o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Posłowie Nowoczesnej 500+ biorą, ale nie wiedzą, czy wpisywać to do oświadczeń majątkowych

12
Podziel się

Posłowie Nowoczesnej krytykują rządowy program "Rodzina 500+" i proponują zastąpić go zupełnie innym, własnym programem wsparcia rodziny, ale pieniądze z 500+ pobierają. Cześć posłanek partii Ryszarda Petru nie wie, czy trzeba wpisywać to do oświadczeń majątkowych.

Posłowie Nowoczesnej 500+ biorą, ale nie wiedzą, czy wpisywać to do oświadczeń majątkowych
(PAP, Marcin Obara)
bDYhdDyt

- Muszę sprawdzić w domu, co tam wpisałam - odpowiada posłanka Joanna Schmidt na pytanie "Faktu" o brak wzmianki o 500+ w jej oświadczeniu majątkowym.

Inna znana posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus zarzeka się z kolei, że to kwestia "zapominalstwa", a nie działanie celowe.

Jeszcze inaczej na pytanie o 500+ reaguje Paulina Hennig-Kloska. Posłanka Nowoczesnej jest zdziwiona, że informację o pobieraniu tego świadczenia w ogóle trzeba zamieszczać w oświadczeniu majątkowym.

bDYhdDyv

Zdziwienie jest zupełnie na miejscu, ponieważ pieniądze z 500+ formalnie nie stanowią dochodu. Przepisy mówią nawet, że pobieranie tego świadczenie nie wpływa na kryterium dochodowe przy staraniu się o zasiłki socjalne.

Deklaracji o korzystaniu z 500+ w oświadczeniu majątkowym, podobnie jak posłowie z innych partii nie złożył także Ryszard Petru. Zaznaczmy, że szef Nowoczesnej to najbogatszy lider partyjny w Sejmie. Z oświadczenia majątkowego za 2016 rok wynika, że jego łączny majątek opiewa na grubo ponad 3 mln zł.

Lider Nowoczesnej ma około milion złotych na kontach bankowych oraz dodatkowo równowartość 140 tys. zł w obcej walucie. Swoje nieruchomości wycenia na 1,2 mln zł, a także przyznaje się do posiadania samochodu wartego 100 tys. zł.

W przeciwieństwie do pozostałych liderów partyjnych, Ryszard Petru nie pobiera uposażenia poselskiego. Zarabia w swojej firmie Ryszard Petru Consulting. W 2016 r. jego dochód z tego źródła wyniósł 106 tys. zł. Do tego dochodzi niespełna 30 tys. zł diety parlamentarnej.

bDYhdDyB

Sprawdziliśmy na chybił - trafił oświadczenia posłów i posłanek innych partii, będących w parlamencie. W nich również nie ma informacji o pobieraniu świadczenia na dziecko w kwocie 500 zł.

Nowoczesna ma swój program dla rodziny

Lider Nowoczesnej krytykuje program 500+, mówiąc, że miał on wspierać demografię, a tak naprawdę jest "wyłącznie socjalny i do tego niesprawiedliwy". Przekonuje, że "ubogim można równie dobrze pomóc za jedną dziesiątą z wydawanych na program 23 mld zł", a do tego 500+ ma "zachęcać do kombinowania i obniżania dochodu na papierze".

Nowoczesna w zamian proponuje Program "Aktywna Rodzina", która ma kosztować o 7 mld mniej niż 500+. Ma on zachęcać do aktywności zawodowej, a wsparcie miałoby być przyznawane już na pierwsze dziecko. Pieniądze dostaną wszyscy, oprócz najbogatszych.

bDYhdDyC

- Pracujący rodzice dostaną 3000 zł rocznie już na pierwsze dziecko i każde kolejne – w postaci odliczenia od podatku. A gdyby ktoś miał mniej naliczonego podatku niż 3000 zł na dziecko, to urząd skarbowy dopłaci mu różnicę - tłumaczy Petru.

bDYhdDyW
KOMENTARZE
(12)
jolka
4 lata temu
No i takie zakłamane kołtunki pchają się do władzy , biedne w ubóstwie żyjace
PIt
4 lata temu
Wstyd !!! Ale jaki przewodniczący taka partia !!!
miejcie troc...
4 lata temu
Biorą, ale się nie zaciągają, dosłownie tak jak Clinton. A więc i nie wiedzą. A moim zdaniem nie mają wstydu wszyscy mający dobre dochody, tym bardziej,że z naszych podatków i jedno i drugie. Mało tego, to jeszcze podwyższono prawie o 100% OC, a "nowośmieszna " ani się nie zająknęła na ten temat. Fałsz i obłuda, miejcie trochę wstydu.
bDYhdDyX
abde
4 lata temu
PO , Nowoczesna oraz KOD powinni zostać wszyscy zebrani tych ugrupowań a państwo polskie powinno im w tym pomóc zebrać ich w jeden pociąg,autokar,samolot i wywieźć na koszt obywateli RP. do tych krajów skąd jest tylu migrantów,których tak serdecznie chcieli przyjąć,to niech jadą tam i namiejscu im wszystkim, razem solidarnie pomogą,mają pieniądzory odłożone to mogą pomagać.Wszyscy obywatele sprzeciwiać się nie będą i będą zadowoleni z takiego załatwienia sprawy!!!
teri
4 lata temu
jaki wstyd jak daja to biora a bogacze z PIS tez biora tylko ci przecietniaki co zyja od pierwszego do pierwszego i nie narobili wiecej dzieci to oni placa za nich wszystkich zatych co pracy sie nie imaja i tych bogatych i oto cala prawda
ghj
4 lata temu
Pomysl nowoczesnej przyklad na 1 dziecko. zamiast 6 tys.jak obecnie.(na rok). Petru proponuje niecale 4 tys.
sts
4 lata temu
Nowoczesna...To partia sezonowa nie ma co ich słuchać.
olo
4 lata temu
Ludziska mam pytanie, czy w tej partii są jakieś Polskie nazwiska i czy aby na pewno jest to polska partia?
e
4 lata temu
Nie muszą wpisywać, ale to swinstwo hipokryzja brać i krytykować. Oczywiście, ze im się należy. ale skoro to taki skandal, to może niech utworzą specjalny fundaudz, gdzie będą swoje 500 + wpłacać i finansowac "ubogie dzieci" , tak jak deklarują!
Gość
4 lata temu
Tyle brać kasy i wyciągać łapy po 500zł ,wstyd. Przykład powinien iść z góry?
Maniek
4 lata temu
Pomrocznoŝć mają, a innych pouczają. Wygnać z kaju
maq
4 lata temu
Przecież 500+ jest dla dziecka to czemu rodzic ma wpisywać?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić