Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Białczyk
Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Potężne narzędzie w rękach CBA? Biuro wydało komunikat

46
Podziel się:

- Centralne Biuro Antykorupcyjne nie zakupiło żadnego systemu masowej inwigilacji Polaków - zaprzecza w środowym komunikacie wydział komunikacji społecznej CBA. Instytucja zapewnia, że wśród swych narzędzi nie posiada Pegasusa - systemu pozwalającego na inwigilację smartfonów.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zaprzecza doniesieniom medialnym
Centralne Biuro Antykorupcyjne zaprzecza doniesieniom medialnym (East News, STANISLAW KOWALCZUK)

"W związku z doniesieniami mediów informujemy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi swoje działania w oparciu o przepisy polskiego prawa. Kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd" - zapewnia CBA w komunikacie przesłanym do redakcji.

Instytucja podkreśla również, że nie zakupiło żadnego "systemu masowej inwigilacji Polaków". "Pojawiające się w tej sprawie opinie i komentarze są insynuacjami i nie mają poparcia w faktach" - dodał wydział komunikacji społecznej CBA.

Czym jest Pegasus

System masowej inwigilacji został opracowany przez byłych agentów izraelskiego Mosadu. Firma, która oferuje narzędzie, miała przeprowadzić jego prezentację dla polskich służb specjalnych. System może zostać umieszczony w telefonie bez wiedzy użytkownika i wykorzystywać zapisane w pamięci urządzenia dane oraz wszystkie operacje wykonane przez osobę, która go używa oraz jej lokalizację.

Zobacz także: Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

Pegasus jest również w stanie rozpoznać, jeśli użytkownik szuka informacji na jego temat. Wówczas automatycznie się usuwa, nie zostawiając śladu swojej obecności. Badacze z kanadyjskiego CitizenLab donoszą, że na podstawie skanowania internetu i analiz wykryli jego obecność na terenie Polski.

Po ujawnieniu informacji o potencjalnym zakupie Pegasusa, wyjaśnień od premiera domaga się opozycja. Posłowie PO-KO zapowiedzieli też, że wystąpią do Rzecznika Praw Obywatelskich "w związku z podejrzeniem poważnego naruszenia praw obywatelskich".

- Chcielibyśmy się dowiedzieć i żądamy odpowiedzi od szefa rządu - czy system Pegasus został przez służby specjalne polskie zakupiony. Jeśli tak, to kto o tym decydował, czy premier był o tym poinformowany, w ilu przypadku ten system został już użyty, jak ten system jest autoryzowany - mówiła w Sejmie posłanka PO-KO Joanna Kluzik-Rostkowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(46)
obywatelX
3 lata temu
szukajcie na AGH w Krakowie-Pracownia Prof.A.Dziecha.Tam sa komputery za Ciezkie miliony do ingiwilacji TOTALNEJ!!!!!!!!!!!!
loken
3 lata temu
ja się nie boję a ci co się boją to krzyczą
ryba
3 lata temu
a gdzie jest iwona wieczorek???? moze ten system pomoze
Hej kto Polak...
3 lata temu
Pisbandziorom nie wierzę to złodzieje i kłamcy
mos
3 lata temu
A MOZE WAM MR.TRUMP WAM NA TO OPOWIE.
Inez
3 lata temu
Ciemna masa nie ma pojęcia ze każdy szanujący się kraj posiada tego typu rozwiązania.
Jan
3 lata temu
Problem w tym że nie wierzę pisowskim służbą jak psom.
:)
3 lata temu
Taaa, a matołuszek twierdzi, że nie mamy dziury budżetowej. To bardzo prawdomówna zmiana :)
wwq
3 lata temu
Policyjne państwo wyznaniowe. Masakra.
Iza
3 lata temu
Każdy smartfon można podsłuchiwać, sprawdzać lokalizację lub włączyć kamerę bez wiedzy użytkownika i nie trzeba do tego Pegasusa.
J. Kossecki
3 lata temu
Nie wierz w nie zdementowane informacje.
pegasus
3 lata temu
pegaz trojański w naszych telefonach?
dziękuję za o...
3 lata temu
Kamstwa im łatwo przychodzom
As
3 lata temu
Od kiedy my żyjemy w państwie prawa? Inwigilowany jest kazdy posiadacz smartfona, a każda rozmowa jest nagrywana i przetrzymywana przez okres 10 lat (wcześniej było 5 lat).
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić