Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Rymsza
|
aktualizacja

Poznajcie dalekiego kuzyna Homo sapiens: Homo luzonensis z wyspy Luzon

15
Podziel się:

Do naszego drzewa genealogicznego dorysowana została kolejna gałązka. Na wyspie Luzon, należącej do Filipin, odnaleziony został nowy gatunek z plemienia Hominini, do którego należy także Homo sapiens – współcześni ludzie.

Poznajcie dalekiego kuzyna Homo sapiens: Homo luzonensis z wyspy Luzon
(pxhere.com)

Człowiek z Luzon to nasz daleki kuzyn

Świeżo odkryty gatunek otrzymał nazwę Homo luzonensis, pochodzącą od nazwy wyspy, gdzie zostały odnalezione szczątki jego przedstawicieli. Homo luzonensis żył w mniej-więcej tym samym czasie, co Homo floresiensis (często nazywany Hobbitem), czyli między 100 i 50 tys. lat temu. Jest więc starszy, niż znany Europejczykom Neandertalczyk (Homo neanderthalensis), żyjący 230-30 tys. lat temu.

Przedstawiciele Homo luzonensis mają cechy pośrednie między starszymi i młodszymi gatunkami z rodziny człowiekowatych. Ich zęby przypominają zęby współczesnych przedstawicieli Homo, ale kości dłoni i stóp bliższe są anatomicznie przedstawicielom rodzaju Australopithecus, którzy żyli około 3 milionów lat temu. Dziś sporo o nich wiemy między innymi dzięki szczątkom Lucy. Jest to połączenie, którego antropolodzy jeszcze nie widzieli.

Możemy być za to pewni, że człowiek z Luzon nie jest naszym przodkiem, choć prawdopodobnie mamy wspólnego pradziadka. Antropolodzy spekulują, że może to być gatunek potomny Homo erectus – gatunku, który potrafił rozniecać ogień, żył w społecznościach i 2-1,5 mln lat temu wędrował z Afryki na inne kontynenty i wymarł około 500 tys. lat temu. Prawdopodobnie znajdziemy jeszcze innych kuzynów o podobnym stopniu pokrewieństwa, których szczątki pochodzą z podobnego okresu, co Homo luzonensis i Homo floresiensis.

O człowieku z Luzon wiemy niewiele. Kości i zęby zostały odkryte w jaskini Callao na północnym krańcu wyspy Luzon. Datowanie uranem wykazało, że szczątki mogą mieć między 50 i 67 tys. lat.

Nowoczesne zęby, ale chwytne stopy

Archeolodzy pod kierownictwem Florenta Détroita z Paryskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej, znaleźli dwie kości palców, dwie kości palców stóp, siedem zębów i wał kości udowej. Odkrycie miało miwjsce w 2011 roku i pochodziło z tej samej warstwy osadów, w której w 2007 znaleziona została kość stopy. Kości należały do trzech osób – dwójki dorosłych i dziecka. Skąd ta pewność? Dwa górne-prawe zęby mądrości należały do osób dorosłych, fragment kości udowej zaś z pewnością do dziecka.

Nasi przodkowie sprzed 3-2 milionów lat mieli bardzo duże zęby, a żuchwą poruszały potężne mięśnie, przytwierdzone do czaszki. Z czasem gatunki te zaczęły korzystać z pokarmów, które wymagały mniej żucia. W końcu ludziom znany był już ogień, mogli więc piec mięso i próbować gotować. Zęby Homo luzonensis są już bardziej współczesne i znacząco mniejsze od zębów rodzaju Australopithecus. Widać też znaczną różnicę rozmiaru między zębami przedtrzonowymi i trzonowymi. Z drugiej strony kości dłoni i stóp są zakrzywione podobnie do rodzaju Australopithecus, co sugeruje, że gatunek ten miał chwytne stopy i z pewnością sporo się wspinał. Potomkowie Homo erectus musieli poruszać się po wyspie Luzon zarówno chodząc, jak i wspinając się na drzewa.

To wszystko sugeruje, że mamy do czynienia z zupełnie nowym i dość nietypowym gatunkiem Homo. Badacze mają jednak za mało danych, by mówić o człowieku z Luzon jednoznacznie. Od człowieka z Flores (wyspa należąca do Indonezji) dzieliło go niecałe 3 tys. km. Z pewnością na okolicznych wyspach kryją się szczątki kolejnych gatunków, które są naszymi dalekimi kuzynami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
aaa
3 lata temu
Wszystko fajnie tylko co mają australopiteki wspólnego z rodzajem Homo. Australopiteki to boczna linia hominidów wymarła bezpotomnie. Mieliśmy z nimi wspólnych przodków i do nich trzeba by się odwoływać, bo to co tu mamy to rozważania na poziomie szkoły podstawowej.
Nick
3 lata temu
Nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli dalej będziemy popierać obecne władze to nic się nie zmieni. Poczytajcie sobie co proponuje polska fair play...
wlad
3 lata temu
Już coniektórzy obiecywali silną Polskę w UE a zrobil sie z tego tylko jeden wielki syf. Może warto dać szansę ludziom od Gwiazdowskiego? Już mam dość głosowania na stare i bezpieczne bo wcale nie jest lepiej
laca
3 lata temu
Możemy zarabiać więcej netto – dzięki temu będziemy mogli i więcej oszczędzać i gospodarka będzie mogła szybciej się rozwijać To fragment jednego z postulatów Gwiazdowskiego. Co sądzicie? Są szanse na zmiany?
Aska
3 lata temu
Zatrzymajmy depopulację kraju, tworząc przyjazny system podatkowy, dzięki FairPlay Gwiazdowskiego.
laca
3 lata temu
Kaczyński ma piątkę, Gwiazdowski ma szóstkę.
Zagadka
3 lata temu
Neandertalczyk żył 230-30tyś. lat temu a Luzonensis 100-50tyś. lat temu... i który jest starszy? Bo widełki dla Neandertalczyka są znacznie większe
`paolo
3 lata temu
Kto cię redaktorku uczył matematyki. W twojej pisaninie 100 tys i 50 tys lat to wczesniej niż 230 tys. lat. Gratulaje. Tu cytat z twego pisania: Homo luzonensis żył w mniej-więcej tym samym czasie, co Homo floresiensis (często nazywany Hobbitem), czyli między 100 i 50 tys. lat temu. Jest więc starszy, niż znany Europejczykom Neandertalczyk (Homo neanderthalensis), żyjący 230-30 tys. lat temu.
ewolucja
3 lata temu
no a teraz mamy homo
MUCHOMOR KATO...
3 lata temu
Czy to czasem nie Torunscy bezdomni darczyncy?
andrzej
3 lata temu
nie prawda , że to to wymarło. Takie homo luzonensis można spotkać na osiedlu pod kioskiem :)
WanDale
3 lata temu
Taka piękna wyspa a ktoś rakiety glupotypopisał
naukowiec
3 lata temu
jest jeszcze i zyja potomkowie homo sovietikus-dziś to przedstawiciele parlamentu europejskiego co głupoty tworza i kaza homo sapiens wykonywać te glupoty
hmmmm
3 lata temu
Bóg dał nam jeden, jeden jedyny z boskich przymiotów - wolną wolę. A już z tym nie wiemy co mamy zrobić. Wolna wola zrobiła z nas najbardziej niebezpieczne i agresywne "zwierzę" na Ziemi. I nic nie wskazuje by się to zmieniło. Apokalipsa to nic innego jak eliminacja nieudanego modelu. Za 100 tyś. lat odkopią jednego z nas i powiedzą - "taki fajny a jednak nie przeżył, ciekawe co mogło spowodować jego wyginięcie?"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić