Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Pożar w Niemczech: ogień szaleje pod Berlinem. Spłonęło już 300 ha lasów

13
Podziel się:

Pożar w Niemczech rozpoczął w się w czwartkowy wieczór. Z jego powodu około 540 osób zostało ewakuowanych z trzech wiosek w Brandenburgii. Pożar lasu był zaledwie 100 metrów od okien ich domów.

Pożar w Niemczech - płonie 300ha lasów. Ogień dotarł do budynków mieszkalnych.
Pożar w Niemczech - płonie 300ha lasów. Ogień dotarł do budynków mieszkalnych. (iStock.com)

Pożar w Niemczech – zagrożone obszary

Pożar płonie 50 km na południe od Berlina. Rozpoczął się w czwartek i bardzo szybko pochłaniał kolejne hektary lasu. W godzinach wieczornych przez głośniki ogłoszono ewakuację ponad 500 osób zamieszkujących wioski Frohnsdorf, Klausdorf oraz Tiefenbrunnen. Obecnie płonie obszar o wielkości 400 boisk piłkarskich. Jest to największy tego typu kataklizm w historii Brandenburgii. Wciąż nie wiadomo kiedy służbom ratunkowym uda się ugasić pożar.

Pożar w Niemczech – trudne warunki gaszenia

Pożaw w Nieczech jest trudny do ugaszenia, bowiem na terenie pochłanianym przez płomienie występuje susza. W nocy sytuacji nie ułatwiał silny wiatr, który pomagał płomieniom szybciej się rozprzestrzeniać. Pożar gasi około 300 funkcjonariuszy straży pożarnej i policji. Pracę strażakom utrudnia nie tylko gęsty dym i wiatr, ale również niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej, które wciąż zalegają w tamtejszych lasach. Z tego powodu gaszący pożar mogą poruszać się jedynie po głównych drogach. W ujarzmieniu płomieni pomagają helikoptery gaśnicze. Około 40 policjantów zabezpiecza opuszczone budynki, bowiem nadrzędnym celem wszystkich uczestników akcji jest zapewnienie ochrony domom, z których ewakuowano ponad 500 mieszkańców. Aby zrealizować ten cel policjanci korzystają z armatek wodnych.

Pożar w Niemczech – pogoda nie pomaga strażakom

Pożar w Niemczech występuje na obszarze objętym suszą. Wieczorem wiał silny wiatr, który obecnie ucichł, przez co ogień zaczął rozprzestrzeniać się we wszystkich kierunkach. W piątkowe popołudnie spodziewane są niewielkie opady deszczu, jednak nie wiadomo, w których sektorach pogoda pomoże w gaszeniu ognia. Pożar będzie trwał jeszcze długo, jeżeli deszcz nie ugasi jego głównych ognisk.

Pożar w Niemczech – dym dotarł do Berlina

Pożar wytworzył dziesięciokilometrową kolumnę dymu, która nad ranem dotarła do Berlina. W południowym rejonie miasta widoczność na ulicach była bardzo ograniczona. Obecnie dym wyczuwalny jest już w całej stolicy. Nie wiadomo czy opary są niebezpieczne, ale z pewnością są uciążliwe dla mieszkańców. Właśnie dlatego poproszono ich o zamknięcie drzwi i okien a także o nieuruchamianie klimatyzacji. W godzinach popołudniowych powinien zmienić się kierunek wiatru, który oczyści ulice Berlina ze szkodliwego dymu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Hgh
4 lata temu
Szkoda, że jak lasy Zasieki Forst po stronie zasiek płonęły to nikt nie pomógł ..
gość
4 lata temu
Nachodźcy przygotowują sobie środowisko naturalne dla nich.
aju
4 lata temu
Upaly sie skonczyly a lasy plana , dziwne to
ksenofobirasi...
4 lata temu
dziwnym trafem ognień w europie szaleje tam gdzie rozpanoszyła się muzułmańska zaraza
izabela
4 lata temu
Czy nie powinniśmy udzielić pomocy w tej trudnej walce?
Giza
4 lata temu
Brawo super Szwaby niech się palą i całe doszczętnie spłoną
Dak
4 lata temu
Bardzo dobrze się płoną za ludzka krzywdę i ludobójstwo niech wszystkie pociski wybuchają tylko niech czasem nasi tam nie jada aby pomagać wrzadnym wypadku
Bazdmeg
4 lata temu
:D wszędzie te pożary tam gdzie uchodźcy, oczywiście to przypadek, zupełnie nie ma to nic z pożarami wspólnego. Po prostu ocieplenie klimatu nastąpiło 50km od Berlina.
vczd
4 lata temu
może to karma za to, że nie chcieli pomóc Szwedom
Beton
4 lata temu
Im więcej muzułów w kraju, tym ogień większy.
mrówka na zak...
4 lata temu
No poczują w końcu jak to jest być sfajczonym.
c
4 lata temu
Może pożar w Niemczech to błogosławieństwo. W "Samych woich", dzięki ogniu, oczyszczali ziemię z min. Inaczej, wiele istnień ludzkich zostało by kalekami.
Kiks
4 lata temu
walczą z kornikiem..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić