Damian Słomski
Damian Słomski| 
aktualizacja 

Ponad 80 proc. czytelników WP chce wzrostu płacy minimalnej. 2,5 tys. zł to minimum

93
Podziel się:

Rząd chce od przyszłego roku podnieść minimalne wynagrodzenie do 2100 zł brutto. To o co najmniej 400 zł za mało w porównaniu do oczekiwań - wynika z sondy Wirtualnej Polski. Polsce dużo brakuje choćby do połowie stawki, jaką się płaci w innych krajach europejskich. Na razie jesteśmy w grupie dwunastu państw, w których można płacić pracownikom mniej niż 500 euro miesięcznie.

Ponad 80 proc. czytelników WP chce wzrostu płacy minimalnej. 2,5 tys. zł to minimum
(123RF.COM)

Do 2100 zł brutto ma wzrosnąć od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie za pracę - wynika z projektu rozporządzenia, przygotowanego przez ministerstwo rodziny. MRPiPS zwraca uwagę, że zgodnie z prawem, płaca minimalna powinna wynosić w przyszłym roku co najmniej 2 049,30 zł.

Wcześniej rząd proponował płacę minimalną na poziomie 2 080 zł, ale "uwzględniając sytuację na rynku pracy, optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego oraz poziom wskaźników makroekonomicznych, proponuje się podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia na 2018 rok" - czytamy w projekcie.

Zobacz także: Pracodawcy o płacy minimalnej

Jeśli taka stawka zostanie przyjęta, będzie oznaczać podwyżki dla najmniej zarabiających na poziomie 100 zł brutto, a więc około 70,52 zł miesięcznie. Tym samym "na rękę", po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy oraz składek na ZUS i NFZ, wychodziłoby w sumie 1530 zł.

Jeśli rząd myśli, że taką podwyżką uszczęśliwi Polaków, to jest w dużym błędzie. W sondzie Wirtualnej Polski, w której dotychczas wzięło udział prawie 14 tys. internautów, ponad 80 proc. z nich uważa, że minimum to 2500 zł brutto. Dla niecałych 5 proc. satysfakcjonujące jest 2000 zł, natomiast prawie 10 proc. biorących udział w ankiecie internautów jest za zniesieniem płacy minimalnej.

Z kolei w przedziale od 2500 do 3000 zł widziałoby minimalną płacę blisko 24 proc. ankietowanych. Prawie co piąty badany ustawiłby poprzeczkę na co najmniej 3000 zł, a najwięcej, bo 40 proc. osób, chciałoby stawek porównywalnych z obowiązującymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Ile wynosi płaca minimalna w innych krajach europejskich? Tak naprawdę jest ona bardzo zróżnicowana. Wynosi od 154,61 euro (około 650 zł) w Macedonii do 1998,59 euro (8494 zł) w Luksemburgu. W krajach, do których najchętniej wyjeżdżamy za pracą, czyli w Niemczech i Wielkiej Brytanii, minimum wynosi odpowiednio 1498 euro (6366 zł) i 1196 funtów (5681 zł).

To na razie poziom kompletnie nierealny dla nas. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dużo niższa jest w Polsce średnia krajowa, która ledwo przekracza 4500 zł brutto.

Niemcy i Wielka Brytania należą do czołówki krajów, gdzie zarabia się najwięcej. Jeśli Polska chciałaby plasować się w rankingu mniej więcej w połowie, musielibyśmy mieć stawkę odpowiadającą około 750 euro, a więc przy obecnym kursie wspólnej waluty, wynoszącym 4,25 zł, byłoby to około 3190 zł. Mniej więcej takie stawki obowiązują w Słowenii i Hiszpanii.

Z danych Eurostatu wynika, że jesteśmy w grupie dwunastu państw Europy, w których można płacić pracownikom mniej niż 500 euro miesięcznie. Na podobnym poziomie, co nasza, jest płaca minimalna w Estonii, Turcji i na Słowacji. O 40 euro mniej najniżej zarabiający mają na Węgrzech, a o 180 euro mniej - w Rumunii.

Rząd szacuje, że za pensję minimalną pracuje około 1,4 mln Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić