Artykuł Sponsorowany| 
aktualizacja 

Pomorski rynek nieruchomości – teraźniejszość i prognozy

0

Mieszkania w województwie pomorskim – szczególnie te zlokalizowane na terenach Trójmiasta – cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów oraz chętnych do zakupu mieszkania własnościowego. Warto wiedzieć, jak kształtują się ceny lokali oraz czy kolejne miesiące 2020 roku przyniosą duże zmiany na rynku nieruchomości.

Pomorski rynek nieruchomości – teraźniejszość i prognozy
(Materiały prasowe)
Artykuł sponsorowany

Stan obecny

Każda osoba planująca zakup mieszkania w najbliższych miesiącach będzie musiała dysponować sporą ilością środków finansowych. Za metr kwadratowy mieszkania w województwie pomorskim trzeba bowiem zapłacić średnio 9426 złotych. W przypadku Gdyni kwota ta wynosi 9100 złotych. Niektóre nieruchomości zlokalizowane w województwie pomorskim podrożały aż o 40% w stosunku do poprzednich lat. Więcej niż za nowe obiekty położone na terenie Gdańska trzeba zapłacić jedynie za lokale mieszkaniowe zlokalizowane w Warszawie.

Podwyżki cen obserwowane są również na rynku wtórnym. Najwięcej trzeba zapłacić za mieszkania usytuowane niedaleko zatoki. Najdroższe lokale mają zazwyczaj powierzchnię w granicach 40-50 metrów kwadratowych. Kupowane są one najczęściej pod wynajem – długo- lub krótkoterminowy. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się zaś mieszkania zlokalizowane na terenie gdańskiego Przymorza, Oliwy oraz Zaspy.

Inwestorzy mają w swojej ofercie wiele lokali położonych poza obszarem Trójmiasta, m.in. w Rumii czy Wejherowie. Zwłaszcza mieszkania na sprzedaż w Rumi są często brane są pod uwagę przez klientów firm deweloperskich – za metr kwadratowy lokalu położonego na terenie miasta trzeba zapłacić 6174 złotych. Przeciętna wartość mieszkania w Rumii szacowana jest w granicach 375 121 złotych. Dla porównania, za metr kwadratowy lokalu w Sopocie trzeba zapłacić średnio 12858 złotych. Najdroższą dzielnicą Sopotu jest Karlikowo. Za metr kwadratowy mieszkania w tej dzielnicy trzeba zapłacić aż 15000 złotych. Ceny lokali zwiększyły się również w Słupsku. Średnia wartość mieszkania szacowana jest tam w granicach 234 855 złotych.

Prognozy

Eksperci uważają, że wzrost cen nowych mieszkań związany jest ze wzrostem poziomu płac. W perspektywie długoterminowej, wartość mieszkań w województwie pomorskim będzie wzrastać o 6-7% w skali roku. Sytuacja ta będzie również miała swoje przełożenie na sektor bankowy. Z pewnością zostaną bowiem zaostrzone przepisy dotyczące możliwości przyznawania przez jednostki finansowe kredytu hipotecznego. Analitycy przewidują, że w drugim kwartale 2020 roku wartość mieszkań w województwie pomorskim wzrośnie. Trudno jednak powiedzieć, jak wysoka będzie podwyżka cen. Według ekspertów, w nadchodzącym okresie większym zainteresowaniem klientów będą się cieszyć mieszkania usytuowane na obrzeżach miasta. Inwestycje te mogą się okazać szczególnie atrakcyjne dla rodzin. Za rozsądną cenę będzie można bowiem kupić stosunkowo duży lokal o nieco niższym standardzie niż mieszkania położone w centralnych dzielnicach. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy przestaną realizować projekty w głównych częściach konkretnych miast.
Pomorski rynek nieruchomości cieszy się zainteresowaniem wielu klientów. Podwyżki cen, które być może zaobserwujemy w kolejnych miesiącach mogą mieć różnorodne przyczyny – trudno jednak precyzyjnie określić dynamikę wahań cenowych.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić