o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Violetta Baran
|

Prokuratura podjęła decyzję. Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar w Jedwabnem

22
Podziel się

Prokuratura Krajowa uznała, że nie ma podstaw do wznowienia postępowania w sprawie mordu w Jedwabnem. Oznacza to, że nie będzie ponownej ekshumacji ofiar.

Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem
Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem (PAP, Artur Reszko)
bDgFprYR

Informację o decyzji Prokuratury Krajowej jako pierwszy podał portal rmf24.pl. Jego reporter ustalił, że mimo deklaracji prezesa Instytutu pamięci Narodowej o gotowości przeprowadzenia ponownej ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem, prokuratorzy nie widzą obecnie do tego podstaw. Nie pojawiły się bowiem żadne nowe okoliczności, które umożliwiłyby wznowienie postępowania w tej sprawie.

Rzecznik prokuratury Ewa Bialik w rozmowie z rmf24.pl przypomniała, że pierwsze śledztwo w sprawie zbrodni w Jedwabnem zostało umorzone w czerwcu 2003 roku. Nie udało się wówczas znaleźć wystarczających dowodów, że brały w niej udział osoby, które nie zostały jeszcze za to osądzone. Postanowienie o umorzeniu jest prawomocne.

bDgFprYT

Z ustaleń IPN ws. Jedwabnego wynika, że zabito tam nie mniej niż 340 Żydów. Według IPN, mordu dokonała ok. 40-osobowa grupa polskiej ludności cywilnej, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy. "Co najmniej 300 osób "płci obojga w różnym wieku" spalono żywcem w stodole w Jedwabnem, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku miasteczka" - przyjął IPN. Śledztwo zostało umorzone, bo nie wykryto innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, których skazano po wojnie.

Źródło: rmf24.pl

bDgFprZu
KOMENTARZE
(22)
dokomunizacja
2 lata temu
paliwo na antypolska propagande nie gasnie, komu zalezy zeby Polacy nie poznali prawdy i dawali sie dalej obrazac na arenie miedzynarodowej przez klamstwa grossa
leon
2 lata temu
I chasydzi dalej będą snuli swoją opowieść parahistoryczną o obozie zagłady w stodole w Jedwabnem.
Prawda
2 lata temu
Kto przeszlosc wypomina, ten jakoby oko stracil. Kto przeszlosc zapomina - ten juz oba stracil.
bDgFprZv
kombatant
2 lata temu
dalej tajemnica, ale swiadkowie wiedza jaka była prawda
tm
2 lata temu
Najważniejszym argumentem za przeprowadzeniem ponownej ekshumacji w miejscu spalonej stodoły jest ustalenie dla prawdy historycznej ile rzeczywiście osób zostało zamordowanych w tym miejscu.Strona przeciwna twierdzi, że spalono ponad 300 osób, które fizycznie nie zmieściłyby się w stodole w której najprawdopodobniej zginęło ok 100 osób.
Najnowsze komentarze (22)
Hans
2 lata temu
Jeżeli w przyszłych wyborach Polacy nie zagłosują na II Rzeczpospolita pana Prezydenta Potockiego tylko na partie syjonistyczne to takie cyrki będą codziennie w prasie i tv
SeT
2 lata temu
Pan jesteś zerem panie Ziobro!
Z przekazów r...
2 lata temu
W Jedwabnem do lipca 1941 żydzi z sowietami zasiedlali Polakami Syberię albo pobliskie cmentarze ... Po 10 lipca do Jedwabnego weszli NIEMCY i zrobili porządek !
Olo
2 lata temu
Hermann Schaper. Ustalono, że przy pomocy swojego oddziału prowadził systematyczne mordy według tej samej metody na bolszewikach, ich sympatykach, NKWD-zistach i Żydach, w miarę zdobywania terytoriów wcześniej zagarniętych przez Sowietów w miejscowościach czasem raczej dość już daleko za przesuwającym się frontem wschodnim. Przeprowadził akcje likwidacji w takich miejscowościach jak: Wizna (koniec czerwca), Wąsosz (5 lipca), Radziłów (7 lipca), Jedwabne (10 lipca), Łomża (wczesny sierpień), Tykocin (22–25 sierpnia), Rutki (4 września), Zambrów i Borkowo[2].
moja opinia
2 lata temu
Moja osobista opinia o narodzie żydowskim jest taka. Że do upadłego będą podnosić kwestie swoich majątków jak i postępowania wobec jego narodu czy to słuszne czy nie. Natomiast będa wyciszać swoje niemoralne postępki wobec innych narodów. Zaznaczam nie jestem rasistą.
;(
2 lata temu
Komunistyczne śmiecie dalej zakłamują rzeczywistość .
oi
2 lata temu
mordu dokonała ok. 40-osobowa grupa polskiej ludności cywilnej, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy. "Co najmniej 300 osób "płci obojga w różnym wieku" spalono żywcem w stodole w Jedwabnem, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku miasteczka"
oi
2 lata temu
mordu dokonała ok. 40-osobowa grupa polskiej ludności cywilnej, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy. "Co najmniej 300 osób "płci obojga w różnym wieku" spalono żywcem w stodole w Jedwabnem, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku miasteczka"
bDgFprZn
ToJa
2 lata temu
A czemu milczy w tej sprawie "nasza" wierchuszka???
aa
2 lata temu
No coz... Niczego innego sie nie spodziewalem. To zbyt silne lobby aby pozwolic na zbadanie prawdy historycznej, ktora moze wytracila by orez z czyjejs reki. Ciekawe, ze eksuhamacji domagaja sie potomkowie domniemanych polskich sprawcow . Czyzby samobojcy ? Chca sie pograzyc ? A moze jednak prawda jest inna ?
olo
2 lata temu
A gdzie nagrania z monitoringu.
Thru
2 lata temu
300 luda w stodole? Jakim cudem...
Frank
2 lata temu
Widać, że jestesmy w okupowanym kraju. Podczas głosowania musimy głosować na Grzegorza Brauna. Inni to zydowskie świnie.
cekiel
2 lata temu
Bo wyjdzie na jaw ze duza ilosc tych niby Zydow to Byli sami Polacy i Zydzi ukradli im tożsamość majątek itp itd dla tego terz duzo z nich jest w naszych sejmach partiach politycznych itp takich przpadkwo jest tysiace To był bardzo dobry plan Zydek zeby zrobi z siebie ofiare.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić