o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Prokuratura nie odpuszcza Adamowicz. Mamy komentarz wdowy po prezydencie Gdańska

143
Podziel się

Jak ustaliła WP, prokuratorskie postępowanie dotyczące zeznań podatkowych Magdaleny Adamowicz będzie kontynuowane. Wdowy po Pawle Adamowiczu nie chroni immunitet europoselski w tej sprawie - wynika z ekspertyz prawnych. Europosłanka w ostrych słowach skomentowała dla nas działania prokuratury.

Magdalena Adamowicz dostała w wyborach do PE blisko 200 tysięcy głosów.
Magdalena Adamowicz dostała w wyborach do PE blisko 200 tysięcy głosów. (East News, Piotr Hukało)
bDnIHIut

Wdowa po prezydencie Gdańska startowała na Pomorzu z list KE z drugiego miejsca. Zdobyła 199 tys. 591 głosów, czyli połowę oddanych na listę i co czwarty głos na Pomorzu.

Tuż przed wyborami pojawiły się głosy, że Magdalena Adamowicz chce zasiąść w Parlamencie Europejskim, by chronił ją europoselski immunitet. Przypomnijmy, że Adamowicz startowała w wyborach z prokuratorskimi zarzutami na koncie. Zdaniem śledczych miała podać nieprawdę w zeznaniach podatkowych za 2011 i 2012 rok. Postępowanie prowadzone jest od kilku lat przez dolnośląską prokuraturę.

Zobacz także: Migalski: "to jest koniec Koalicji Europejskiej"

bDnIHIuv

- Zarzuty, które usłyszała Magdalena A., dotyczą przestępstw o charakterze karno-skarbowym. Miały one polegać na podaniu nieprawdy w zeznaniu podatkowym poprzez zatajenie informacji, w wyniku czego uszczupliła należny podatek za lata 2011 i 2012 – informuje Wirtualną Polskę biuro prasowe Prokuratury Krajowej. Chodzi o wynajem mieszkań i rzekomo niezapłacony podatek w kwocie ok. 130 tys. złotych.

Postępowanie o podłożu politycznym?

W marcu 2019 roku sąd umorzył postępowanie wobec Pawła Adamowicza. Dotyczyło ono właśnie podania ewentualnej nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Obecna na rozprawie Magdalena Adamowicz nie kryła wówczas oburzenia.

- Co do postępowania przeciwko mnie (...) sprawa znajduje się od sześciu lat, tj. daty wszczęcia w 2013 roku, na etapie postępowania przygotowawczego. Mogę powiedzieć tylko tyle, że oczekuję z niecierpliwością skierowania tej sprawy do sądu – mówiła Adamowicz w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". Zdaniem świeżo upieczonej europosłanki, postępowanie od samego początku nosiło znamiona "zlecenia na ówczesnego prezydenta Gdańska".

bDnIHIuB

Z kolei mecenas Jerzy Glanc, pełnomocnik wdowy po Pawle Adamowiczu, uważał, że prokuratura przyjęła błędną interpretację podatkową.

- Trudno mówić o zatajeniu w sytuacji, gdy pani Magdalena odprowadzała podatek od najmu mieszkań w formie zryczałtowanej w wysokości 8,5 procenta dochodu i składała odpowiednie deklaracje podatkowe, o czym Urząd Skarbowy doskonale wiedział. Dopiero po kilku latach pojawił się pomysł, by zmienić formę opodatkowania i najem uznano za działalność gospodarczą - argumentował gdański adwokat Jerzy Glanc.

Co mówią prawnicy

Tymczasem, jak wynika z ekspertyzy prawnej sporządzonej przez kancelarię prawną "Misiewicz Mosek Partnerzy" na zlecenie sztabu wyborczego Magdaleny Adamowicz, nie ma mowy o tym, by po objęciu europoselskiego mandatu polityka chronił immunitet.

"Od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł do Parlamentu Europejskiego nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Parlamentu Europejskiego, przy czym zakaz ten dotyczy czynów popełnionych do dnia wygaśnięcia mandatu, w tym czynów popełnionych przed dniem ogłoszenia wyników wyborów. Przepis ten jednak nie ma zastosowania w postępowaniu karnym, wszczętym przed dniem ogłoszenia wyników wyborów wobec osoby, która została wybrana na europosła" - czytamy w opinii mec. Szymona Bartosza Suchockiego.

bDnIHIuC

Co na to europosłanka Magdalena Adamowicz? - Teza o immunitecie to nieprawda. Przekazuję Panu opinię prawną, która jednoznacznie to potwierdza: postępowania wszczęte przed uzyskaniem mandatu europosła toczą się dalej i immunitet ich nie obejmuje. Chcę, aby spór z urzędem skarbowym jak najszybciej znalazł finał w sądzie. Przed niczym nie uciekam. Jestem spokojna, gdyż w świetle ostatnich interpretacji skarbówki w całej Polsce, zarzuty stawiane mi przez prokuratorów ministra Ziobry są bezpodstawne. Ciekawe tylko, czy ktoś po tym wszystkim powie słowo "przepraszam” - mówi Wirtualnej Polsce Magdalena Adamowicz.

Kluczowa w sprawie Magdaleny Adamowicz może być interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 maja tego roku, a ujawniona w poniedziałek w "Rzeczpospolitej". Wynika z niej, że Adamowicz mogła płacić podatek od najmu w takiej formie jak go płaciła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnIHIuW
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(143)
bratan
2 lata temu
Złodzieje powinni siedzieć a majątki powinny być konfiskowane. Nikt mi nie wmówi, że z pensji prezydenta zarobił na kilkanaście mieszkań i na studia 2 córek w Stanach co kosztuje ponad 200 tyś USD rocznie. Nie darmo o Trójmieście mówi się Mała Sycylia. Układ obejmuje wszystkich. Od Ratusza, poprzez sądy, policję, prokuraturę do biznesmenów.
Asia
2 lata temu
Ludzie ktorzy Maja do czynienia z prawem, reprezentuja nasz kraj?! Kpinia!!!
Patriota
2 lata temu
Co taka osoba robi w UE? Czy to polityk czy tylko POlityk? Przez tą osobę młody Wałęsa stracił swój mandat europosła, który byłby bardziej operatywny w EU niż ta osoba. Mam nadzieję, że prawnicy rozliczą postepowanie karno-skarbowe z całą surowością prawa, już nie ma parasola ochronnego.
bDnIHIuX
Gucio
2 lata temu
W Brukseli pani Adamowicz znajdzie się po za zasięgiem polskiej prokuratury i wszystko będzie zależało od jej dobrej woli. Ja tylko nie rozumiem wyborców KE - głosowanie na złość PiSowi na osobę z (jak się wydaje oczywistymi) zarzutami kryminalnymi .to strzał ww własne kolano
ali
2 lata temu
Pytanie skąd ta baba ma na częste loty samolotem PL-USA i na odwrót,dzieci w amerykańskich szkołach ,życie codzienne na takim poziomie a to nie tanie rzeczy.
Najnowsze komentarze (143)
Gv
rok temu
Bardzo dobrze
Co za brednie...
rok temu
Przecież to postępowanie było wszczęte jeszcze za czasów PO+PSL.
wehrmacht tus...
rok temu
dajcie kobicie dalej krasc w spokoju,przeciez to standardy europejsoskie.badzmy trendi i wiosenni.
sledziona
rok temu
jadzia wdowa z rejsu.
Radek
rok temu
Kościół nie płaci podatków , wszyscy bez wyjątków do paki.
Alex4
rok temu
PiSSowska pchła Dworczyk przyłapany że od 11 lat zapominal wpisac w zeznaniu podatkowym że jest udzialowcem społki, powiedział przepraszam, i piSSowski aparat uznał sprawę że zamkniętą...
Ppp
2 lata temu
Zlodziejska PO broni swoich zlodzieji
Ppp
2 lata temu
Uczony zlodziej sie odezwal!!!!
bDnIHIuP
,,,,,,
2 lata temu
Niech się wezmą równie sprawnie za Morawieckiego.... Czy tutaj już prokuratura ma za krótkie ręce?
wewe
2 lata temu
Ma śmierci męża oszusta lansowała się i zrobiła karierę. Oby jej kariera również tak wyglądała ....
jura
2 lata temu
Co za durne komentarze. Co przez te lata robi prokuratura, która chyba nie jest z PO? Albo ma dowody, albo nie.
wroclawianin
2 lata temu
Ze to zona po zamordowanym prezydencie to wiadomo ale co ona ma wspolnego z polityka ze niemal 200 tys glosow otrzymala? Cos czuje ze to na fali wspolcxucia. Wspolcxucie to kedno ale zdrowy rozsadek to drugie. Bede zerkal coz ta pani zrobi.
....
2 lata temu
Wspaniałe polskie sądy. 6 lat przygotowania.......
Droos
2 lata temu
A czemu miała by odpuszczac,? winna to do paki z nią.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić