt nie wie co maja robic, polski przemysl zbrojeniowy zostal wzmocniony Misiem, katastrofa smolenska uzyskala o wiele powazniejszy status. A teraz trzeba bedzie planowac, uzgadniac, poprawiac jak tego gemiusza zabraklo. A teraz trzeba bedzie planowac, uzgadniac
wania
4 lata temu
A CO BĘDZIE JAK TRAMP WYŚLE NASZYCH MYŚLIWYCH DO KOREI PÓŁNOCNEJ.
tor
4 lata temu
Strategia " Bij swój swego , zeby obcy bał się"
jacek
4 lata temu
to własnie te dwa lata osoby która nie chce udowodnić Pjątkowi że nie jest agentem zaniedbał śmigłowce których 50 było za 13 miliardów on chce kupić 13 za 8 miliardów to dopiero dobry biznesmen nie ma co pól świata nimi lata ale w Polsce mają najgorszą renomę mimo owsetu bardzo dobrego zresztą w szukaniu wrogów za to jesteśmy dzięki Antosiowi 100 lat do przodu tu zapóźnień niestety nie mamy
Maro
4 lata temu
Właśnie wychodz na jaw dywersyjna działalność maciarenki. PIS uderz się w piersi i weź się wreszcie do roboty, bo Polska wam tej zdrady nie daruje.
Mikołłaj
4 lata temu
Polska armia czyli :kosy i dźidy i koniki tak jak na drugiej wojnie światowej , i kałachy z lat Lenina i Stalina ,i kamienie !**
leo
4 lata temu
macierewicz cofnął wojsko w rozwoju o 5 lat, pieniądze który miały pójść na modernizację poszły na totalne bzdury
Nie dobry
4 lata temu
Antoś nas OKŁAMAŁ ;(
KoloX
4 lata temu
Wniosek jest jasny - to PO nie przygotowało dokumentów.
bEUJpTDL
Obywatel
4 lata temu
Ciekawe czy to PiS wprowadził jakiekolwiek prywatyzację w armii, czy to oni kupowali ten sprzęt w ostatnich latach i ustalali przetargi? Czy to oni znieśli obowiązek służby wojskowej dla każdego, przez co patologii jest coraz więcej i nieudolnych chłopców co mocni są tylko w gębie? Nie bronię PIS, ale to raport za czasów PO!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić