o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Marcin Lis
|

Problem ponad miliona Polaków. Nie załatwią żadnej sprawy przez miesiąc

18
Podziel się

Ponad milion Polaków nie wymieniło dowodów osobistych, które straciły ważność. Ich brak może słono kosztować, a oczekiwanie na nowy to nawet 30 dni.

Brak ważnego dowodu może kosztować nawet 5 tys. zł
Brak ważnego dowodu może kosztować nawet 5 tys. zł (PAP, Paweł Supernak)
bDoweGut

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego mogą złożyć osoby, które ukończyły 18 lat, zmieniły dane osobowe zawarte w dokumencie, albo dowód został zgubiony lub skradziony. Wniosek złożyć muszą jednak przede wszystkim ci, których dokumenty tracą ważność. Dla tej ostatniej grupy Ministerstwo Cyfryzacji na stronie internetowej obywatel.gov.pl zamieściło specjalne ostrzeżenie. Urzędnicy przypominają w nim, że wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego należy złożyć "co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności".

30 dni czekania

Dokładnie 30 dni wynosi maksymalny czas oczekiwania na wydanie nowego dokumentu. Stąd, jeśli ktoś ma nieważny dowód od końca ubiegłego roku i wniosek złoży w najbliższym możliwym terminie, np. 8 stycznia, będzie musiał radzić sobie bez dokumentu przez kolejny miesiąc.

bDoweGuv

A brak ważnego dowodu osobistego to nie tylko problem praktyczny – niemożliwym stanie się załatwienie spraw w urzędach czy bankach – ale także poważne ryzyko finansowe. Istnieje bowiem w polskim prawie przepis, który umożliwia nałożenie do 5 tys. zł mandatu na osobę, która nie posiada ważnego dowodu osobistego.

Jak złożyć wniosek

Procedura złożenia wniosku o wydanie dokumentu nie jest skomplikowana. Wciąż głównym sposobem jest wizyta w urzędzie z kompletem dokumentów (poza formularzem wniosku trzeba mieć ze sobą odpowiednie zdjęcia oraz inny dokument potwierdzający tożsamość, o ile był wydany). Nie jest to jednak jedyna forma składania wniosku – można złożyć go online. O ile posiadamy profil zaufany (jego założenie wymaga wizyty w urzędzie). Ostatnią z możliwości, która zarezerwowana jest dla osób niepełnosprawnych lub chorych, stanowi wizyta urzędnika w domu. W takiej sytuacji wystarczy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, a według informacji Ministerstwa Cyfryzacji, urzędnicy przeprowadzą obywatela przez całą procedurę.

Według oficjalnych informacji problem braku ważnego dowodu osobistego dotyczył niemal 1,1 mln Polaków.

bDoweGuW
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(18)
Kontrola bydł...
3 lata temu
Znam człowieka który do 32 roku życia nie posiadał żadnych dokumentów , można w tym kraju dobrze żyć bez dokumentów meldunku itd ...
joł
3 lata temu
Ja jestem tym jednym 1,1 mln
klosz
3 lata temu
W Polsce nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego ,o ukaraniu za brak itp. nie określa żadna ustawa i nic nie ma w prawie karnym na ten temat
bDoweGuX
gabi
3 lata temu
hahaha taaa, wielki problem, mój dowod straciła ważność w listopadzie, wniosek złozyłam w grudniu, nie zdązyli zrobić przed sylwestrem, które spędziłam w czechach - zero problemu :P
kruk50
3 lata temu
CO jeszcze wymyślicie żeby ściągąć pieniądze od polaka.
Najnowsze komentarze (18)
SAD
3 lata temu
Ja nie odnowiłem dowodu przez rok.
zigzag
3 lata temu
Bolec ma większy Problem. Przez pomyłkę zjadł małą karteczkę z telefonem do Pana Oficera Prowadzącego. Teraz nie wie ile kartek zniszczył a ile zostało. I w której Centrali... Moskwa, Telawiuu, Łoszynkton...,...
Anna
3 lata temu
Jak można o tym zapomnieć? Dowód to nie karta do biblioteki, żeby to aż w takiej ilości(milion) bagatelizować. Lenie!!!
Precz
3 lata temu
Pięknie 5tyś kary Pisiaki zacierają tłuste łapska znowu wpłynie dodatkowa kasa na 500plus dla 90% patoli
murdi
3 lata temu
zmiana dowodów jest wymagana bo aparat musi się nachapać ,to kolejne przymusowe zdojenie podatników. po odbioru nowego dowodu nie myślcie, że będzie dożywotnio, za 9 lat musisz znowu wyrobić następny pewnie z odciskiem palca.
Marek
3 lata temu
Od dwóch lat nie mam ważnego dowodu osobistego.A to dlatego, aby ktoś nie wziął na mnie kredytu.Posługuje się prawem jazdy, a z usług Poczty Polskiej nie korzystam, więc nie muszę go pokazywać paniom z okienka.Swoją drogą to nie jest prawda o tej karze.
Marcin
3 lata temu
Jak to jest ten wielki problem to ja chciałbym mieć w życiu tylko takie problemy , a rozwiązanie jakie skomplikowane , szkoda słów .
tupi
3 lata temu
za sklerozę trzeba płacić
bDoweGuP
Misio
3 lata temu
Glupota goni glupote coraz gorsze artykuly....
kruk50
3 lata temu
CO jeszcze wymyślicie żeby ściągąć pieniądze od polaka.
adrochom
3 lata temu
Najlepsze jest to, że z nowy dowód za granicą jest bezużyteczny. A wszystko przez brak scan podpisu właściciela.
gdziesztam
3 lata temu
Ciekawe ja ostatni raz wyciągałem dowód osobisty ponad 3 lata temu jak opuszczałem ten dziwny kraj
lampka
3 lata temu
tworząc profil zaufany nie jest konieczna wizyta w urzędzie. wystarczy mieć np konto w banku dzięki czemu profil można założyć online. zajmuje to 5 minut max.
klosz
3 lata temu
W Polsce nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego ,o ukaraniu za brak itp. nie określa żadna ustawa i nic nie ma w prawie karnym na ten temat
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić