o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|

Pomyłka wywiadu. Polskiego sprzedawcę płytek łazienkowych podejrzewano o handel bronią

27
Podziel się

Płytki ceramiczne z fabryki Paradyż wysyłał kontenerami do Iranu. Nieopatrznie nazwał swoją firmę podobnie, jak brzmi nazwa irańskiej firmy handlującej bronią. No i problem. Polak znalazł się w kręgu zainteresowania wywiadów USA oraz Polski.

Witold Gapik miał pomysł na interesy w Iranie. Zainteresowały się nim służby
Witold Gapik miał pomysł na interesy w Iranie. Zainteresowały się nim służby (WP.PL, archiwum prywatne)
bEDfuoHp

Zbieg okoliczności zainicjował serię wydarzeń, przez które Witold Gapik - przedsiębiorca z woj. łódzkiego, miał być trzykrotnie sprawdzany przez polski i amerykański wywiad. W banku w USA zablokowano mu pokaźne sumy dolarów. Agenci służb nie dowierzali, że w kontenerach, jakie biznesmen wysyła do Iranu, znajdują kartony płytek łazienkowych, a nie broń.

- Pomyłka służb specjalnych rozłożyła dobrze zapowiadający się biznes - twierdzi biznesmen w rozmowie z Wirtualną Polską. Dostawy płytek łazienkowych utknęły w porcie na dwa miesiące. Irański klient obraził się. Przedsiębiorca miał problemy z odzyskaniem kilkudziesięciu tysięcy dolarów zablokowanych na koncie w banku rozliczającym międzynarodową transakcję.

Pozłacane płytki do domów bogaczy

Podejrzenia służb miała wzbudzić nazwa firmy Witolda Gapika, przedsiębiorcy i podróżnika. Jego Caspian Trade przypomina nazwę irańskiej spółki, nieoficjalnie zajmującej się m.in obrotem bronią i wyposażeniem wojskowym. Ponieważ jej działalność jest monitowana przez wywiad amerykański, Polak również trafił pod lupę.

bEDfuoHr

- O całej sprawie dowiedziałem się, kiedy zacząłem pisać reklamacje do mojego banku. Przelew kwoty w dolarach od Irańczyka utknął w jednym z amerykańskich banków, pośredniczącym w rozliczeniach. Bankowcy mieli problem z wyjaśnieniem, dlaczego tak się stało. Wkrótce zgłosili się do mnie polscy funkcjonariusze służb. Dokładnie przepytali mnie o powody kontaktów z Irańczykami - relacjonuje Witold Gapik.

W dodatku większość aktywności biznesmena mogła wydawać się podejrzana. Przedsiębiorca dużo podróżował i poszukiwał okazji do interesów w Azji Środkowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Opowiada, że podczas swoich licznych podróży poznał Irańczyków, którym wyjątkowo spodobała się kolekcja płytek firmy Paradyż z Tomaszowa Mazowieckiego. Płytki miały złote nadruki. Pasowały stylem do obecnych trendów w wyposażaniu łazienek w Iranie. Zamówienia od Irańczyków były jednak zbyt małe, aby biznesem zajął się bezpośrednio producent. Jednak indywidualny pośrednik mógł sporo zarobić. Gapik postanowił handlować na własną rękę i zgarnąć prowizję. Nie spodziewał się, że przypadkiem wejdzie do zupełnie innego świata.

bEDfuoHx
Zobacz także: Zobacz także: Mike Pompeo mówi o pokoju na Bliskim Wschodzie. Kluczem jest Iran

Nie ma już wolnego handlu. Jest polityka

- Z jednej strony to dobrze, że służby są tak czujne. Jednak, gdy sytuacja powtórzyła się trzeci raz, dałem sobie spokój z handlem z Iranem - podsumowuje. - Polityka coraz bardziej ingeruje w swobodę wymiany towarów. Wolnego biznesu już nie ma. Miałem ambicje łączenia ludzi różnych narodowości i kultur, poszukiwania porozumienia pośród odmienności i przeciwieństw - dodaje.

bEDfuoHy

Niedawno pisaliśmy o innych problemach polskich przedsiębiorców w Iranie. Nasz MSZ i dyplomacja USA zaangażowały się organizację konferencji nt. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To nie spodobało się Irańczykom, którzy uznali, że przesłanie wydarzenia narusza ich interesy. Deklarowanym celem jest budowa pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Faktycznie chodzi o budowę międzynarodowej koalicji państw zaniepokojonych rozwojem programu rakietowego przez Teheran.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDfuoHS
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(27)
Peak
3 lata temu
Miał pecha, bo był "tylko Polakiem"...
www.
3 lata temu
Czy jest jeszcze na tym globie panstwo ktore jest nam przyjazne ? Polityka zagraniczna " dobrej zmiany" ze skuteczna pomoca USA niszczy wszystko czego sie dotknie.
Szymek
3 lata temu
Dobry materiał na następną część Killera.
bEDfuoHT
ano
3 lata temu
Chyba wywiad macierewiczowski
..
3 lata temu
"Ponieważ jej działalność jest monitowana... " Raczej monitorowana. Monit, to ponaglenie
ac
3 lata temu
Płytko szukali.
pomyłka
3 lata temu
brzmi jak z filmu dla dorosłych
amerykańce od...
3 lata temu
winno by"monitorowana" a jest monitowana, ktoś tu nie rozumie słów, których używa!
Gość
3 lata temu
Jeżeli był w tym wywiad krowich chłopców to mamy do czynienia ze specjalistami . Są to specjaliści od tajemnej wiedzy. Już niejednokrotnie okazało się że widzieli to czego nie było i czego mimo poszukiwań nie znaleziono. Połączenie z kosmosem i ciemną energią ostatnio jakoś szwankuje
Jamlasica
3 lata temu
ABW woli patriotom psuc koncerty, wiadomo ze to latwiejsze bo nie kryja sie jak muzulmanie i wieksza popularnosc dla agencji.
dziadek8
3 lata temu
Wywiad "dobrej zmiany" przez Macierewicza dobrany ,który w współpracy z wywiadem USA mającym sukcesy w ogłoszeniu posiadania technologii i prac nad bronią jądrową w Iraku /powód agresji na Irak/ odniósł kolejny 'sukces".
Jerzy
3 lata temu
To są skutki rozwalenia polskiego wywiadu i kontrwywiadu przez A. Macierewicza. Powinien za to stanąć przed sądem.
dfs
3 lata temu
amerykance i wszystko jasne, zniszcza wszystko!
bEDfuoHL
kapiszony jar...
3 lata temu
bo oni to tacy jak ci kierowcy rządowi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić