o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Katarzyna Bogdańska
|
aktualizacja

Prawybory prezydenckie w PO. Starcie kandydatów. Padło dużo mocnych słów

17
Podziel się

W przedwyborczej debacie Platformy Obywatelskiej konkurowali ze sobą wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Padły mocne słowa w kierunku Andrzeja Dudy.

W debacie spotkali się Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
W debacie spotkali się Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PAP)
bDmXJEyd

Zakończyła się debata PO między Małgorzatą Kidawą-Błońską a Jackiem Jaśkowiakiem. Na miejscu była nasza reporterka Karolina Kołodziejczyk.

Debata. Część I. Autoprezentacja

Debata rozpoczęła się od autoprezentacji kandydatów. Potem odbędą się pytania podzielone na trzy bloki tematyczne.

- Kandyduję, żeby nie było kolejnych Banasiów, Misiewiczów i Piotrowiczów. Żeby Polska miała prezydenta, który strzeże Konstytucji RP - mówiła jako pierwsza Małgorzata Kidawa-Błońska. - Polska to jest wielkie marzenie. Chcę lepszej przyszłości dla Polski. Musimy budować lepszą Polskę na wiele dekad - podkreśliła.

bDmXJEyf

Tłumacząc, dlaczego chce kandydować, przekonuje, że kobieta lepiej poradzi sobie w tych czasach z tym, żeby zasypać podziały i stworzyć przestrzeń do dialogu. - AntyPiS to za mało. Chcemy czegoś więcej: bezpieczeństwo, pozycja Polski na świecie nie ma szyldu partyjnego - powiedziała.

Jako drugi mówi Jacek Jaśkowiak. - Nie wiem czy mi zaufacie, czy będę mógł iść z hasłem "Prawdziwy prezydent, przyszła Polska”. Ten prawdziwy prezydent to taki, który potrafi rozmawiać z kościołem w wyprostowanej pozycji, ale nie jest antyklerykałem. I nie zakłamuje historii - mówił. - Niech wygra ten, kto ma większe szanse z prezydentem Andrzejem Dudą - podkreślił.

Debata. Część II. Pytanie: do jakich emocji elektoratu PiS będziecie się odwoływać, aby wygrać wybory?

- Ludzie chcą być zauważeni. Ludziom trzeba mówić prawdę. Przyjmą nawet najtrudniejsze decyzje, jeśli je wytłumaczymy - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Miałam wiele takich rozmów, w których ktoś mówił: pani jest z PO, ja z panią nie rozmawiam. Ale wystarczyło mi kilka minut, a udało nam się znaleźć kilka punktów wspólnych - dodała.

bDmXJEyl

Jacek Jaśkowiak natomiast zapewnił, że będzie stał zawsze po stronie wykluczanych i słabszych. - Będę zawsze po stronie obywateli, bo tylko dzięki Wam byliśmy w stanie dobrze współrządzić w Poznaniu - mówił. - Musimy szukać tego, co nas łączy. Tych spraw jest wiele. Możemy iść w marszu równości, ale możemy także patrzeć z szacunkiem na marsz obrony życia - mówił.

Jaśkowiak w mocnych słowach mówił o Andrzeju Dudzie. - Nie mam żadnych wątpliwości, że należy postawić przed Trybunałem Stanu Prezydenta Andrzeja Dudę za łamanie Konstytucji. Akt oskarżenia postawić należy także Marianowi Banasiowi - stwierdził.

Zadeklarował także, że on jako prezydent nie będzie słuchał szefa partii. Wywołało to śmiech na sali, szczególnie Grzegorza Schetyny.

bDmXJEym

Debata. Pytanie o klimat

Było też pytanie od internautki Ani Skowronek o kryzys klimatyczny. - Działania w sprawie klimatu trzeba podjąć już. Do 2035 musimy wycofać się z węgla - zadeklarowała Kidawa-Błońska.

Jacek Jaśkowiak stwierdził, że ekologia to bardzo szeroki obszar. To nie tylko dbałość o zieleń, ale także dbałość o to, co pozostawili nam przodkowie. Z węgla nie zrezygnujemy w ciągu 10 lat, ale musimy już teraz szukać alternatywnych rozwiązań - powiedział.

Jaśkowiak powiedział, że patrzy na ten temat bardziej realistycznie i to perspektywa raczej 20 - 30 lat. - Redukujmy to, co wiąże się z emisją. Patrzmy na to wszystko przez pryzmat ubóstwa energetycznego. Bywam na wsiach, więc rozumiem ludzi, których nie stać na wymianę pieca - powiedział.

Debata. Pytanie: Gdzie trzeba najpierw pojechać, by ratować reputację Polski, ponieważ jak twierdzi opozycja, jest taka konieczność?

Małgorzata Kidawa-Błońska: "Najpierw chcę zaprosić przedstawicieli ważnych krajów do Polski, by pokazać, że Polska nie będzie już w relacjach międzynarodowych rozkapryszonym dzieckiem".

bDmXJEyn

- Musimy być ambasadorem Ukrainy, wrócić do dobrej współpracy Grupy Wyszehradzkiej, zwrócić się także w stronę Afryki, bo tam "nas nie ma” - dodała.

Jacek Jaśkowiak: "Prezydent ma wiele narzędzi do roztropnej i rozsądnej polityki zagranicznej. Polska musi dbać o swój interes. Ambasadorowie państw, z którymi się spotykam, pilnują interesów rodzimych firm. To jest nowoczesna forma dyplomacji".

Wiek emerytalny

Kidawa-Błońska stwierdziła, że podniesienie wieku emerytalnego było dobrym rozwiązaniem, ale niedostatecznie PO przekonało do tego Polaków. Teraz Polaków trzeba przekonywać, żeby pracowali dłużej, ale nie zmuszać do tego.

Jacek Jaśkowiak stwierdził, że trzeba rozgraniczyć zawody i rozumie osoby pracujące fizycznie chcą wcześniej kończyć pracę.

bDmXJEyo

Program 500+

Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że to Sejm powinien proponować rozwiązania dla społeczeństwa. Prezydent natomiast ma je opiniować. - Prezydent interweniuje wtedy, kiedy widzi zagrożenie dla państwa. Nie może zastępować premiera - podkreśliła.

Jacek Jaśkowiak uważa, że należy sprawdzić, na ile ten program wpłynął na dzietność w Polsce. Jest zdania, że milionerzy nie potrzebują tych pieniędzy.

Grzegorz Schetyna przed debatą

- Jestem szefem Platformy Obywatelskiej, więc trzymam kciuki za Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jacka Jaśkowiaka. Ktokolwiek zostanie wybrany w prawyborach, wierzę, że znajdzie się w drugiej turze i będzie walczył z Andrzejem Dudą do ostatniej chwili - powiedział wcześniej Grzegorz Schetyna.

Zobacz także: Tragedia w Szczyrku. Burmistrz komentuje ze łzami w oczach

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmXJEyG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(17)
as
12 miesięcy temu
TĘCZOWA PYRA NA PREZYDENTA HAHAHAHAHA ALE JAJA ALE JAJA
as
12 miesięcy temu
KIDAWA- BĘDZIECIE TYRAĆ DO 70 SIĄTKI I NIE MACIE NIC DO GADKI !
as
12 miesięcy temu
p[ieprzyć wasze brednie pełowskie kundle !
bDmXJEyH
as
12 miesięcy temu
TĘCZOWA PYRO POKARZ KONKRETNY ARTYKUŁ KONSTYTUCJI KTÓRY ZŁAMAŁ PREZYDENT DUDA
NIC NOWEGO
12 miesięcy temu
Szanowni kandydaci podziwiam Was że wygadujecie te swoje bzdury, jednak nie mam wątpliwości że sami w to nie wierzycie.Obraz Polski i tego co myślicie pokazały nam taśmy u SOWY .Nie zamierzam agitować za pisem bo to partia tchórzy,udowodnili już że byle sędzia gra im na fujarce a błazny tańczą-trzeba mieć nabiał panie prezesie.
Najnowsze komentarze (17)
Paweł
11 miesięcy temu
Nie uwierzę w żadne obietnice jakiegokolwiek polityka PO.
Donald
12 miesięcy temu
po to inaczej Partia Oszustów , więc nie ma o czym mówić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dji
12 miesięcy temu
Z kaczego gniazda wylecial donald ale zaden z niego orzel raczej gapa! Czy wybor trzech sedziow na zapas,nalot sluzb na redakcje WPROST, prowokacje, palowanie i strzelanie do protestujacych bylo zgodne z konstytucja?!!
dziacho-1963
12 miesięcy temu
Specjaliści od ,,prawdy". Strzec Konstytucji, czy układów kolesiów, żeby było łatwiej malwersować kasę? Zakłamana, obłudna banda.MAFIA
marek
12 miesięcy temu
precz z pisowcami :-)
:)
12 miesięcy temu
ci ludzie z PO to wielkie POśmiewiski dla Polski
KOnstytucja
12 miesięcy temu
kazdego dnia DEkoMUNIZACJA trwa
arz?
12 miesięcy temu
Czy to w ogóle zasługuje na jakiś komentarz?
bDmXJEyz
Gość
12 miesięcy temu
Specjaliści od ,,prawdy". Strzec Konstytucji, czy układów kolesiów, żeby było łatwiej malwersować kasę? Zakłamana, obłudna banda.
ccc
12 miesięcy temu
panie jaśkowiak idź pan w pyry na bombki
prof. od roba...
12 miesięcy temu
POraża mnie ten ich bezzasadny bełkot wydawany z paszcz oralnych !!!!!
Polus
12 miesięcy temu
To barany z po o czym oni mówią czy ktoś ich rozumie kosmici
as
12 miesięcy temu
TĘCZOWA PYRO POKARZ KONKRETNY ARTYKUŁ KONSTYTUCJI KTÓRY ZŁAMAŁ PREZYDENT DUDA
as
12 miesięcy temu
KIDAWA- BĘDZIECIE TYRAĆ DO 70 SIĄTKI I NIE MACIE NIC DO GADKI !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić