o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Prezes TK Julia Przyłębska naradzała się z władzami PiS i prezydentem w Belwederze

25
Podziel się

Jak ustaliła WP, w grudniu ubiegłego roku w Belwederze doszło do tajnej narady kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Andrzejem Dudą. Głównym tematem były zmiany w sądownictwie wprowadzane tzw. ustawą kagańcową. W spotkaniu uczestniczyła również prezes Trybunału Julia Przyłębska. Biuro prasowe TK informuje nas, że prezes nie bierze udziału w partyjnych naradach. Równocześnie dodaje, że uczestniczy w "różnych spotkaniach", także tych organizowanych przez Kancelarię Prezydenta.

Na naradę do Belwederu Julie Przyłębską miał zaprosić prezes Jarosław Kaczyński
Na naradę do Belwederu Julie Przyłębską miał zaprosić prezes Jarosław Kaczyński (East News, Andrzej Iwańczuk)
bDzcCJnV

Informację udało nam się potwierdzić nieoficjalnie w dwóch źródłach, zarówno zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego, jak i w otoczeniu kierownictwa PiS. Do spotkania doszło w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie tuż przed sejmową dyskusją i głosowaniem ws. tzw. ustawy "kagańcowej”, dotyczącej wymiaru sprawiedliwości. Sejm przegłosował projekt autorstwa PiS 20 grudnia ub. roku.

Według naszych informatorów, uczestnikami narady byli m.in. prezydent Andrzej Duda i jego ministrowie, prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i europoseł Joachim Brudziński. Na spotkaniu pojawiła się też Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak udało nam się ustalić, przyjechała na zaproszenie prezesa Kaczyńskiego.

– Narada dotyczyła zmiany przepisów mających dyscyplinować sędziów, a także strategii na wypadek krytyki ze strony unijnych instytucji – mówi nam nasz informator. Na spotkaniu miała zapaść decyzja, że w sprawie wprowadzanych zmian w wymiarze sprawiedliwości PiS nie pójdzie na żadne ustępstwa.

bDzcCJnX
Zobacz także: Zobacz też: Wojna o sądy. Kidawa-Błońska mówi o zamachu stanu. Reakcja wicepremiera Sasina: bredzi

Co prezes Przyłębska, stojąca na czele Trybunału Konstytucyjnego, robiła na partyjnej naradzie z udziałem prezydenta w Belwederze? Pytania w tej sprawie wysłaliśmy w poniedziałek w południe. Odpowiedzi, w których Trybunał zaprzecza jakoby Przyłębska pojawiła się na partyjnej naradzie, nadeszły ok. 19.00 w poniedziałek. W przesłanej informacji, biuro prasowe TK przekazało nam również, że prezes TK uczestniczy w "różnych spotkaniach", także tych organizowanych przez Kancelarię Prezydenta.

- Kategorycznie zaprzeczamy jakoby doszło do opisanego spotkania w Pańskim pytaniu. Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie uczestniczy w naradach kierownictw żadnych partii politycznych. Ponadto informujemy, że Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczy w wielu różnych spotkaniach organizowanych przez Kancelarię Prezydenta, Premiera, Sejmu, Senatu jak również przez inne organy państwowe - napisało nam biuro prasowe Trybunału.

bDzcCJod

Przypomnijmy, że od chwili wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału Konstytucyjnego, organ władzy sądowniczej zaczął być postrzegany jako upolityczniony i daleki od niezależności.

Nie bez znaczenia są tu bardzo dobre relacje między szefową Trybunału a prezesem Jarosławem Kaczyńskim. W jednym z wywiadów polityk nazwał ją "odkryciem towarzyskim”. - To jest moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, naprawdę przemiła osoba. Ona jest Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, ale to są całkiem prywatne znajomości. Bardzo lubię u niej przybywać. Zresztą wiele osób u niej bywa – mówił w TVP.

Z kolei jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", w mieszkaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego odbywają się cykliczne spotkania i biorą w nich udział prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, jak informował portal Onet,w ubiegłą środę, a więc w przededniu podjęcia uchwały przez Sąd Najwyższy prezes PiS Jarosław Kaczyński miał odwiedzić Julię Przyłębską w jej prywatnym mieszkaniu. Nieoficjalnie, rozmowa miała dotyczyć powstrzymania decyzji prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gerdsorf, która nie miała zamiaru rezygnować z posiedzenia połączonych trzech Izb SN.

bDzcCJoe

Po kilku dniach od publikacji, Trybunał zaprzecza również tej informacji podawanej przez większość mediów. - Nieprawdziwa jest informacja, jakoby w dniu 22 stycznia w mieszkaniu Pani Julii Przyłębskiej, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego doszło do spotkania z Panem Jarosławem Kaczyńskim. Kategorycznie oświadczamy, że nie było takiego spotkania - informuje WP Aleksandra Wójcik, rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdziliśmy, żadna redakcja, w tym także Onet, nie prostowały tej informacji.

Tego samego dnia Kaczyński pojawił się w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek, później w mieszkaniu u prezes TK. W efekcie, Witek złożyła wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, a prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska próbowała zawiesić posiedzenie trzech izb SN. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego jednak zignorowała stanowisko Trybunału.

Zdaniem prawników, w obecnej sytuacji Trybunał nie spełnia swoich podstawowych funkcji. - Trybunał Konstytucyjny nie jest już organem czuwającym nad konstytucyjnością i spójnością systemu prawnego. Ale organem formalnie legalizującym projekt politycznej zmiany ustroju wymiaru sprawiedliwości, realizowany bez zmiany konstytucji – mówiła OKO.press prof. Ewa Łętowska, były Rzecznik Praw Obywatelskich i b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

bDzcCJof

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzcCJoy
KOMENTARZE
(25)
gggggggg
12 miesięcy temu
To jest własnie ta kasta szkodzaca POLSCE.
aza
12 miesięcy temu
Jak nic będzie drugi Auschwitz w tym kraju i sami siebie zniszczymy. To już się zaczęło.
Nick
12 miesięcy temu
To nie kasta, to mafia.
bDzcCJoz
de facto
12 miesięcy temu
Wszystkie prawne problemy Polski z UE wywolal Ziobro.
observer
12 miesięcy temu
PIS w 4 lata zdemolowal wszystkie instytucje panstwa a teraz idzie na zwarcie z Bruksela ku uciesze Putina
Najnowsze komentarze (25)
gość 44
11 miesięcy temu
"Jak ustaliła WP, w grudniu ubiegłego roku w Belwederze doszło do tajnej narady kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Andrzejem Dudą." - No i !?!?!?!? A podpowiedzcie no ludeczkowie złoci z kim to się spotyka i naradza Rzepliński, Gersdorf i ten celebryta z Olsztyna co ?!?! Czy nie przypadkiem z Budką i jego watahą ?! Ciekawe no.
lepszysort
12 miesięcy temu
Ciemny lud ma to gdzieś dopóki mu płacą.
Pik
12 miesięcy temu
Zebrała się cała wioska. Kupja nowe pługi.
dakota
12 miesięcy temu
i to jest demokratyczne państwo i nie zależne sądy
dakota
12 miesięcy temu
i to jest demokratyczne państwo i nie zależne sądy
gill
12 miesięcy temu
Niezależna jest ta pani z TK-Chyba w wyborze posiłków.Choć ponoć i tutaj nie do końca.
mają zakaz?
12 miesięcy temu
A co mają zakaz się spotykać i omówić sprawy, co to Kaczyński przy Przyłębska nie mają prawa rozmawiać. Co już was poraziło całkiem , Wrzeszczycie o demokracji i tolerancji, a jak "Kaczyński" to zaraz pomyje się wylewają.
Jan Kowalski
12 miesięcy temu
Totalnie wściekłe trolle wyją z bezsilności że Naród w większości popiera PIS !!! Jeszcze sobie powyjecie ! Cienko !
bDzcCJor
Zxc
12 miesięcy temu
No i proszę przylebska na telefon zwykłego posła duda na posyłki zwykłego posła i to tępego suwerena nie denerwuje ??? Dlaczego??? No tak bo jest tępy !!!
8787
12 miesięcy temu
Kwiczą trolle kwiczą, długo nie POkwiczą, jak sPOnsorzy będą musieli oddać co nakradli to i 500+ na hejtera się skończy.
jhgfr
12 miesięcy temu
nocna deptanie julci , nareszci kulawy sostał rozprawiczony!!!!!
Lalunie
12 miesięcy temu
Spełnij swoje marzenia. Marzysz o seksiku z 18-letnią pachnącą brzoskwinką, a może wolisz obrośniętą dojrzałą MILF? Poznaj kobietę swoich marzeń na www.panie.online
maciek
12 miesięcy temu
To jest właśnie pełzający Zamach Stanu
jaćka
12 miesięcy temu
"doszło do opisanego spotkania w Pańskim pytaniu"..gdzie jest to Pańskie pytanie, w którym się można spotykać?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić