o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Prokuratura chce postawić posłance zarzuty. Ale jest bezradna, bo PiS nie chce zająć się wnioskiem

25
Podziel się

Blisko od roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie może postawić zarzutów posłance Małgorzacie Zwiercan. Wniosek w tej sprawie utknął w sejmowej komisji, w której większość ma PiS. Zdaniem opozycji, to celowe działanie, bowiem Zwiercan wspiera w głosowaniach partię rządzącą.

Posłanka Małgorzata Zwiercan nie usłyszała do tej pory zarzutów za głosowanie na dwie ręce
Posłanka Małgorzata Zwiercan nie usłyszała do tej pory zarzutów za głosowanie na dwie ręce (PAP, Andrzej Hulimka)
bEazcaSZ

Chodzi o głośną sprawę z kwietnia 2016 roku. Zwiercan, wówczas posłanka klubu Kukiz’15, w głosowaniu nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego oddała głos za swojego klubowego kolegę - Kornela Morawieckiego. Po głosowaniu przyznała że "popełniła błąd", ale "nie wiedziała, że to jest niezgodne z prawem”. Niedługo później została wyrzucona z klubu Kukiz’15. Z kolei Kornel Morawiecki sam zrezygnował z członkostwa. W sprawie wszczęto śledztwo.

We wrześniu 2017 r. warszawska Prokuratura Okręgowa za pośrednictwem Prokuratury Generalnej skierowała do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłanki w związku z głosowaniem za innego posła.

bEazcaTb

Regulamin ważniejszy, sprawa jest w komisji

"Pani poseł Małgorzata Zwiercan złożyła wymagane przepisami oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej.
Dokument taki, zgodnie z przepisami ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, jest opiniowany przez właściwą komisję sejmową - Komisję Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Oświadczenie pani poseł trafiło do wyżej wymienionej Komisji. Sprawa ta była wstępnie planowana do rozpatrzenia w lipcu, ale Komisja była zmuszona zająć się w pierwszej kolejności m.in. projektem nowelizacji Regulaminu Sejmu, związanej ze zmianami w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Reasumując, sprawa jest aktualnie w Komisji i powinna być wkrótce przedmiotem jej prac" – informuje Wirtualną Polskę Centrum Informacyjne Sejmu.

Zobacz także Kornel Morawiecki szczerze o pozycji syna w PiS. Gorzki wniosek

bEazcaTh

Od chwili, kiedy do komisji wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Zwiercan, odbyło się 11 posiedzeń komisji. Wnioskiem posłanki nie zajęto się w ogóle, ale np. wnioskiem Piotra Liroya Marca o wyrażenie zgody Sejmu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Porwicha już tak.

PiS ma większość w komisji

Zapytaliśmy szefa sejmowej komisji o przyczyny takiej sytuacji. – Mieliśmy spore obłożenie podczas prac komisji. W lipcu mieliśmy więcej posiedzeń niż zwykle. Wnioskiem zajmiemy się na jednym z pierwszych posiedzeń komisji we wrześniu, po wakacyjnej przerwie – deklaruje przewodniczący Włodzimierz Bernacki. W komisji większość mają posłowie PiS ( jest ich 10 w 18 - osobowym składzie).

Małgorzata Zwiercan nie odbierała od nas telefonu. Wcześniej w mediach nie chciała komentować sprawy. Przypomnijmy, że koło Wolni i Solidarni, do którego należy posłanka, od jakiegoś czasu wspiera w sejmowych głosowaniach PiS.

bEazcaTi

Opozycja wskazuje przyczyny

Zdaniem opozycji, to właśnie jest powód, dla którego PiS odkłada sprawę uchylenia immunitetu Zwiercan. - Pani poseł sama przyznaje się, że złamała prawo, a oni robią wszystko, żeby nie poniosła za to kary – mówił w "Super Expressie” Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. Z kolei Tomasz Głogowski (PO), wiceprzewodniczący komisji regulaminowej pytany o sprawę, ujawnia, że posłowie "wielokrotnie podnosili ten temat na posiedzeniach komisji". - W przypadku niektórych wniosków o uchylenie immunitetu, które wpłynęły później niż ten dotyczący Zwiercan, komisja zajmowała się nimi w trybie natychmiastowym, np. w sprawie Stanisława Gawłowskiego – mówił Głogowski w "Polsat News".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEazcaTC
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(25)
pol
3 lata temu
Takie jest "Prawo i Sprawiedliwość" bardzo dba o SWOICH.
oczywiste
3 lata temu
kasta nietykalnych rządzi i sądzi
JJJ
3 lata temu
Prokuratura jest tez bezradna wobec HGW.
bEazcaTD
chciała dobrz...
3 lata temu
Przecież sam odważny i nie zakompleksiony Prezes Polski mówił, że oni mogą wszystko, że niemożliwe nie istnieje. I w sumie miał rację. Nie jest możliwe postawienie zarzutów w tak trudnej i niejasnej sprawie. Najpierw trzeba przesłuchać przyciski w maszynkach do głosowania, a ten kompletnie nie chcą współpracować:(
beatka
3 lata temu
o tak PIS jak chce to potrafi wszystko przegłosować nawet w nocy ... swoich lojalnych ,, posełków " będą otaczać ochronką ... jak kargule sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie ...
xyz
3 lata temu
Zasady "dobrej zmiany" - wybory już za pasem!
gniewko
3 lata temu
kto z pisem ten cacy metody z wczesnego PRLkomuna w najlepszym wydaniu
Hej!Hop!
3 lata temu
Prokuratorzy powinni się zając sędzi9ami z SN !!! Tam to dopiero jest PATOLOGIA PRAWNA!
Si
3 lata temu
PO to zło. Każdy sposób jest dobry w walce z mafią PO
um
3 lata temu
Bolszewicka mentalność i bolszewickie rozumienie sprawiedliwości. Oto cały PiS.
Janko
3 lata temu
Widać jak pisowska większość sejmowa podchodzi do prawa! Kiedy poseł opozycji za długo mówi, to zabierają mu pensję, kiedy jednak łamie prawo posłanka, która posłusznie głosuje jak prezes nakaże, to broni się ją przed prokuratorem. To skandal, tak czy nili bolszewicy!
kuku
3 lata temu
Czekają aż wszystkie sady obsadzą swoimi przydupasami, to wtedy będą ja sadzić
eh
3 lata temu
co za bzdet , nie ma faktycznie wiekszych problemów!
bEazcaTv
ikmnb
3 lata temu
Tak PIS z koalicją ustanawia prawo.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić