o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

Postanowienia noworoczne: Koniec z papierosami? W 2020 roku palacze zyskają kolejny powód do zerwania z nałogiem

27
Podziel się

Nowy rok – czas rozliczeń, refleksji, ale też nowych nadziei i planów. 1 stycznia czujemy, że możemy zmienić świat, przynajmniej w mikrowymiarze. To wtedy mówimy sobie: czas rzucić palenie. W tym roku będzie ku temu dodatkowy powód – zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Postanowienia noworoczne: Koniec z papierosami? W 2020 roku palacze zyskają kolejny powód do zerwania z nałogiem
(123RF)
bDJtGRNN

Rzucanie palenia to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Wielu palaczy właśnie w tym czasie próbuje uwolnić się od nałogu, który rujnuje portfel i zdrowie.

Paczka coraz droższa

Na początek kilka twardych danych. Według badań CBOS regularnie po papierosy sięga 26 proc. dorosłych Polaków (ok. 9 mln osób), o 10 proc. mniej niż jeszcze 8 lat temu.

Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem, by dostrzec, że palenie papierosów przestaje być akceptowalne. Zakaz palenia w miejscach publicznych, drastyczne zdjęcia ukazujące negatywne skutki nałogu na opakowaniach czy kolejne kampanie społeczne zachęcające do zerwania z nałogiem sprawiają, że część osób znajduje w sobie siłę, by rzeczywiście to zrobić.

bDJtGRNP

Nie bez znaczenia dla rzucających mogą też być wysokie ceny papierosów.

Za paczkę trzeba dziś zapłacić średnio 14 zł. A będzie jeszcze drożej. Za sprawą podwyżki akcyzy papierosy w 2020 roku będą kosztowały o 10 proc. więcej. Jak szacuje Ministerstwo Finansów paczka podrożeje przeciętnie o 1,60 zł. Rocznie w Polsce wypala się ok. 40 mld papierosów, z dymem puszczamy więc ok. 28 mld zł. To – według HRE Investments – wartość 105 tys. mieszkań.

Przeciętny palacz (zakładając, że pali pół paczki dziennie) wydaje na papierosy co najmniej 2,8 tys. zł rocznie, czyli ponad 230 zł miesięcznie.

Z podwyżką akcyzy jest jednak problem. Decyzja rządzących może doprowadzić nie tyle do spadku liczby palaczy, co – jak ostrzega branża – ponownego rozwoju szarej strefy.

bDJtGRNV

Zakaz dla mentoli

Kolejny ważny, jeśli nie kluczowy argument – zdrowie. Co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 70 tys. Polaków. To tak, jakby z mapy kraju zniknęło średniej wielkości miasto. Palacze cierpią na choroby onkologiczne, kardiologiczne czy układu oddechowego. Co ważne, wielu nawet nie dostrzega zagrożenia.

Jak wynika z raportu International Tobacco Control Policy Evaluation Project, który sprawdza m.in. to, jak kształtują się społeczne postawy wobec palenia w 29 krajach europejskich, aż 15 proc. palaczy w Polsce nie wierzy w to, że palenie powoduje raka płuc, co więcej 31 proc. nie widzi związku między paleniem, a wystąpieniem choroby u biernych palaczy. Tymczasem aż 9 na 10 chorych na raka płuc to obecni lub byli palacze.

Zgodnie z dyrektywą tytoniową w maju 2020 roku z rynku Unii znikną papierosy mentolowe oraz z kapsułką. UE stoi na stanowisku, że charakterystyczny aromat dodawany do wyrobów tytoniowych maskuje nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego, a co za tym idzie utrudnia palaczom zerwanie z nałogiem.

bDJtGRNW

Zatem od maja jedynym legalnie dostępnym mentolowym wyrobem tytoniowym będą wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Pierwszym produktem tego typu, dostępnym na polskim rynku, był IQOS.

Bezdymna alternatywa

Eksperci z niezależnych ośrodków badawczych coraz głośniej mówią o tym, że skutecznym sposobem redukcji szkodliwych efektów palenia w przypadku nałogowych palaczy jest przejście na wystandaryzowane e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu.

Dotyczy to tylko palaczy, którzy próbowali rzucić palenie, ale żadne postanowienia, w tym poddanie się nikotynowej terapii zastępczej nie przyniosło spodziewanych rezultatów.

bDJtGRNX

W Japonii 98 proc. użytkowników podgrzewaczy tytoniu (nowatorskich urządzeń, w których specjalne wkłady tytoniowe podgrzewa się do temperatury nie wyższej niż 300°C) to byli palacze. Co więcej, od 2012 roku, kiedy to na rynku pojawiły się podgrzewacze, sprzedaż papierosów w Japonii spada każdego roku o ok. 10 proc.

Również Amerykanie włączają podgrzewacze tytoniu do swojej polityki „tobacco harm reduction”, czyli redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu. Dopuszczając do sprzedaży pierwszy podgrzewacz tytoniu – produkowany przez PMI IQOS, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdziła, że jest to produkt "właściwy dla ochrony zdrowia publicznego".

Eksperci zgadzają się, że podgrzewacze tytoniu stanowią lepszą alternatywę niż palnie papierosów.

bDJtGROq
KOMENTARZE
(27)
Smiechuwarte
rok temu
Co kogo obchodzi co robie ze swoim zdrowiem? Chce to pale,chce to pije,chce to biore. Może zycie moje wybory. Swinki z centralnej polski za mnie nie przeżyją zycia a tym bardziej nie przeżyją za 3200 miesięcznie jak 80% Polaków więc niech ONI sobie uszczuplą wypłaty, nagrody i diety.
Były palacz
rok temu
Ciekawe czy były badania ile procent palaczy zamieniło standardowy papieros na e-papierosy albo o ile wzrósł "import" zza wschodniej granicy papierosów klasycznych. Może się okazać, że dane o rzucających papierosy, nie są takie wspaniałe.
"nałogowcy"
rok temu
Koty,Jarku, Pinokio, całej waszej partii i "genialnemu" elektoratowi serdecznie dziękujemy za wyjątkowa troskę o nasze zdrowie, nie łudźcie się jednak, tym sposobem dziury w budżecie i tak nie zatkacie :))))))))))))))))))))))))))
bDJtGROr
Hornet
rok temu
Raj dla przemytników
Nokia
rok temu
Na mnie już nie zarobi rząd bo rzuciłem na święta. Dzięki mnie już mają 12 tyś złotych mniej w kasie. Przerzucam się na zielono mi. Zdrowsze i lepsze. Pozderki
Najnowsze komentarze (27)
Hahahah
rok temu
Będzie tkwił czarny rynek na potęgę i bardzo mnie to cieszy
bremen
rok temu
nie tylko papierosy idą w górę na 500 plus brakuje pieniędzy te podwyżki nie są współmierne do zarobków
Nistelrooy
rok temu
Trzeba odświeżyć znajomości z kolegami którzy jeżdżą na Ukrainę...👏
oi2
rok temu
Jeśli paczka to 14pln akcyza ma iść w górę o 10%to jak autorowi wyszło 1,6pln?
hipokryci
rok temu
Palacze tyle wpłacaja do Panstwa z akcyzy ze zapłacili na swoje ewentualne leczenie , a narkomani , i cukroholicy albo fastfoodomani nie!!
hipokryci
rok temu
Proponuję akcyzę na cukier bo szkodzi na tłuszcze tak samo napoje gazowane, a benzyna po 1000 zł za litro bo mi smrodzicie spalinami i trujecie mnie!!!
zzz
rok temu
epapierosy też są bardzo szkodliwe, sieją spustoszenie w płucach, ale nikt nic nie mówi bo to początek dopiero „kariery” epetow. podobnie było ze zwykłymi papierosami, nikt nie mówił ze szkodzą. za kilka lat wyjdzie co się dzieje z człowiekiem po tych olejkach.
abc
rok temu
230zł miesięcznie, prawie polowa 500+, brawo rząd, utrzymujecie nałogi patologii. jeszcze nie widziałam niepalącego typowego bezrobotnego rodzica, baby wyglądają jak przecinki ale pet musi być. uważam, że palącym powinno zabierać się dzieci bo świadomie je trują!
bDJtGROj
nick
rok temu
dla mnie to jest coś nieprawdopodobnego żeby zabójcze substancje sprzedawać i to legalnie! i wszyscy na to patrzymy i nikt nic nie może zrobić. precz z tym syfem!
Yaracz
rok temu
A kiedy w końcu papierosy "firmowe" wyprodukowane w Polsce będą jakości podobnej do oryginału. Papierosy jednej marki kupione w różnych miejscach świata pachną i smakują podobnie, te wyprodukowane w PL są najgorsze z możliwych i mam wrażenie, że ich szkodliwość i smak są ściśle powiązane z utylizacją zużytych opon i odpadów. Podnoszenie ceny jest dobrym momentem na weryfikację jakości...
heh
rok temu
Ciekawe,a jeszcze niedawno tu były arty o cięzkich uszkodzeniach płuc u ludzi palących e-papierosy,w tym przypadkach śmiertelnych.Do palących nic nie mam,tak samo jak do grubasów chorych na nadcisnienie,cukrzyce z powodu swojej nadwagi itd.Człowiek powinien być wolny i sam decydować o tym co pije,pali czy je.A jesli jemu to przeszkadza to zmienić to i tyle.Ma wdychać czystsze powietrze i podobno być zdrowy,ale nikt nie martwi się tym ,ze nie stać go na ogrzewanie zimą ,wiec niech zamarznie na śmierć byle nie palił fajek,zejdzie zdrowszy...
GTA V
rok temu
to będziecie kupować tytoń na wagę i samemu skręcać papierosy Ma to tą zaletę że można niedrogo kupić tytoń świetnej jakości
GTA V
rok temu
Przecież temu wrednemu rządowi zależy aby ludzie chorowali i nie dożywali emerytur. A tu tak się nagle przejmują zdrowiem ? Zwykły wykręt aby podwyższyć akcyzę. Rządowe muszą mieć na ośmiorniczki i wino za kilkaset zł.
miker
rok temu
...i bardzo dobrze. Jak dla mnie to może kosztować nawet 1000 PLN.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić