Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomek Orszulak
|

Prezydent Duda w Afganistanie. "Do końca roku zwiększymy kontyngent o 50 żołnierzy"

24
Podziel się:

- Nasi żołnierze cały czas są tutaj potrzebni. Nie zamierzamy się wycofywać, bo misja musi trwać dalej - powiedział prezydent podczas spotkania w Bagram z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Odwiedził tam misję Resolute Support, która podlega NATO.

Wizyta Dudy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie
Wizyta Dudy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie (KPRM, Jakub Szymczuk)

Towarzyszyli mu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN minister Paweł Soloch oraz dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Sławomir Wojciechowski.

"Misja w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc"

Prezydent wręczył Krzyże Zasługi z Mieczami oraz medale resortowe. Gwiazdami Afganistanu wyróżnieni zostali także żołnierze armii amerykańskiej. W czasie pobytu w bazie wojskowej Duda rozmawiał z premierem Afganistanu Abullahem Abullahem i dowódcą misji Resolute Support gen. Johnem W. Nicholsonem Jr.

- Zadeklarowaliśmy, że do końca roku zwiększymy o 50 żołnierzy ten kontyngent - zapowiedział prezydent. Podkreślił, że "polscy żołnierze stacjonują w Afganistanie od 16 lat i ta misja, odbywa się w jednym z najniebezpieczniejszym z miejsc".

Wspólny posiłek i selfie w czołgu - zobacz zdjęcia

- Nasi żołnierze cały czas są tutaj potrzebni i dlatego obiecywaliśmy dzisiaj gen. Nicholsonowi, że nie zamierzamy się wycofywać, bo misja musi trwać dalej aż do skutku, kiedy armia afgańska sama będzie mogła przejąć wszystkie obowiązki - wyjaśnił. Podkreślił znaczenie misji dla sojuszniczej wiarygodności Polski.

"Realizujemy misję niesienia pokoju"

- Pokazujemy, że nasza postawa jest zgodna z zasadą NATO 360 stopni. Chodzi nie tylko o to, aby jednostki NATO były w Polsce i abyśmy mieli sojuszniczych żołnierzy na naszym terenie, ale także o to, że my realizujemy misję niesienia pokoju i budowania stabilności w innych regionach - wyjaśnił.

Misja Resolute Support rozpoczęła się, gdy z końcem roku 2014 sojusz zakończył misję ISAF. Liczy ok. 13 tys. żołnierzy podporządkowanych pięciu regionalnym dowództwom.

Polski Kontyngent Wojskowy do końca czerwca 2016 liczył 200 żołnierzy i pracowników wojska. Później dodano 50-osobowy odwód w kraju. Od lipca ubiegłego roku liczy do 250 osób.

Trzon stanowią żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. A także pododdziały 11. pułku artylerii z Węgorzewa, 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, 1. Bazy Lotniczej Wojsk Lądowych z Inowrocławia. Są także lekarze, logistycy i żołnierze Wojsk Specjalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Doradca Andrzeja Dudy nie pozostawia złudzeń ws. Smoleńska
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(24)
Nik
4 lata temu
No to teraz isis jest zalatwiony .
Polish men
4 lata temu
Nie mamy interesu w Afganistanie. Tak się trwoni pieniądze podatników. Nie musimy lizać Amerykanom... Może skończycie z tym wchodzeniem innym w tyłek.
Polak
4 lata temu
Panie Prezydencie na misję to się jedzie z krzyżem a nie z karabinem a ta Polska niby armia to okupanci Żołnierz ma bronić własnego kraju na jego terytorium a nie mordować innego narodu mordować ojca dzieciom lub matkę wstydził by się pokazywać w mundurze żołnierza to hańba włazić USManom w pośladki
kaczorek jare...
4 lata temu
kim jest ten pan Duda?
sgsdg
4 lata temu
Będą do nas strzelać jak do Kaczek XD
sgdsdg
4 lata temu
50 żołnierzy to mówiąc II wojennym żartem - w sam raz na 1 magazynek..
Drugi sort
4 lata temu
Odpowiem na to pytanie Bo mu tatuś do wanny wchodził jak był mały .
Don Kichot
4 lata temu
Wyglądają w tych mundurkach żałośnie i śmiesznie.
Hans klosss
4 lata temu
Jakim prawem blaszczak nosi mundur ?
JaNie
4 lata temu
Prezydent Juda :)
83
4 lata temu
Ministrem Obrony Narodowej powinien być człowiek zasłużony o wysokim stopniu wojskowym,który ma pojęcie i doświadczenie.Niestety wielu odeszło i wielu zostało''wydalonych''.Teraz jak widać tego w mundurze to nóż w kieszeni się otwiera.
xyz
4 lata temu
Wysyłajcie ich za swoje pieniądze! Tam są tylko najemnicy zniewalający inny naród w imię PAX AMERICANA!!!!!!
polacy przez ...
4 lata temu
a czy za rzadów po nie krzyczeliśta żeby wycofać?
myslacy
4 lata temu
A co USA znalazła nowe złoża Ropy??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić