o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Poroszenko: traktujemy manewry na Białorusi jako zagrożenie

7
Podziel się

Ukraina będzie bardzo uważnie obserwowała białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2017, gdyż traktuje je jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa – mówił prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty w Charkowie na północnym wschodzie kraju.

Petro Poroszenko traktuje manewry jako zagrożenie
Petro Poroszenko traktuje manewry jako zagrożenie (PAP/EPA)
bDYvzJJx

- Odnosimy się do tych manewrów z dużą uwagą, widząc w nich możliwe zagrożenie dla integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział.

Szef państwa podkreślił, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewniał go wcześniej, że Ukraina nie powinna obawiać się niebezpieczeństwa ze strony jego państwa.

- Podczas wizyty prezydenta Białorusi Łukaszenki (na Ukrainie) omawialiśmy tę kwestię oddzielnie i uzyskaliśmy zapewnienie, że w żadnym wypadku z terytorium Białorusi ani dziś, ani w przyszłości nie będzie zagrożenia. Mam nadzieję, że słowa te zostaną dotrzymane. Nie mam podstaw, by w nie wątpić – zaznaczył Poroszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

bDYvzJJz

Prezydent oświadczył jednak, że sytuacja związana z ćwiczeniami Zapad-2017 na Białorusi będzie szczegółowo monitorowana. - Będziemy je obserwowali, by sprzęt, przywieziony (z Rosji) na te manewry został wycofany, aby zniwelować zagrożenia – powiedział.

Zobacz także: Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest od dawna napięta:

Znów gorąco na Ukrainie

W sierpniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że na zaproszenie Białorusi wyśle na manewry do tego kraju swoich dwóch obserwatorów. Będą oni przebywali w tym kraju niemal przez cały okres manewrów, które odbędą się w dniach 14-20 września.

bDYvzJJF

Według oficjalnych informacji weźmie w nich udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad odbywają się co dwa lata, na przemian na terytorium jednego z tych dwóch państw.

bDYvzJKa
Źródło:
KOMENTARZE
(7)
Gość
4 lata temu
Akurat Putin zareaguje na Poroszenki uwagi. Śmiech na sali
nikc
4 lata temu
Ukraina leży w Europie, już dawno powinna być w UE.
fgtu
4 lata temu
kalkstein i jego brat są temu winni
bDYvzJKb
Ad
4 lata temu
A jak tam pana fabryki w Rosji ? Biznes się kręci ?
Lwowiak
4 lata temu
Polacy czekają aż bracia Słowianie zniszczą faszystowski banderland i wszyscy banderowcy zawisną na drzewach a ich pierwszy prosiak odpowie za zbrodnie przeciwko ludzkości i budowanie państwa faszystowskiego na ziemiach należących do sąsiadów
Karabin
4 lata temu
prawidłowo czujecie panie waltzmann vel poroszenko. Bandery tylko kobiet, dzieci i starców się nie boją bo wiedzą na 360 sposobów jak się z nimi rozprawić!
Arni
4 lata temu
Największym zagrożeniem jest Ukraina .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić