Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Pośladki rzeźby Jezusa skrywały tajemnicę. Znaleźli "kapsułę czasu"

56
Podziel się

Podczas konserwacji zabytku w katedrze w hiszpańskiej miejscowości Burgo de Osma, naukowcy znaleźli w rzeźbie Jezusa coś niezwykłego.

Pośladki rzeźby Jezusa skrywały tajemnicę. Znaleźli "kapsułę czasu"
(Youtube.com)

Uwagę konserwatorów zwróciło dziwne pęknięcie na pośladkach figury. Miało regularny kształt, co nie pozwalało wierzyć, że jest to dzieło przypadku. Okazało się, że mieli rację, bo ten element był wiekiem do nieznanego wcześniej schowka umieszczonego w rzeźbie.

Wewnątrz naukowcy znaleźni dwa niewielkie i zapisane zwoje. Był to list datowany na 1777 rok, napisany przez księdza Joaquina Mingueza. Jego celem było pokazać ówczesne życie przyszłym pokoleniom.

To niezwykłe. Znalezienie takich notatek w rzeźbach jak ta, to unikat - komentuje Efren Arroyo, miejscowy historyk.

List może okazać się większym skarbem, niż się wydaje. Najprawdopodobniej jest to najstarsza odnaleziona tego typu "kapsuła czasu". Ksiądz Minguez zapisał w niej, kto wykonał rzeźbę Jezusa. Opisał też lokalne wydarzenia, stan rolnictwa, najczęstsze choroby, wyniki walk byków, a także nazwy dziecięcych zabaw - podaje Metro.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(56)
Anna
2 lata temu
Cieszę się, że taki cenny dokument został odnaleziony. To świetnie, że ksiadz pomyślał otym, żeby opisać zwykłe życie ludzi w tym okresie i pomyślał o twórcy rzeźby.
11111
2 lata temu
ale co za bzdury wypisują ludzie w komentarzach , wam wszystko z jednym sie kojarzy ,a to dobre miejsce do ukrycia bo nie widać i dlatego przetrwało , dobrze czasem prównać życie minione i teraźniejsze , a ci co tak wszystko opluwają to chorzy z nienawiści do kościoła jak widać wszedzie są źli ludzie i w sądach i w urzedach i w kościołach ale tylko im kościoły przeszkadzają , a nauka już wie ,że dusza jest kwantowa i objawienia prawdziwe też kwantowe ale nikt tego nie mówi bo po co , niech głupki żyją w niewiedzy a mądry już wie.
Wystąpienie
2 lata temu
Wystąpienie z KK nic nie da, bo czy tak czy tak będzie występujący z kościoła, płacił na niego, ponieważ kościół katolicki w Polsce jest obligatoryjnie finansowany z budżetu państwa, czyli z pieniędzy nas wszystkich, które płacimy m.inn. jako podatek w PIT, kupując w sklepach towary i placąc VAT, itd.. Obecnie, oficlalnie, kościół każdego roku dostaje ponad DWA MILIARDY ZŁOTYCH (!) a do tego dochodzi mu szereg dochodów nieopodatkowanych, jak np. taca, koperty za chrzty, bierzmowania, śluby, pogrzeby, msze, itd.. Doliczyć trzeba też Fundusz Kościelny i związane z nim mega-przekręty, nadal bezkarnie prowadzone na oczach wszystkich. Do tego różnorakiego rodzaju malwersacje, których Policja i prokuratura nie ściga, obłudnie zasłaniając się określeniem, że 'nie ściga łamania prawa kościelnego', choć każdy taki przekręt to po prostu kryminał i łamanie kodeksu karnego. Dla tego trzeba jak najszybciej panów w sutannach i habitach, odciąć od publicznego pieniądza .
ZXCb n
2 lata temu
Komunistyczny Blaznie--nie drwij sobie z CHRYSTUSA
toja
2 lata temu
Czytając wasze komentarze większosci mogę tylko powiedzieć- żal mi was...ktoś was w dzieciństwie musiał pewnie skrzywdzić....
Najnowsze komentarze (56)
pytam
2 lata temu
gdzie skan treści tych zwojów??
ffgg
2 lata temu
łebski gość jak na księdza
Barbara
2 lata temu
Ja mam księdza w rodzinie. Uważam (nie tylko ja, ale wiele osób, które go znają), że jest księdzem doskonałym, naprawdę otrzymał powołanie i jest prawdziwym kapłanem. Oczywiście nie jest nudny, a wręcz przeciwnie, jest bardzo inteligentny, dowcipny, a parafianie go uwielbiają.
katoliczka
2 lata temu
co za komentarze....no no no...brak słów...
Tomi
2 lata temu
A myśl widziałeś? Coś czego nie widać to nie znaczy ze tego niema... Bog to jedno a kościół to drugie...
aaaa
2 lata temu
Od razu kapsuła. Czopek zwykły...
Mamuśka Miria...
2 lata temu
Ten Jezusik z Burgo puścił świntuch Bąka w katedrze i puściło mu wieczko-schowek na tyłku, a to ciamajda nie chłop !
Karol
2 lata temu
wygląda na to, że pisze to wszystko jeden sfiksowany antyklerykał - bardzo sfiksowany.
peter
2 lata temu
I do dziś pośladki są w ciągłym użyciu. Taka tradycja.
ala
2 lata temu
gdyby chodziło o tuska to napisali by że " w intymnym miejscu"
gosc
2 lata temu
Ciekawe co hiszpanie teraz napiszą następnemu pokoleniu.
nikt
2 lata temu
Biedny pewno jakiś ksiądz go wykorzystał i ma uraz. Módlmy się za niego
oli
2 lata temu
Niemiecka antypolska WP to portal pracujący dla obozu zdrady i zaprzaństwa.100% manipulacji i kłamstwa, zero rzetelności i obiektywizmu. Cel jest jeden; słaba podporządkowana i podzielona Polska.
oli
2 lata temu
Niemiecka antypolska WP to portal pracujący dla obozu zdrady i zaprzaństwa.100% manipulacji i kłamstwa, zero rzetelności i obiektywizmu. Cel jest jeden; słaba podporządkowana i podzielona Polska.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić