o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Pożar na poligonie w Świętoszowie. Wichura rozniosła ogień

8
Podziel się

Trwa walka z ogniem na dziesiątkach hektarów poligonu w Świętoszowie w Dolnośląskiem. Pożar gaszą strażacy wojskowi, ale pomagają im jednostki z całego regionu. Porywy wiatru, który towarzyszył nadejściu frontu atmosferycznego rozniósł ogień w nowe miejsca.

bEBTQDpN

To już trzeci dzień gaszenia pożaru wrzosowisk na poligonie na południe od Żagania. W szczytowym momencie ogień objął obszar przekraczający 200 hektarów. W piątek udało się go znacznie ograniczyć, ale sytuację skomplikował silny wiatr, który przenosił płomienie na - bezpieczne do tej pory - miejsca.

- Sytuację poprawił trochę nocny deszcz. Jednak gaszenie tego pożaru jeszcze potrwa - mówi Wirtualnej Polsce mł. bryg. mgr Piotr Pilarczyk ze straży pożarnej w Bolesławcu, która wspiera wojskowe służby pożarnicze na poligonie.

bEBTQDpP

Pożar obejmuje głównie wrzosowisko, ale zagrożone są też obszary leśne. Wysuszone nieużytki na poligonie ułatwiają przenoszenie ognia przez porywy wiatru.

- Kiedy odjedziemy z jednego rejonu, to nie mamy pewności, że za chwilę ogień znów tam się nie pojawi. W piątek walka z ogniem trwała na 40 ha poligonu. Wykorzystywano również trzy samoloty gaśnicze - dodaje strażak.

Pożar wybuchł w czwartek. Gdy okazało się, że Wojskowa Straż Pożarna sobie z nim nie poradzi, wezwano mundurowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i z ochotniczych straży pożarnych z regionu.

bEBTQDpV

Wkrótce dołączyli do nich koledzy z kilkunastu kolejnych komend, również z województwa lubuskiego.

W szczytowym okresie z ogniem walczyło aż 50 zastępów straży. W tej chwili na poligonie działa kilkanaście wozów gaśniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEBTQDpW
Zobacz także: Zobacz także: Pożar na warszawskim Mordorze
bEBTQDqq
KOMENTARZE
(8)
wania
3 lata temu
A co Amerykańce nie pomogli .
xyz
3 lata temu
A gdzie prywatni ochroniarze strzegący "bezpieczeństwa" tzw. wojska!?
dsdsdsd
3 lata temu
Byl w niemczech to i my chcielismy miec swoj....
bEBTQDqr
Rezerwa
3 lata temu
Żary, Żagań, Swietoszów. Czy ktoś to jeszcze pamięta. 😓
OMC
3 lata temu
Powtórka z rozrywki -- patrz poligon u Niemców !!!
Ftgui
3 lata temu
Wojsko czekało do soboty aby wezwać pomoc? Przecież od dawna wiadomo, że wojskowi nie są wstanie sznurówki sami sobie zawiązać a co dopiero gasić pożary. I jak ładnie brzmi- wojsko gasi a tylko pomagaja im zawodowi i ochotnicy strażacy.A na zdjęciach tylko czerwone samochody widać. Może to dlatego, że weekend jest, wolne i żołnierze do jednej palacej się gałązki jeździć nie będą.
szeregowy oba...
3 lata temu
Tam trzeba jeszcze uważać na niewybuchy i niewypały po obecności wojsk radzieckich
jbox-er
3 lata temu
Czy limity CO też obejmują te pożary?????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić