o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|

Premier Słowenii poprze sankcje na Polskę. Chce być w głównym nurcie UE

77
Podziel się

Szef rządu Słowenii Miro Cerar zadeklarował, że jest gotowy poprzeć sankcje przeciwko Polsce za łamanie zasad praworządności. Podkreślił też, że jego kraj chce być w twardym jądrze unijnej polityki.

Miroslav Cerar
Miroslav Cerar (Wikimedia Commons CC BY)
bDyQBVuJ

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu prezydent Francji przekonał wyszehradzkich sojuszników Warszawy do poparcia szkodliwego dla Polski projektu unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych, polska dyplomacja otrzymała kolejny cios. Słowenia, jeden z krajów wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza, zadeklarowała swoje poparcie dla unijnych sankcji przeciwko naszemu krajowi.

- Widzimy w Polsce procesu, które zagrażają rządom prawa. Jeśli ktokolwiek poważnie będzie zagrażał praworządności w Europie, Słowenia poprze sankcje, jeśli będą potrzebne - powiedział w piątek premier kraju Miro Cerar w rozmowie z portalem Bloomberg.

Cerar stwierdził też, że zjawisko, przed którym ostrzega polski rząd - "Europą dwóch prędkości" - tak naprawdę już jest faktem, a Słowenia nie zamierza pozostawać na unijnych peryferiach.

bDyQBVuL

- Musimy być w harmonii z najbardziej zintegrowaną częścią UE, to jest nasze zobowiązanie - powiedział polityk.

Cerar i jego Partia Nowoczesnego Centrum (SMC) należy do frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim, dlatego jego wypowiedź nie jest wielkim zaskoczeniem. Ale jak pokazały ostatnie dni, postawa Słowenii jest powszechna w naszej części Europy. Dwa tygodnie temu podobne słowa wypowiedział premier Słowacji Robert Fico, który do niedawna sam uchodził za i jednego z najgłośniejszych krytyków UE. Fico zdystansował się od polskiej polityki europejskiej i zadeklarował, że choć ceni współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej, to w żywotnym interesie Słowacji leży integracja z głównym rdzeniem UE, który tworzą m.in. Francja i Niemcy.

Podobną postawę zaprezentowali inni sojusznicy Polski w regionie podczas niedawnej wizyty Emmanuela Macrona. Słowacja i Czechy oraz Bułgaria i Rumunia porozumiały się z francuskim prezydentem w sprawie pracowników delegowanych. Polski rząd usłyszał tymczasem od Macrona, że w przeciwieństwie do tych państw, nie będzie decydować o przyszłosći Unii.

bDyQBVvm
KOMENTARZE
(77)
lucy71
3 lata temu
Chca się przypodobac Unii a im zależy tylko na własnych korzyściach !
precz z komun...
3 lata temu
trzeba ten kołchoz opuścić nie tak to miało wyglądać miała to być unia gospodarcza a nie namiestnik nad naszym krajem precz z z dyktaturą chcę pozostać wolnym człowiekiem bezpiecznym w swoim miejscu na ziemi.
noo
3 lata temu
No cóż Słowacja od zawsze popiera Niemców. Nawet za Hitlera miała rząd współpracujący z nim.
bDyQBVvn
polski kulak
3 lata temu
Slowenia to maly kraj bez perspektyw na przyszlosc,musza tanczyc jak kapela zagra,a Polska to duzy kraj z perspektywani na przyszlosc i z historia,ktorej zaden Polak sie nie powstydzi,to nic dziwnego,ze o Polsce,chca decydowac polacy.
Prawdomow
3 lata temu
To taki Tusk tylko ze Słowenii morda fałszywa zdradziecka lekko rudawy agent niemiecki może nawet rocznik Tuska ze szkoły dla agentury
Najnowsze komentarze (77)
Zmija
3 lata temu
Zdrajca !!!!!!!!!
czarek wawa
3 lata temu
niestety w czasie 2 wojny lepiej byłoby współpracować z Niemcami dla własnych korzyści , a zysk byłby ogromny -nizniszczona Warszawa,niewymordowana inteligencja, nie byłoby powstania warszawskiego, a obywatele żydowscy zapewne wysiedleni na Madagaskar gdzie spokojnie dożyliby końca wojny, a polskie granice byłyby nad morzem czarnym.
Słowak
3 lata temu
Durny jak burak
Marianno
3 lata temu
UE, sojusze... wyjdziemy na tym jak w 1939r... ZSRE z ośrodkiem niemieckich, to to samo co ZSSR z ośrodkiem w Moskwie. Jedni i drudzy będą mieć nas za nic i my Polacy będziemy rozgrywani, będziemy rynkiem zbytu i tanią siłą roboczą, a do tego jeszcze zakwaterują nam kebabów... Tak nam potrzebna ta UE jak wrzód na ....
wiesiek
3 lata temu
czesi mieli racje ze odizolowali sie sie od gnoi
Monia
3 lata temu
Już się boimy co to za państwo mała plama na mapie a tak się rzuca ty sobie możesz palcem w bucie pokiwac
polak
3 lata temu
Unia zbyt wiele chce narzucac
Hannibal Liki...
3 lata temu
W republikach byle Jugoslawii opowiadaja o Slowencach dowcip: Co robi ladna blondynka miedzy dwoma Slowencami? Przeszkadza im.
bDyQBVvf
marek
3 lata temu
bu ha ha bu ha ha bu ha ha i się wydało jakiego miałeś dziadka
aaa
3 lata temu
dbaj o swoje jądra.
pol
3 lata temu
Najgorsi są i tak zdrajcy we własnym kraju. Mam na myśli niemiecko-polską partię PO, która też popiera sankcje na Polskę. Wymiotować się chce jak się na nich patrzy. Powinni siedzieć łącznie z Tuskiem za zdradę
stefan
3 lata temu
popieraj tuseka , i makrele sprowadzaj muzulmanow bedziesz mial poparcie
ian
3 lata temu
2 mln. ludzi-ale kraj -następny chce się mądrzyć i podlizywać.Przyjmij premierze ze 2 mln. uchodźców.Będziecie większym krajem.Ciekawe,ile przyjąłeś dotychczas.
ss
3 lata temu
fasisticzka=slovenia
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić