o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Premier Mateusz Morawiecki odpowiada Władimirowi Putinowi. "Wielokrotnie kłamał na temat Polski"

94
Podziel się

Seria antypolskich wypowiedzi prezydenta Rosji, dotyczących genezy II wojny światowej, doczekała się reakcji polskich władz. Oświadczenie w tej sprawie, uzgodnione z prezydentem Andrzejem Dudą, wydał premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi
Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDeyIXgB

Poniżej publikujemy całą treść oświadczenia, która ukazała się na stronie internetowej KPRM.

"XX wiek przyniósł światu niewyobrażalne cierpienie i śmierć setek milionów ludzi - zamordowanych w imię chorych, totalitarnych ideologii. Śmiertelne żniwo nazizmu, faszyzmu i komunizmu jest oczywistością dla ludzi naszego pokolenia. Oczywistością jest także to, kto za te zbrodnie odpowiada - i czyj sojusz rozpoczął II Wojnę Światową, najbardziej morderczy konflikt w dziejach ludzkości.

bDeyIXgD

Niestety, im więcej czasu upływa od tych tragicznych wydarzeń, tym mniej wiedzą o nich nasze dzieci i wnuki. Dlatego tak ważne jest, byśmy nadal głośno mówili prawdę o II Wojnie Światowej, o jej sprawcach i ofiarach - i sprzeciwiali się wszelkim próbom zakłamywania historii.

Pamięć o tym złu jest szczególnie istotna dla Polski - pierwszej ofiary wojny. Nasz kraj najwcześniej doświadczył zbrojnej agresji hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. To właśnie Polska była pierwszym państwem, które walczyło w obronie wolnej Europy.

Opór wobec tych potęg zła nie stanowi jednak wyłącznie wspomnienia polskiego bohaterstwa - to coś znacznie ważniejszego. Ten opór to dziedzictwo całej wolnej i demokratycznej dziś Europy, która stanęła do walki przeciwko dwóm totalitaryzmom. Dzisiaj, gdy niektórzy dla swoich politycznych celów chcą podeptać pamięć o tych wydarzeniach, Polska musi stanąć w obronie prawdy. Nie w imię swojego interesu, lecz w imię tego, czym jest Europa.

bDeyIXgJ

Podpisany 23 sierpnia 1939 roku Pakt Ribbentrop-Mołotow nie był "paktem o nieagresji”. Był sojuszem politycznym i wojskowym, dzielącym Europę na dwie strefy wpływów - na linii trzech polskich rzek: Narwi, Wisły i Sanu, przesuniętej miesiąc później na linię Bugu, w wyniku zawartego 28 września "Traktatu o granicach i przyjaźni między III Rzeszą a ZSRR”. Był prologiem do niewyobrażalnych zbrodni, jakie w ciągu następnych kilku lat miały zostać popełnione po obu stronach tej linii.

Sojusz Hitlera i Stalina został błyskawicznie wcielony w życie: 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy uderzyły na Polskę z zachodu, południa i północy, a 17 września ZSRR zrobił to samo, atakując ze wschodu.

22 września w Brześciu nad Bugiem odbyła się wielka defilada - świętowanie wspólnego zwycięstwa hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji nad niepodległą Polską. Takich defilad nie urządzają strony paktów o nieagresji - robią to sojusznicy i przyjaciele.

Tak właśnie było z Hitlerem i Stalinem - długo byli nie tylko sojusznikami, ale wręcz przyjaciółmi. Ta przyjaźń kwitła do tego stopnia, że gdy grupa 150 niemieckich komunistów jeszcze przed wybuchem wojny uciekła z III Rzeszy do ZSRR, w listopadzie 1939 roku Stalin przekazał ich Hitlerowi niejako "w prezencie” - wydając ich na pewną śmierć.

bDeyIXgK

ZSRR i III Rzesza przez cały czas ściśle ze sobą współpracowały. Na konferencji w Brześciu 27 listopada 1939 roku, przedstawiciele służb bezpieczeństwa obu państw omawiali metody i zasady współpracy przy zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych na okupowanych terenach. Następne konferencje pomiędzy funkcjonariuszami NKWD i SS na temat ich współpracy odbywały się m.in. w Zakopanem oraz w Krakowie (w marcu 1940). To nie były rozmowy o nieagresji - ale o likwidowaniu (czytaj: mordowaniu) ludzi, obywateli Rzeczpospolitej oraz o wspólnych, sojuszniczych działaniach w celu całkowitego zniszczenia Polski.

Bez współudziału Stalina w rozbiorze Polski i bez surowców naturalnych, które Stalin dostarczał Hitlerowi, niemiecka machina zbrodni nie opanowałaby Europy. Ostatnie pociągi z dostawami jechały z ZSRR do Niemiec 21 czerwca 1941 roku - na dzień przed tym, gdy Niemcy hitlerowskie zaatakowały dotychczasowego sojusznika. Dzięki Stalinowi Hitler mógł bezkarnie podbijać kolejne kraje, zamykać Żydów z całego kontynentu w gettach i przygotowywać Holokaust - jedną z największych zbrodni w historii ludzkości.

Stalin prowadził zbrodnicze działania na wschodzie, podporządkowując sobie jeden kraj po drugim i rozwijając strukturę obozów, które Rosjanin Aleksander Sołżenicyn nazwał "Archipelagiem Gułag”. Obozów, w których miliony ludzi, przeciwników władzy komunistycznej wyniszczane były niewolniczą, morderczą katorgą.

bDeyIXgL

Zbrodnie komunizmu zaczęły się jeszcze przed II wojną światową - od śmierci głodowej milionów Rosjan na początku lat dwudziestych, od Wielkiego Głodu, w wyniku którego śmierć poniosło wiele milionów mieszkańców Ukrainy i Kazachstanu, przez Wielką Czystkę, w ramach której zamordowano blisko 700 tysięcy przeciwników politycznych i zwykłych obywateli ZSRR, najczęściej Rosjan, także w tzw. "Operacji Polskiej” NKWD, w której rozstrzeliwano przede wszystkim obywateli ZSRR polskiego pochodzenia. Na śmierć przeznaczono dzieci, kobiety, mężczyzn. W samej tylko "Operacji Polskiej” według danych NKWD rozstrzelano ponad 111 tysięcy osób - zabitych z premedytacją przez sowieckich komunistów. Bycie Polakiem w Związku Radzieckim w tym czasie oznaczało wyrok śmierci lub wieloletnie zesłanie.

Kontynuacją tej polityki były zbrodnie popełniane już po najeździe sowieckim na Polskę (17 września 1939) - jak wymordowanie ponad 22 tysięcy polskich oficerów i przedstawicieli elit m.in. w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i Mińsku - a także w katowniach NKWD i łagrach w najdalszych zakątkach sowieckiego imperium.

Największymi ofiarami komunizmu byli obywatele Rosji. Historycy szacują, że w samym tylko Związku Sowieckim zamordowano 20 do 30 milionów ludzi. Śmierć i łagry czekały nawet na tych, których każde cywilizowane państwo otacza opieką - na powracających z wojny jeńców. ZSRR nie traktował ich jak bohaterów wojennych, ale jak zdrajców. To była "wdzięczność” Rosji sowieckiej dla jeńców-żołnierzy Armii Czerwonej: śmierć, łagry, obozy koncentracyjne.

bDeyIXgM

Za wszystkie te zbrodnie odpowiadają komunistyczni przywódcy, na czele z Józefem Stalinem. Podejmowane po 80 latach od wybuchu II Wojny Światowej próby rehabilitowania tej postaci dla politycznych celów dzisiejszego prezydenta Rosji muszą budzić zdecydowany sprzeciw każdego, kto ma choć podstawową wiedzę o historii XX wieku.

Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej. W ostatnich tygodniach Rosja poniosła kilka istotnych porażek: niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu, a rozmowy w tzw. "formacie normandzkim” nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń - tym razem amerykańskich - które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2. Jednocześnie rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu.

Słowa Prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów. Rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - i że w Polsce nie ma pomników Hitlera ani Stalina. Takie pomniki były na naszej ziemi wyłącznie wtedy, gdy stawiali je agresorzy i zbrodniarze - III Rzesza hitlerowska i Rosja sowiecka.

Naród rosyjski - największa ofiara Stalina, jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy w historii świata - zasługuje na prawdę. Głęboko wierzę w to, że naród rosyjski jest narodem ludzi wolnych - i że odrzuca stalinizm, nawet gdy władza prezydenta Putina stara się go zrehabilitować.

Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego (podkreślenia pochodzą od redakcji).

Przypomnijmy, że rosyjski prezydent w ostatnich dniach mówił m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Mówił też, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Słowa Putina wywołały falę krytyki, a w piątek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w tej sprawie ambasadora Rosji w Warszawie. Obie strony różnią się, co do relacji z tego spotkania.

bDeyIXhe
KOMENTARZE
(94)
Mół
10 miesięcy temu
Cynizm pu Tina jest porażający on nas jak s talin po prostu nie nawidzi
Furman
10 miesięcy temu
No tak, najlepiej zakłamać historię a może jeszcze z trzeciej rzeszy i Rosji Stalina zrobić bohaterów?
obs.
10 miesięcy temu
Armia czerwona walczyła nie tylko z Wojskiem Polskim,ale również z dyplomatami polskimi.Ambasador Grzybowski z personelem został pozbawiony immunitetu dyplomatycznego,co praktycznie równało się z internowaniem.Gdyby nie twarda postawa dziekana korpusu dyplomacji -o zgrozo ! niemieckiej Schulenberga-tak niemieckiej ! /z Niemcami byliśmy od 3 tygodni w stanie wojny/,to możliwe jest,że dyplomaci polscy podzieliliby los ofiar w Katyniu lub innym miejscu.Putin ma rację,że w Brześciu Sowieci nie walczyli z Polakami,w Brześciu tylko czcili z Niemcami rozbiór Polski !!!
bDeyIXhf
MOHER
10 miesięcy temu
POLITYCY I PRAWDA NIE IDĄ W PARZE.
Vfvxfxr
10 miesięcy temu
W Rosji nie istnieje pojęcie prawdy jako celu świadomości społecznej wyrazu szanowania takich pojęć jak dobro i zło względem człowieka i społeczeństwa . Istnieje tylko propaganda jako narzędzie uprawiania polityki.
Najnowsze komentarze (94)
jet
10 miesięcy temu
Co tu mówić o Stalinie , a nasi wewnętrzni wrogowie nienawidza Polaków równie mocno jak potomki Stalina
bumerang
10 miesięcy temu
Ciekawe , który jest większym kłamcą?.
wałek
10 miesięcy temu
kłamca odpowiada kłamcy bo dzień bez kłamstwa to dzień stracony - i tak sobie opowiadają a naród myśli , że to prawda
HEJ,,
10 miesięcy temu
no takich mamy sąsiadów i ze wschodu i z zachodu sami sie układaja a my między młotem a kowadłem --musimy sie wiecej rozpychać bo nas zmiażdżą i dobrze ,że z USA sie dogadujemy , ten to dobry sojusznik a reszta już raz zawiodła , TRZEBA O TYM PAMIETAĆ !
sceptyk
10 miesięcy temu
sprytne zagranie Putina, sprawdził w ten sposób, czy za Polską ujmie się któryś z jej sojuszników, rzecz jasna nie ujął się żaden, no i teraz zagadka: czy tak samo będzie w przypadku agresji fizycznej, a nie tylko słownej ...
wróg pisu
10 miesięcy temu
to tak do wszystkich rusofilów. Zawsze mamy za granicą wschodnią WROGA, nie przyjaciela, ale wroga, który produkuje tylko armaty nic więcej i o tym Należy i Trzeba Pamiętać!
AntyTeza
10 miesięcy temu
A z kim walczylo Ukrainskie UPA, Wlasow, litewsko-lotewskie Waffen SS? Teraz Litwa, Lotwa, Ukraina i Bialorus to przyjaciele?
Konrad
10 miesięcy temu
uczeń odpowiedział mistrzowi?
bDeyIXgX
Winston
10 miesięcy temu
Churchill mówił, że Anglia nie ma ani stałych przyjaciół ani stałych wrogów. Ma stałe interesy. Ta dewiza powinna towarzyszyć każdemu, któremu wrogie powinny być emocje.
wef
10 miesięcy temu
Brawo panie premierze,tak trzymać,ten rozputin to morderca,taki sam ,jak STALIN
solidarność
10 miesięcy temu
Panie premierze zdaję sobie sprawę , że prowadzenie międzynarodowej polityki nie jest proste tym bardziej z rządami przeciwnymi Polsce .Ale proszę być odważnym i konsekwentnym bo ruskie i tak nam nie odpuszczą chcąc zatuszować swoją morderczą historię i przyszłe plany .
emeryt
10 miesięcy temu
Morawiecki nie kopaj się z koniem............
alosza
10 miesięcy temu
POLSKA nie daje sie rabowac i dlatego dla rudelka jest zla
Boss
10 miesięcy temu
Wywalić wszystkich ruskich z Polski Dziadów w złodziei oszustów.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić