o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Prokuratura walczy ze zbrodniami vat. Jakie kwoty wchodzą w grę?

1
Podziel się

Niemal co trzeci podejrzany o najcięższe przestępstwa fakturowe usłyszał zarzuty, które mogą się skończyć nawet 25 latami więzienia.

Uczestnicy mafii vatowskich muszą się obawiać 25 lat więzienia.
Uczestnicy mafii vatowskich muszą się obawiać 25 lat więzienia. (East News, STANISLAW KOWALCZUK)
bEqANzcl

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje dane udostępnione przez Prokuraturę Krajową. Wynika z nich, że od wejścia w życie w marcu 2017 r. nowelizacji Kodeksu karnego już w prawie stu sprawach śledczy sięgnęli po paragrafy zrównujące wystawianie pustych faktur z najcięższymi przestępstwami.

Za tzw. zbrodnię vatowską grozi 25 lat pozbawienia wolności, jeśli wartość fikcyjnych faktur przekroczy 10 mln zł. Prokuratorzy postawili w latach 2018–2019 już 37 zarzutów (15 z nich objętych zostało aktem oskarżenia) w takich sprawach. 15 lat grozi zaś w przypadku wyłudzeń na kwotę powyżej 5 mln zł.

bEqANzcn

Sprawy, za które grozi ćwierć wieku za kratami, bywają spektakularne. Pierwsze wykorzystanie przepisów o zbrodni vatowskiej dotyczyło zarzutów dla dwóch mężczyzn, którzy posłużyli się 143 fakturami na 446 mln zł, narażając budżet na stratę ponad 83 mln zł.

W ubiegłym roku sądy powszechne skazały prawie 45,5 tys. osób za wykroczenia i przestępstwa skarbowe i celne. 99 proc. sprawców zostało ukaranych grzywną. Niewielu dostało karę więzienia, ale uniewinnienia - jak wskazuje "DGP" - też były rzadkością.

Zobacz: Biała lista podatników VAT. "Niektórzy przedsiębiorcy wpadają w pułapki"

bEqANzct

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqANzcO
KOMENTARZE
(1)
hmn
2 lata temu
Gdyby Państwo dawało szansę na uczciwy dorobek to by tego tak nie było.No a ten vat to łatwy kąsek.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić